Původně románský kostelík z r.1267. Ve 13.stol. přistaven presbytář, v r. 1720 loď a v r. 1850 věž. Na zdejším hřbitůvku jsou pochovány významné osobnosti z Bělohradu. Kolem návrší je křížová cesta.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla
© Radovan Smokoň 11/2006
Na mírném návrší stojí kostelík sv. Petra a Pavla. Z Lázní Bělohradu je možno dojít na Byšičky buď po červené značce mezi loukami, nebo lázeňským parkem po žluté značce.
Vojtěch Šedý, 29.12. 2005
historie

Historie místa

První zmínka je z roku 1267, původně románský kostelík. Z něho se zachoval jen výklenek za oltářem tzv.absida. Ve 13.století byl přistaven presbytář. V roce 1720 loď a v roce 1850 věž. Roku 1854 ho nechal opravit tehdejší majitel panství Alfons Aichelburg. Kostel je jediným svědkem vesnice Byšice, která zanikla ve třicetileté válce. Podle legendy jsou v kameni u vchodu otisky kolen sv.Petra, modlícího se při zániku obce Byšice. V předminulém století žil při kostele Augustin Hoření, poslední poustevník v Čechách. Památka na jeho pobyt jsou sloupy křižové cesty a Mariánský oltář v kostele. Byšičky inspirovaly K.J.Erbena, rodáka z nedalekého Miletína. Váže se k nim jeho balada Svatební košile. Na zdejším hřbitůvku jsou pochovány významné osobnosti Bělohradu: učitelka a spisovatelka Dr. Leontina Mašínová (nar.16.3.1882 v Plzni, +10.2.1975), hudební skladatel K.Moor (1873-1945), spolu s ním je pohřbena i Tereza…  číst dále

Vojtěch Šedý /Umělecké památky Čech A/J, Nakladatelství Academia, Praha 1977 /, 31.12. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 31 Politický okres novopacký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1909
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Lázně Bělohrad

Místa v okolí

 Lázně Bělohrad
 Hrádek u Vřesníka
 Hrad u Bezníka
 Chloumky
 Holovousy
 zvonice
 Miletín
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Ostroměř
 Šluspárk
 Hradišťko
 Mlázovice
 Hořice
 Pecka
 mariánský sloup
 Pustohrad u Hořic
 Choteč
 smírčí kříž
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Bílé Poličany
 Bašnice
 Konecchlumí
 Mokřice
 Kamenice
 kostel sv. Mikuláše
 Obora
 Jeřice
 Zátluky
 Kovač
 kostel sv. Mikuláše
 Velehrádek
 Stav
 Kozinec
 Myštěves
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Les Království
 Dřevěnice
 Staré Smrkovice
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Stračov
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Vavřince
 Podlesí
 Levín
 Stračov
 fara
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 Nové Zámky
 Ždírec
 Tuř
 Žďár
 boží muka
 Kumburk
 zvonička
 kříž
 Chotěborky - VPZ
 Studenec
 panská hájovna
 židovský hřbitov
 děkanství
 stará radnice
 dub letní
 staré děkanství
 nová radnice
 synagoga
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 Dubenec
 Chotělice
 Dohalice
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 radnice
 Vysoké Veselí
 Bradlec
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Stanislava
Základní informace místa
ID místa: 3663
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama