Zachovalá podzemní část tvrze z 16. století na místě předchozího slovanského hradiště. Tvrz založil před rokem 1542 Majnuš Bukovský z Hustířan. Tvrz zpustla během třicetileté války a na jejích původních sklepích stojí novodobá budova.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2007
Lokalita byla využita už snad Slovany, kteří zde vystavěli hradiště, po kterém zde zůstaly dosud patrné valy a příkop. Příhodného místa využil před rokem 1542 Majnuš Bukovský z Hustířan (majitel okolních panství Červené Poličany a Dubenec), který zde vystavěl z cihel a dřeva tvrz, zmiňovanou v roce 1542. Tvrz byla pravděpodobně neomítnuta, protože se o ní píše v roce 1570 jako o červeném hradě Velehrádku. Opevnění tvrze využilo příkopy a valy předešlého hradiště. Po Majnuši dědí tvrz jeho syn Jan a po něm tři dědicové, a po vyplacení podílů připadl Kryštofovi. Poslednímu z tohoto rodu Karlovi Bukovskému z Huštířan byl majetek i s touto tvrzí zabaven pro účast na stavovském povstání a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Během třicetileté války tvrz zpustla a nebyla opravena. Při prodeji v roce 1657 je uváděna jako budova bez oken a dveří, které hrozí zřícení. V roce 1657 zaniká i vlastní panství a je připojeno novým majitelem Kryštofem Ferdinandem Kotulínským z Kotulína k sousedním Bílým Poličanům. Nadzemní část tvrze zanikla a na původní, dosud dochované sklepení byla přistavěna novodobější nástavba.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 15.6. 2010
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Velehrádek

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Zátluky
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Velký Vřešťov
 Dubenec
 zvonice
 Miletín
 Šluspárk
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 židovský hřbitov
 Betlém u Kuksu
 Les Království
 kostel sv. Anny
 Žireč
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 Pustohrad u Hořic
 Rotemberk
 Jeřice
 Vražba
 Hořice
 Habřina
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořice
 Hořice
 Hořiněves
 radnice
 Hrad u Bezníka
 Kuks
 Rodov
 Hrádek u Vřesníka
 Hořenice
 kostel sv. Stanislava
 Wenkeův dům
 Holohlavy
 Dohalice
 Bradlo
 Chlum
 Bašnice
 Stračov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Chloumky
 kostel sv. Jakuba
 Neděliště
 Holovousy
 městský hřbitov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Stračov
 Lázně Bělohrad
 Nové Zámky
 pevnost Josefov
 mariánský sloup
 Velká Bukovina
 Pecka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 kostel sv. Jakuba
 Hradišťko
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 Újezd
 Myštěves
 Kalthaus
 Kozinec
Základní informace místa
ID místa: 582
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama