
Jednolodní, původně gotický kostel s pravoúhlým presbytářem, postaveným šikmo k ose stavby, se sakristií na jižní straně a předsíní s mansardovou šindelovou střechou před západním průčelím. Průčelí je zakončeno nízkou, plnou atikou a tabulovým štítem, osazeným vázami, ve středu štítu je nika. Na jižní straně lodi je hrotitý profilovaný gotický portál z 1. poloviny 14. století s kamenným ostěním ze tří oblých prutů. Nad lodí je sanktusníková věžička s cibulí, lucernou a bání. Presbytář je zaklenut plackou se štukovým zrcadlem, sakristie valenou klenbou s výsečemi, loď je plochostropá, se zděnou varhanní kruchtou s barokním, ornamentálně zdobeným parapetem. V lodi jsou lunetová okna s plochými šambránami. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně z doby kolem roku 1700 – portálový hlavní oltář, kazatelna, polygonální kamenná křtitelnice s mísou zdobenou ornamentálními reliéfy a dřevěným víkem se skupinou… číst dále
24.6.2004 byla část obce Chotěborky prohlášena za chráněnou vesnickou památkovou zónu (území s historickým prostředím obsahujícím dochované soubory lidové architektury). Samostatně chráněnými památkami, které jsou součástí VPZ, je kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní sloup sv. Jana Nepomuckého a venkovská usedlost – rodný dům F. X. Duška. Všechny tři objekty byly přidány na seznam nemovitých chráněných památek ČR r. 1958.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.