Budova, která vznikla radikální přestavbou barokního zámku, založeného v r. 1663 Janem Jakubem Röhrichem. V r. 1820 zámek prodán J. Kratochvílovi, který jej přestavěl. V 19.–20. století probíhají další přestavby, kterými ztratila budova vzhled zámku.
Hlavní obrázek místa
Čelo budovy bývalého zámku
© Petr Nožička 10/2010
První zmínka o vsi pochází z roku 1143, kdy náležela Strahovskému klášteru. Další zpráva o Újezdě až z roku 1495, kdy patří majiteli smiřického panství Hašku Střížkovi z Lužan. Ve vsi stávala tvrz, na které sídlili majitelé, v roce 1546 Václav Olkmar z Holohlav a Újezda a v roce 1589 Prokop Olkmar z Holohlav. Ješte koncem 18. století existovalo tzv. „staré stavení“ považované za bývalou tvrz. Újezd se nacházel do roku 1663 pod smiřickým panstvím Antonína Pankráce Gallase. V témže roce jej od Gallasů kupuje Jan Jakub Röhrich, vychovatel v rodině Gallasů a staví zde barokní zámek. Od Röhrichů získávají panství Malovcové a v roce 1761 prodává Újezd Antonín Josef Malovec z Malova Janu Václavu z Paaru a je připojeno opět k panství smiřickému. V roce 1780 je prodáno panství císařské komoře. V roce 1820 je zámek prodán Správou statků (císařských) zednickému mistru Josefu Kratochvílovi, který jej přestavuje a tím ztrácí vzhled zámku. Poté došlo k dalším přestavbám, poslední proběhla v roce 1925. Budova bývalého zámku je v soukromém vlastnictví a má popisné číslo jedna.
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 10.10. 2010

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Újezd

Místa v okolí

 Smiřice
 Kalthaus
 Holohlavy
 kostel sv. Stanislava
 Rodov
 Habřina
 Neděliště
 Libníkovice
 pevnost Josefov
 muzeum
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Vražba
 kostel sv. Zikmunda
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 Velichovky
 kostel sv. Jakuba
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 městský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Hořenice
 Vranov
 Podorlický skanzen
 Chlum
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Dubenec
 Zvole
 kostel sv. Marka
 Chotěborky - VPZ
 Stěžery
 Velký Vřešťov
 Veselice
 Nový Dvůr
 kostel Všech svatých
 Očelice
 Velký Vřešťov
 Kuks
 Dolní Přím
 Betlém u Kuksu
 Dohalice
 Sviništany
 kostel sv. Vavřince
 Bolehošťská Lhota
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Radíkovice
 Libišany
 Černčice
 Velehrádek
 Libčany
 vodní nádrž Rozkoš
 Libčany
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Barunčina škola
 Bílé Poličany
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 Dubno
 fara
Základní informace místa
ID místa: 9441
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama