Hrad zbudován na přelomu 13. a 14. století. V průběhu 14. století opuštěn. Zbytky kdysi mohutného hradu dnes hustě porostlé náletovou zelení.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu z nevýraznějším zbytkem zdi
© Petr Nožička 04/2010
Bezesporu nejzajímavějším hradem námi zkoumané soustavy jsou nejvýše položené Dobřany. Tento hrad o impozantní délce přes 250 metrů (přesnou délku vzhledem k dnešní „špatné čitelnosti“ předhradí nelze určit) byl zbudován na protáhlé ostrožně nad soutokem Zlatého a Dobřanského potoka. Hrad, který se nám teprve letos po dubnové vichřici vyloupl v celé své kráse a mohutnosti, se nachází asi půl kilometru západně od obce, za dnešní autokrosovou drahou. Obdobně jako na Hlucích směrem od náhorní planiny přicházíme nejprve na předhradí, jehož opevnění rovněž není patrné a lze pochybovat, zda vůbec opevněno bylo. (Předhradí bylo v nedávných letech vandalsky poničeno hloubením jakéhosi „apelplacu“ zde umístěného pionýrského tábora, přičemž byla rozsáhlá plocha v jeho středu snížena o 2–3 m a archeologický dozor – ačkoliv všichni zúčastnění museli vědět o existenci hradu – pochopitelně zajištěn nebyl). Na straně západní předhradí zakončují skaliska, za nimiž následuje vpravdě gigantický (32 metrů široký a 18 metrů hluboký) ve skále tesaný příkop oddělující vlastní hradní jádro. V čele hradního jádra proti příkopu na výškové úrovni předhradí se (opět jako v Hlukách) nachází bergfrit, tentokrát kulatý o průměru 12 metrů. Bergrit je obtočen hradební zdí, chránící celé hradní jádro. Pod touto hradbou směrem do příkopu je obdobně jako na Kounově podkovovitá bašta. Další základy zdiva lze vidět pod hradbou na jižní straně věže, jejich význam se nám však dešifrovat nepodařilo. Hradní jádro se západně od věže snižuje na úroveň paláce. Situace je zde dnes sice dosti nejasná, předpokládáme však, že palác byl zapojen do severní strany obvodové hradby. Palác byl obdélníkovitého tvaru (30 x 12 m) ve směru východ – západ, ze zachovaných zbytků lze soudit na dvě místnosti v přízemí. Na jižní straně asi v polovině délky k paláci přiléhal další objekt, v jehož suterénu se nacházela studně (viz…  číst dále
17.12. 2003
historie

Hrad v Dobřanech, jehož název se nedochoval a je uváděn pouze jako Hrad, byl nejsevernějším článkem předpokládané kladsko-bystřické stezky. Byl zbudován na ostrožně nad soutokem Zlatého a Dobřanského potoka někdy na přelomu 13. a 14. století, pravděpodobně některým z rodu Drslaviců, kteří kolonizovali tento kraj. Hrad se nachází západně od vsi, za autokrosovým závodištěm a za velmi hlubokým (18m) uměle vylámaným příkopem. Zbytky kdysi mohutného hradu (délka cca 250 m) jsou dnes hustě porostlé náletovou zelení a to místy tak, že se jí nedá projít. Asi před 15 lety při mohutné vichřici se na čas hradní zřícenina zjevila v celé své káse. Ovšem zásah "lesáků" a "zemědělců" při odklízení polomů byl natolik nešetrný, že údajně do té doby dochované až 3m vysoké zdi vzaly za své. Polámané stromy byly řetězy vázány k traktorům a stahovány zdi-nezdi do údolí. Hrad nezanikl zřejmě násilně, ale byl v klidu opuštěn, neboť kolem tzv.…  číst dále

Markéta Maierová (Sdružení pro záchranu hradu Kumburku), čerpáno z:Frymburský almanach (1992), Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (VČ), 14.10. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobřany

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Frymburk
 Šibeník
 Šerlišský mlýn
 Feistův kopec
 Bukačka
 Na Vartě
 Hlodný
 kostel sv. Ducha
 Sendraž
 Skalka
 Chábory
 Nový hrad
 židovský hřbitov
 Výrov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Bartoňova útulna
 Na Velké Deštné
 městské opevnění
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Trčkov
 Homole
 Dobrošov
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Dobrošov
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Kvasiny
 Černčice
 dům č. p. 134
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Antonína
 mariánský sloup
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 Solnice
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 pomník jízdy
 Homolka
 vojenský hřbitov
 pomník Rampepurdy
 Rychmberk
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 Přepychy
 Osičina
 Černíkovice
 Černíkovice
 Leśna Skała
 Uhřínovice
 kaple sv. Anny
 Dubno
 Studnice
 Bolehošťská Lhota
Základní informace místa
ID místa: 543
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama