Hraniční kameny vyznačují starou zemskou česko-rakouskou hranici. Hranice dlouho nebývaly vůbec vytyčeny, později se používala znamení na stromech (vysekané pruhy kůry, kříže, později erby), zídky, valy atp. Hraniční kameny začaly být hromadně používány od tereziánské doby (18. stol.).
Hlavní obrázek místa
Hraniční kameny
© Zdeněk Susa, 07/2012
Hraniční kameny stojí při silnici z Nových Hradů do rakouského Pyhrabrucku. Pěšky jsou dostupné po červené turistické značce z Nových Hradů. Nedaleká bývalá česká celnice je upravena na penzion s restaurací.
Zdeněk Susa, 16.7. 2012

  historie

  Hraniční kameny poblíž hraničního přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vyznačují starou zemskou česko-rakouskou hranici. Dlouho nebylo zvykem, aby byla hranice vůbec nějak vyznačená, teprve při postupném osidlování pohraničních oblastí začala být označována vysekanými / vyřezanými pruhy kůry na stromech. Značení se postupně zdokonalovalo, přes kříže nebo znamení kalicha k vyřezávaným či malovaným znakům

  POLÁK, Petr. Stůj, ruce vzhůru! Tady Pohraniční stráž. Kdo tam?. Č. Bud., 2009. diplomová práce (Mgr.). Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, 24.7. 2012
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

  Místa v okolí

   Buquoyská hrobka
   Nové Hrady
   Buquoyská rezidence
   kovárna
   Nové Hrady
   Cuknštejn
   kostel sv. Mikuláše
   Svébohy
   kostel sv. Anny
   Kraví hora
   Žumberk
   Olešnice
   kostel sv. Václava
   Hrádek
   Čížkrajice
   Zlatá Ktiš
   Trhové Sviny
   radnice
   morový sloup
   Buškův hamr
   ZOO Dvorec
   boží muka
   Nový Dvůr
   kamenný most
   Borovany
   pranýř
   radnice
   boží muka
   Trocnov
  Kontaktní informace
  Kulturní a informační centrum Nové Hrady
  Tel: +420 602 150 208 , +420 386 362 195
  http://www.kicnovehrady.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=34
  kic@novehrady.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 10907
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 24.7.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama