Stará a Nová řeka

národní přírodní rezervace - Rozvodí
Stará a Nová řeka je národní přírodní rezervace na Třeboňsku vyhlášená r. 2013 na rozloze 8,13 km². Chrání protáhlé území podél toku řeky Lužnice a kanálu Nová řeka v délce asi 11 km. Rezervace je přístupná po značených cestách od Třeboně, Stříbřeckého mostu, Lutové nebo Chlumu u Třeboně.
Hlavní obrázek místa
Rozvodí-Stará a Nová řeka
© Pavel Zasadil 08/2022
Stará a Nová řeka je národní přírodní rezervace na Třeboňsku vyhlášená r. 2013 na rozloze 8,13 km² v katastrálním území Holičky u Staré Hlíny, Stříbřec, Majdalena a Hamr. Stará řeka a Nová řeka jsou od r. 1990 též součásti kulturní památky Rožmberská rybniční soustava. Chrání protáhlé území podél toku řeky Lužnice a kanálu Nová řeka v délce asi 11 km, přičemž její šířka kolísá od stovky metrů po 2,5 km. Na jihu začíná severně od obce Majdalena a na severu je ohraničeno přibližně silnicí ze Staré Hlíny do obce Stříbřec. V národních přírodních rezervacích je ze zákona zakázán přístup k místům ležícím mimo schválené turistické značení. V tomto případě přístup do rezervace umožňují čtyři značené turistické trasy. Jsou to: žlutá Holičky-Lutová, zelená rybník Svět-Rozvodí-rozcestí U Dlouhého mostu, červená Stříbřecký most-Třeboň a především červená Chlum u Třeboně-Novořecká bašta-Stříbřecký most.
Jiří Špaček, 24.1. 2023
popis

Národní přírodní rezervace chrání původní koryto řeky Lužnice s meandry a slepými rameny s okolní nivou a tok Nové řeky.. Koryta s vodou lemují olšiny, dřeviny měkkého i tvrdého luhu a rákosiny s vysokými ostřicemi. V rezervaci se nachází Novořecká hráz s velkým množstvím chráněných staletých dubů a lip. Z živočichů je chráněn především ohrožený druh klínatky rohaté, páchníka hnědého nebo tesaříka obrovského, piskoře pruhovaného a kuňky obecné. Důvodem ochrany jsou přirozené lesní porosty, mokřady a populace vzácných a ohrožených druhů živočichů včetně jejich biotopů. Roste zde hlavně blatouch bahenní, bledule jarní, ďáblík bahenní. Mezi vzácné rostliny, které se v rezervaci vyskytují, patří žebratka bahenní, puštička rozprostřená, kosatec žlutý nebo leknín bělostný. Na jihu se vyskytují vzácné porosty statných dubů. Bezobratlí živočichové jsou zastoupeni vzácnými druhy brouků, jako je například tesařík…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Holičky

Místa v okolí

 vodárenská věž
 pivovar
 dům U koníčka
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Třeboň
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 Chlum u Třeboně
 kaple Panny Marie
 rybník Rožmberk
 Stráž nad Nežárkou
 kaple
 výklenková kaple
 Jemčina
 Lásenice
 Fuglhaus
 Nové Mlýny
 Kámen republiky
 most do Údolí lásky
 kostel sv. Zikmunda
 dřevěný betlém
 Lomnice nad Lužnicí
 kostel sv. Václava
 Červené blato
 stará radnice
 boží muka
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 fara
 Hluboká u Borovan
 výklenková kaple
 Veterán Muzeum-Roděj
 Nový Dvůr
 Safari Park
 návesní kaple
 kaple
 radnice
 pranýř
 Borovany
 Dvorec
 boží muka
 kamenný most
 ZOO Dvorec
Základní informace místa
ID místa: 16967
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama