Zachovalá podzemní část tvrze z 16. století na místě předchozího slovanského hradiště. Tvrz založil před rokem 1542 Majnuš Bukovský z Hustířan. Tvrz zpustla během třicetileté války a na jejích původních sklepích stojí novodobá budova.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2007
Lokalita byla využita už snad Slovany, kteří zde vystavěli hradiště, po kterém zde zůstaly dosud patrné valy a příkop. Příhodného místa využil před rokem 1542 Majnuš Bukovský z Hustířan (majitel okolních panství Červené Poličany a Dubenec), který zde vystavěl z cihel a dřeva tvrz, zmiňovanou v roce 1542. Tvrz byla pravděpodobně neomítnuta, protože se o ní píše v roce 1570 jako o červeném hradě Velehrádku. Opevnění tvrze využilo příkopy a valy předešlého hradiště. Po Majnuši dědí tvrz jeho syn Jan a po něm tři dědicové, a po vyplacení podílů připadl Kryštofovi. Poslednímu z tohoto rodu Karlovi Bukovskému z Huštířan byl majetek i s touto tvrzí zabaven pro účast na stavovském povstání a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Během třicetileté války tvrz zpustla a nebyla opravena. Při prodeji v roce 1657 je uváděna jako budova bez oken a dveří, které hrozí zřícení. V roce 1657 zaniká i vlastní panství a je připojeno novým majitelem Kryštofem Ferdinandem Kotulínským z Kotulína k sousedním Bílým Poličanům. Nadzemní část tvrze zanikla a na původní, dosud dochované sklepení byla přistavěna novodobější nástavba.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 15.6. 2010
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Velehrádek

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Zátluky
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Velký Vřešťov
 Dubenec
 zvonice
 Miletín
 Šluspárk
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 židovský hřbitov
 Betlém u Kuksu
 Les Království
 kostel sv. Anny
 Žireč
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 Pustohrad u Hořic
 Rotemberk
 Jeřice
 Vražba
 Hořice
 Habřina
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořice
 Hořice
 Hořiněves
 radnice
 Hrad u Bezníka
 Kuks
 Rodov
 Hrádek u Vřesníka
 Hořenice
 kostel sv. Stanislava
 Wenkeův dům
 Holohlavy
 Dohalice
 Bradlo
 Chlum
 Bašnice
 Stračov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Chloumky
 kostel sv. Jakuba
 Neděliště
 Holovousy
 městský hřbitov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Stračov
 Lázně Bělohrad
 Nové Zámky
 pevnost Josefov
 mariánský sloup
 Velká Bukovina
 Pecka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 kostel sv. Jakuba
 Hradišťko
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 Újezd
 Myštěves
 Kalthaus
 Kozinec
Základní informace místa
ID místa: 582
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama