Pozdně barokní kostel nahradil ve vsi původní gotický kostel z r. 1350. Současný římskokatolický kostel byl postaven v l. 1752–1755 podle návrhu architekta Františka Kermera. Zařízení kostela je také barokní, hlavní oltář pochází z r. 1759. R. 2001 proběhla velká oprava střechy věže.
Hlavní obrázek místa
kostel od severu
© Rodochrozit, 09/2011
Do obce Uhřínov pod Deštnou se můžeme dostat několika způsoby. Buď po silnici z obce Skuhrov nad Bělou - zde u infocentra odbočíme doprava přes most, opravený roku 1976 se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého, a pokračujeme po silničce 7 km až do obce Uhřínov, kde po pravé straně uvidíme kostel sv. Vavřince, nebo se ke kostelu můžeme dostat od hradu Klečkov po silnici č. 321 směrem k Deštné, u odbočky ke hradu Hlodný po žluté turistické značce odbočíme doprava a jdeme 3 km do kopce. Zajímavostí vesnice Uhřínov není pouze tento kostel, ale i skanzen Villa Nova.
Rodochrozit , 14.9. 2011
popis

V obci byl kostel doložen roku 1350. Současný barokní vzhled pochází z let 1752–55 od architekta Františka Kermera z Hradce Králové. Kostel je jednolodní, obdélníkový, s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží v západním průčelí. Loď je plochostropá. Zařízení je rovněž barokní. Hlavní oltář pochází z roku 1759 s obrazem J. Huberta a sochami sv. Petra a Pavla. Na bočním oltáři je obraz umírajícího sv. Josefa z roku 1822 od Fr. Walderra. Po stranách jsou sochy sv. Jáchyma a Anny z roku 1762 od řezbáře z Liberka a malíře ze Žamberka. V roce 2001 proběhla oprava věže – celá původní věž byla zdemontována, provedena výroba nové konstrukce krovu, následná montáž "na zemi" včetně oplechování, poté za pomoci jeřábové techniky osazení věže ve dvou částech na původní místo.

Rodochrozit - podle UPČ J. Pocheho, 14.9. 2011

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Uhřínov

Místa v okolí

 Villa Nova Uhřínov
 Hlodný
 Nový hrad
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 Skuhrov
 kaple Panny Marie
 Rychmberk
 Hluky
 Na Velké Deštné
 kaple sv. Anny
 Kvasiny
 kostel sv. Jiří
 Šerlišský mlýn
 Solnice
 Dobřany
 kostel sv. Antonína
 Skalka
 socha sv. Marka
 Pěčín
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 radnice
 synagoga
 kašna
 Chábory
 socha Panny Marie
 Černíkovice
 Černíkovice
 kaple sv. Anny
 Anenský vrch
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 kostel sv. Ducha
 Peklo
 kostel sv. Václava
 Šibeník
 pivovar
 mariánský sloup
 Vlastivědné muzeum
 židovský hřbitov
 radnice
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Uhřínovice
 Vamberk
 Lično
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kamenný most
 Hříště
 Hoděčín
 Fort Wilhelma
 Kostelec nad Orlicí
 Výrov
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Sendraž
 Kostelec nad Orlicí
 městské opevnění
 domek Na Sboru
 Bartoňova útulna
Základní informace místa
ID místa: 10390
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama