Původně románský kostelík z r.1267. Ve 13.stol. přistaven presbytář, v r. 1720 loď a v r. 1850 věž. Na zdejším hřbitůvku jsou pochovány významné osobnosti z Bělohradu. Kolem návrší je křížová cesta.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla
© Radovan Smokoň 11/2006
Na mírném návrší stojí kostelík sv. Petra a Pavla. Z Lázní Bělohradu je možno dojít na Byšičky buď po červené značce mezi loukami, nebo lázeňským parkem po žluté značce.
Vojtěch Šedý, 29.12. 2005
historie

Historie místa

První zmínka je z roku 1267, původně románský kostelík. Z něho se zachoval jen výklenek za oltářem tzv.absida. Ve 13.století byl přistaven presbytář. V roce 1720 loď a v roce 1850 věž. Roku 1854 ho nechal opravit tehdejší majitel panství Alfons Aichelburg. Kostel je jediným svědkem vesnice Byšice, která zanikla ve třicetileté válce. Podle legendy jsou v kameni u vchodu otisky kolen sv.Petra, modlícího se při zániku obce Byšice. V předminulém století žil při kostele Augustin Hoření, poslední poustevník v Čechách. Památka na jeho pobyt jsou sloupy křižové cesty a Mariánský oltář v kostele. Byšičky inspirovaly K.J.Erbena, rodáka z nedalekého Miletína. Váže se k nim jeho balada Svatební košile. Na zdejším hřbitůvku jsou pochovány významné osobnosti Bělohradu: učitelka a spisovatelka Dr. Leontina Mašínová (nar.16.3.1882 v Plzni, +10.2.1975), hudební skladatel K.Moor (1873-1945), spolu s ním je pohřbena i Tereza…  číst dále

Vojtěch Šedý /Umělecké památky Čech A/J, Nakladatelství Academia, Praha 1977 /, 31.12. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 31 Politický okres novopacký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1909
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Lázně Bělohrad

Místa v okolí

 Lázně Bělohrad
 Hrádek u Vřesníka
 Hrad u Bezníka
 Chloumky
 Holovousy
 zvonice
 Miletín
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Ostroměř
 Šluspárk
 Hradišťko
 Mlázovice
 Hořice
 Pecka
 mariánský sloup
 Pustohrad u Hořic
 Choteč
 smírčí kříž
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Bílé Poličany
 Bašnice
 Konecchlumí
 Mokřice
 Kamenice
 kostel sv. Mikuláše
 Obora
 Jeřice
 Zátluky
 Kovač
 kostel sv. Mikuláše
 Velehrádek
 Stav
 Kozinec
 Myštěves
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Les Království
 Dřevěnice
 Staré Smrkovice
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Stračov
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Vavřince
 Podlesí
 Levín
 Stračov
 fara
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 Nové Zámky
 Ždírec
 Tuř
 Žďár
 boží muka
 Kumburk
 zvonička
 kříž
 Chotěborky - VPZ
 Studenec
 panská hájovna
 židovský hřbitov
 děkanství
 stará radnice
 dub letní
 staré děkanství
 nová radnice
 synagoga
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 Dubenec
 Chotělice
 Dohalice
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 Vysoké Veselí
 Bradlec
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Stanislava
Základní informace místa
ID místa: 3663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama