Vodní plocha písníku vznikla díky zdejší těžbě písků a štěrkopísků, zahájené poč. 50. let 20. stol. Dnes je rekultivována a slouží rybářům, k plavání, bruslení či hraní hokeje. Je významným biotopem vodní fauny a flóry se vzácnějšími druhy vodního ptactva, jemuž nevadí ani sousední letiště.
Hlavní obrázek místa
Rusek-písník
© Boris Tichý 09/2021
Rusek je místní část a současně katastrální území statutárního města Hradec Králové, která se nachází na jeho severním okraji. Západně od Ruseku se nalézá veřejné letiště Hradec Králové. Nyní tu žije asi 400 obyvatel. Mezi západním okrajem zástavby a letištěm leží písník o rozloze přes 18 ha, kde byla koncem 20. stol. ukončena těžba štěrkopísku a který se stal vyhledávanou lokalitou ke koupání a rybolovu.
Jiří Špaček, 17.3. 2023
popis

Jedná se o písník, jenž je situován na severozápad od královéhradecké městské části Ruseku. Když se zahledíme do mapy či leteckých měřicích snímků, připadne nám, že svým tvarem vzdáleně připomíná hlavu staroegyptské královny s vysokou pokrývkou hlavy (např. bustu Nefertiti z profilu), která se dívá východním směrem. Ve skutečnosti se nejedná o jednolitou plochu, ale na jihu nalezneme malý písník, který vznikl nejdříve. Ten je od velkého a novějšího písníku oddělen pruhem souše s několika desítkami stromů a keřů. Dříve se dalo kolem celé vodní plochy projít, což dnes není již možné, protože ze strany městské části jsou pozemky obehnány ploty až přímo k vodě. Rybáři a plavci jsou tak zejména využívány břehy na severu a západě písníku, přičemž na části jeho jihovýchodního břehu je rybolov zakázán.

Boris Jelínek, 20.2. 2023

historie

Původně se kolem Ruseka nacházelo několik rybníků – Piletický, Rozkoš (též známý jako Ruský či Rusecký), Kochánek (rovněž se zapisoval jako Kuchánek), Nový, Dlouhý, Hluboký a Bukovinský. Prvních 6 rybníků bylo vysušeno již v roce 1730 a poslední Bukovinský až roku 1863. Rybník Kochánek zůstal zachován v paměti místním pojmenováním Kuchánky, kde mělo být podle pověsti vyhrožováno jednomu Židovi vykucháním; louky, kde býval Piletický rybník, se zase nazývají Na rybníce. Nejvýznamnějším z výše uvedených vodních ploch byl rybník Rozkoš, který byl nad vsí založen v roce 1490 královéhradeckou obcí. Tehdejší měšťané využili zdejší zamokřené krajiny, jež byla protkána různými prameny a potoky, z nichž se do dnešní doby zachovaly pouze Černilovský potok a Librantický potok, jejichž soutokem vzniká posléze Piletický potok. Při vzniku rybníka Rozkoše byla zatopena též louka královéhradeckého měšťana a soukeníka Jana Franuše, za kterou obdržel…  číst dále

Boris Jelínek s využitím zdrojů, uvedených v textu (redakční úprava Jiří Špaček), 20.2. 2023

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové-Rusek

Místa v okolí

 Újezd
 kostel sv. Stanislava
 Smiřice
 Neděliště
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 muzeum
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 sbor kněze Ambrože
 Holohlavy
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Rodov
 Kalthaus
 Habřina
 Chlum
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Marka
 Vražba
 Stěžery
 zvonice
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Dolní Přím
 Libníkovice
 Velichovky
 Mlýnský rybník
 pevnost Josefov
 Dohalice
 Wenkeův dům
 Velký Vřešťov
 Dubenec
 kostel sv. Mikuláše
 Chotěborky - VPZ
 kostel sv. Zikmunda
 kostel Božího Těla
 Jaroměř
 Podorlický skanzen
 kostel sv. Jakuba
 Radíkovice
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Hořenice
 kostel sv. Jiří
 městský hřbitov
 Libišany
 Libčany
 Libčany
 Hrádek u Nechanic
 Vranov
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Zvole
 Jeřice
 Stračov
 Stračov
 Veselice
 Velehrádek
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 Škroupův dům
 fara
 mlynářská vila
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Sviništany
 Pustohrad u Hořic
 Hořice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Třebešovský rybník
 Velký Třebešov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 Barunčina škola
Základní informace místa
ID místa: 17025
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama