Zachovalá podzemní část tvrze z 16. století na místě předchozího slovanského hradiště. Tvrz založil před rokem 1542 Majnuš Bukovský z Hustířan. Tvrz zpustla během třicetileté války a na jejích původních sklepích stojí novodobá budova.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2007
Lokalita byla využita už snad Slovany, kteří zde vystavěli hradiště, po kterém zde zůstaly dosud patrné valy a příkop. Příhodného místa využil před rokem 1542 Majnuš Bukovský z Hustířan (majitel okolních panství Červené Poličany a Dubenec), který zde vystavěl z cihel a dřeva tvrz, zmiňovanou v roce 1542. Tvrz byla pravděpodobně neomítnuta, protože se o ní píše v roce 1570 jako o červeném hradě Velehrádku. Opevnění tvrze využilo příkopy a valy předešlého hradiště. Po Majnuši dědí tvrz jeho syn Jan a po něm tři dědicové, a po vyplacení podílů připadl Kryštofovi. Poslednímu z tohoto rodu Karlovi Bukovskému z Huštířan byl majetek i s touto tvrzí zabaven pro účast na stavovském povstání a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Během třicetileté války tvrz zpustla a nebyla opravena. Při prodeji v roce 1657 je uváděna jako budova bez oken a dveří, které hrozí zřícení. V roce 1657 zaniká i vlastní panství a je připojeno novým majitelem Kryštofem Ferdinandem Kotulínským z Kotulína k sousedním Bílým Poličanům. Nadzemní část tvrze zanikla a na původní, dosud dochované sklepení byla přistavěna novodobější nástavba.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 15.6. 2010
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Velehrádek

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Zátluky
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Velký Vřešťov
 Dubenec
 Miletín
 zvonice
 Šluspárk
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 židovský hřbitov
 Betlém u Kuksu
 Les Království
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Pustohrad u Hořic
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 Rotemberk
 Jeřice
 Vražba
 Hořice
 Hankův rodný dům
 Habřina
 kostel sv. Prokopa
 Hořice
 Hořice
 Hořiněves
 radnice
 Hrad u Bezníka
 Kuks
 Rodov
 Hrádek u Vřesníka
 Hořenice
 kostel sv. Stanislava
 Wenkeův dům
 Dohalice
 Holohlavy
 Bradlo
 Chlum
 Stračov
 Bašnice
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Chloumky
 Neděliště
 kostel sv. Jakuba
 Holovousy
 městský hřbitov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Lázně Bělohrad
 Stračov
 Nové Zámky
 pevnost Josefov
 mariánský sloup
 Pecka
 Velká Bukovina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 kostel sv. Jakuba
 Hradišťko
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 Myštěves
 Újezd
 Kalthaus
 Kozinec
Základní informace místa
ID místa: 582
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama