Kostel sv. Josefa v Dubenci vybudován v letech 1736-1738 se začleněním zbytků staršího kostela z doby kolem r. 1600. Hlavní oltář se sousoším sv. Rodiny z r. 1740 od Jiřího Fr. Pacáka, hlavního sochaře jezuitů ze Žirče. Kostel nyní užíván řeckokatolickou církví.
Hlavní obrázek místa
Dubenec-kostel
© anonym 11/2022
Dubenec je velmi protáhlá, asi 4 km dlouhá obec uličního typu. Leží mimo turisticky značené cesty severozápadně od Jaroměře na vedlejší silnici Jaroměř-Dubenec-Lanžov. Asi 4 km jihovýchodně od Dubence se nacházejí známé lázně Velichovky. Kostel sv. Josefa stojí na jihovýchodním okraji obce při silnici na Hřibojedy. Obec je doložena od r. 1343 a žije tu asi 670 obyvatel.
Jiří Špaček, 27.3. 2023
popis

Kostel sv. Josefa je jednolodní orientovaná barokní stavba nepravidelného půdorysu podepřená třemi páry neomítnutých, do výše se zplošťujících pilířů, s věží v průčelí. Ke kněžišti přiléhá ze severu kaple sv. Václava a z jihu sakristie. Stěny jsou omítnuté, kryt valový taškový, věž hranolová, u vydutých stěn skosená. Na nárožích jsou pseudoiónské pilastry s úseky kladí. Portál na západě je uzavřen půlkruhem. Presbytář i loď jsou zaklenuty valeně s výsečemi, sakristie, kaple a podvěží jsou plochostropé. Novobarokní hlavní oltář z 2. poloviny 19. stol. je zdoben sousoším Svaté Rodiny z r. 1740, pravděpodobně posledním velkým dílem Jiřího Františka Pacáka, hlavního sochaře jezuitů ze Žirče. Boční oltáře Panny Marie Bolestné a sv. Ignáce se sochami pocházejí rovněž z r. 1740 od Řehoře Thényho. Sochy sv. Anny a Jáchyma a novobarokní kazatelna jsou dílem vídeňského sochaře F. Müllera z r. 1880. Varhany pro kostel…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 27.3. 2023

historie

Kostel sv. Josefa byl vybudován v letech 1736-1738 se začleněním zbytků staršího kostela. Původní kostel byl založen r. 1343 Hynkem z Náchoda a byl zasvěcen svatému Václavu. Patronem kostela byl majitel dubeneckého panství rytíř Přibík. Kostel byl poškozen za husitských válek a musel být znovu vystavěn kolem r. 1600. Tento kostel byl poničen Švédy r. 1645. Kolem r. 1660 přišli do Dubence jezuité ze Žirče, kteří mj. obstarali nové zaklenutí kostela. Stavba současného kostela, se začleněním zbytků staršího kostela, byla zahájena v r. 1736 a výstavba věže a rozšíření kostela bylo dokončeno v r. 1738. V té době byl nově zasvěcen sv. Josefovi. V současné době je kostel v péči obce, i když podle katastru nemovitostí je jeho vlastníkem stále římskokatolická církev (farnost při děkanství Dvůr Králové nad Labem). Římskokatolická ho však nevyužívá, pravidelně se tu konají jen bohoslužby řeckokatolické církve. Od r. 1958 je kostel…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 27.3. 2023

Půdorys místa

půdorys kostela
© Emanuel Poche: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 48 Politický okres královédvorský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1937
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Dubenec

Místa v okolí

 Dubenec
 Chotěborky - VPZ
 Velichovky
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Betlém u Kuksu
 Velký Vřešťov
 Vražba
 Velký Vřešťov
 Velehrádek
 Habřina
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Rodov
 Kuks
 synagoga
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 Bílé Poličany
 Dvůr Králové
 děkanství
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 socha Václava Hanky
 Hořenice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Holohlavský rybník
 Hořiněves
 Zátluky
 židovský hřbitov
 Wenkeův dům
 Holohlavy
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Smiřice
 kostel sv. Josefa
 pevnost Josefov
 Jeřice
 zvonice
 Miletín
 Šluspárk
 Neděliště
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Václava
 Chlum
 Velká Bukovina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zvole
 Hořice
 Újezd
 Dohalice
 Rusecký písník
 Hořice
 Hořice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Sviništany
 Kalthaus
 Chvalkovice
 Stračov
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Jiří
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Stračov
 Třebešovský rybník
 Malý Třebešov
 Bašnice
 kostel Všech svatých
 Bradlo
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Zikmunda
 Dolní Přím
 akvadukt u Komárova
 mariánský sloup
 Libníkovice
 Pecka
 Nechanice
Základní informace místa
ID místa: 17096
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama