Hraniční kameny vyznačují starou zemskou česko-rakouskou hranici. Hranice dlouho nebývaly vůbec vytyčeny, později se používala znamení na stromech (vysekané pruhy kůry, kříže, později erby), zídky, valy atp. Hraniční kameny začaly být hromadně používány od tereziánské doby (18. stol.).
Hlavní obrázek místa
Hraniční kameny
© Zdeněk Susa, 07/2012
Hraniční kameny stojí při silnici z Nových Hradů do rakouského Pyhrabrucku. Pěšky jsou dostupné po červené turistické značce z Nových Hradů. Nedaleká bývalá česká celnice je upravena na penzion s restaurací.
Zdeněk Susa, 16.7. 2012
historie

Hraniční kameny poblíž hraničního přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vyznačují starou zemskou česko-rakouskou hranici. Dlouho nebylo zvykem, aby byla hranice vůbec nějak vyznačená, teprve při postupném osidlování pohraničních oblastí začala být označována vysekanými / vyřezanými pruhy kůry na stromech. Značení se postupně zdokonalovalo, přes kříže nebo znamení kalicha k vyřezávaným či malovaným znakům panství / zemí, ať už na stromech nebo vytesanými do kamenů. K vyznačování hranice sloužily i terénní a stavební úpravy – příkopy, valy, kamenné zídky. R. 1339 byla ustanovena pevná hranice mezi novohradským a vitorazským panstvím, která se zhruba 600 let nezměnila. R. 1752 vydala Marie Terezie nový celní sazebník a celní řád, který mj. stanovoval rozmístění celních stanic. Od tereziánské doby se začaly používat hraniční kameny.

POLÁK, Petr. Stůj, ruce vzhůru! Tady Pohraniční stráž. Kdo tam?. Č. Bud., 2009. diplomová práce (Mgr.). Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, 24.7. 2012

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

Místa v okolí

 Buquoyská hrobka
 Nové Hrady
 Buquoyská rezidence
 kovárna
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Žumberk
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Čížkrajice
 Zlatá Ktiš
 Trhové Sviny
 radnice
 morový sloup
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 boží muka
 Nový Dvůr
 kamenný most
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 Trocnov
Kontaktní informace
Kulturní a informační centrum Nové Hrady
Tel: +420 602 150 208 , +420 386 362 195
http://www.kicnovehrady.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=34
kic@novehrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 10907
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama