Kostel dal na místě pův. kostela z l. 1420–1430 (vypáleného r. 1621) postavit v l. 1628–1635 Martin Půhočí z Předmostí. V l. 1684–1686 jej nechal Jan Emanuel Lažanský přestavět. R. 1728 přistavěna věž. Interiér vyzdobil freskami Josef I. Sattler. R. 1972 byl kostel prohlášen nár. kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od silnice
© Martin Tlach, 06/2012
První kostel v Lešné byl postaven v l. 1420–1430. Kostel, který byl dřevěný, byl postaven za Hanuše z Pržného. Od r. 1605 sloužili v kostele luteránští kněží. R. 1621 vypálilo Lešnou i s kostelem a částí zámku vojsko, které bylo do obce vysláno pro připojení vrchnosti k odboji proti panovníkovi Ferdinandu II. R. 1628 koupil panství Martin Půhočí z Předmostí, za kterého byl v l. 1628–1635 postaven nový kostel, opět z větší části dřevěný. Původně byl kostel zasvěcen Blahoslavené Trojici. V l. 1684–1686 nechal Jan Emanuel hrabě Lažanský, nový majitel panství, kostel, který byl ve špatném stavu, celý přestavět, tentokrát již byla stavba zděná – byly přistavěny dvě kaple a kostel dostal tvar kříže. V l. 1726–1728 byla přistavěna věž s cibulovitou střechou. Duchovní správa byla obnovena r. 1730, novým duchovním správcem se stal p. Max Prechlý. R. 1732 byly do věže kostela zavěšeny tři zvony – sv. Michaela (1000 kg), sv. Jana (560 kg) a sv. Valentina (261 kg) a kostel byl stavebně upraven – nová klenba, dvě nové oratoře, interiér vyzdobil freskami známý moravský barokní malíř Josef Ignác Sattler (1725–1767). Kostel byl poté nově zasvěcen sv. Michaelovi Archandělovi. Varhany v kostele jsou z r. 1885. Za 2. sv. války byly zrekvírovány zvony sv. Jana a sv. Valentýna a malý umíráček. R. 1969 byl zvon sv. Michaela prohlášen národní kulturní památkou, r. 1972 byl mezi národní kulturní památky zařazen celý kostel.
1.7. 2012
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Lešná

Místa v okolí

 Beessova kaple
 Lešná
 Perná
 Příluky
 větrný mlýn
 Choryně
 Krásno nad Bečvou
 Vystrkov
 Požaha
 radnice
 Arnoltovice
 Kladeruby
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 Arenda
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 staré fojtství
 kamenný pranýř
 Branky
 kostel sv. Ondřeje
 Branky
 Branky
 Starý Jičín
 Čertův mlýn
 Hodslavice
 Polouvsí
 Jarcová
 kaple sv. Anny
 Špičky
 svobodný dvůr
 Kelč
 Skalička
 Skalička
 Czeicznerova vila
 Nový Jičín
 radnice
 žilinský vodní jez
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Jeseník nad Odrou
 Loučka
 Podolí
 Bannerova studánka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Malhotice
 Hradiště
 Bystřička
 Malhotice
 Ústí
 Hranická propast
 lázně
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 Klenov
 Rybí
 Všechovice
 Rajnochovice
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 Komárno
 Pržno
 kostel sv. Kateřiny
 Nová synagoga
 Hranice
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 radnice
 městské hradby
 Nový Šaumburk
 Bartošovice
 Panská vyhlídka
 Šaumburk
 Jurův kámen
 Rožnov
 Národní sad
 městské opevnění
 Šipka
 kaple Pod Spinou
 Expozice figurín
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Muzeum Šipka
 kašna
 Závišice
 Hukovice
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 větrný mlýn
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Horní Újezd
 Fassmannova vila
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Šustalů
 hroby portášů
 Zemanova kaple
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
Základní informace místa
ID místa: 10887
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama