Hrad zbudován na přelomu 13. a 14. století. V průběhu 14. století opuštěn. Zbytky kdysi mohutného hradu dnes hustě porostlé náletovou zelení.
Hlavní obrázek místa
Dobřany fragment zdi paláce
© Tomáš Šimůnek 7/2004
Bezesporu nejzajímavějším hradem námi zkoumané soustavy jsou nejvýše položené Dobřany. Tento hrad o impozantní délce přes 250 metrů (přesnou délku vzhledem k dnešní „špatné čitelnosti“ předhradí nelze určit) byl zbudován na protáhlé ostrožně nad soutokem Zlatého a Dobřanského potoka. Hrad, který se nám teprve letos po dubnové vichřici vyloupl v celé své kráse a mohutnosti, se nachází asi půl kilometru západně od obce, za dnešní autokrosovou drahou. Obdobně jako na Hlucích směrem od náhorní planiny přicházíme nejprve na předhradí, jehož opevnění rovněž není patrné a lze pochybovat, zda vůbec opevněno bylo. (Předhradí bylo v nedávných letech vandalsky poničeno hloubením jakéhosi „apelplacu“ zde umístěného pionýrského tábora, přičemž byla rozsáhlá plocha v jeho středu snížena o 2–3 m a archeologický dozor – ačkoliv všichni zúčastnění museli vědět o existenci hradu – pochopitelně zajištěn nebyl). Na straně západní předhradí zakončují skaliska, za nimiž následuje vpravdě gigantický (32 metrů široký a 18 metrů hluboký) ve skále tesaný příkop oddělující vlastní hradní jádro. V čele hradního jádra proti příkopu na výškové úrovni předhradí se (opět jako v Hlukách) nachází bergfrit, tentokrát kulatý o průměru 12 metrů. Bergrit je obtočen hradební zdí, chránící celé hradní jádro. Pod touto hradbou směrem do příkopu je obdobně jako na Kounově podkovovitá bašta. Další základy zdiva lze vidět pod hradbou na jižní straně věže, jejich význam se nám však dešifrovat nepodařilo. Hradní jádro se západně od věže snižuje na úroveň paláce. Situace je zde dnes sice dosti nejasná, předpokládáme však, že palác byl zapojen do severní strany obvodové hradby. Palác byl obdélníkovitého tvaru (30 x 12 m) ve směru východ – západ, ze zachovaných zbytků lze soudit na dvě místnosti v přízemí. Na jižní straně asi v polovině délky k paláci přiléhal další objekt, v jehož suterénu se nacházela studně (viz…  číst dále
17.12. 2003
historie

Hrad v Dobřanech, jehož název se nedochoval a je uváděn pouze jako Hrad, byl nejsevernějším článkem předpokládané kladsko-bystřické stezky. Byl zbudován na ostrožně nad soutokem Zlatého a Dobřanského potoka někdy na přelomu 13. a 14. století, pravděpodobně některým z rodu Drslaviců, kteří kolonizovali tento kraj. Hrad se nachází západně od vsi, za autokrosovým závodištěm a za velmi hlubokým (18m) uměle vylámaným příkopem. Zbytky kdysi mohutného hradu (délka cca 250 m) jsou dnes hustě porostlé náletovou zelení a to místy tak, že se jí nedá projít. Asi před 15 lety při mohutné vichřici se na čas hradní zřícenina zjevila v celé své káse. Ovšem zásah "lesáků" a "zemědělců" při odklízení polomů byl natolik nešetrný, že údajně do té doby dochované až 3m vysoké zdi vzaly za své. Polámané stromy byly řetězy vázány k traktorům a stahovány zdi-nezdi do údolí. Hrad nezanikl zřejmě násilně, ale byl v klidu opuštěn, neboť kolem tzv.…  číst dále

Markéta Maierová (Sdružení pro záchranu hradu Kumburku), čerpáno z:Frymburský almanach (1992), Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (VČ), 14.10. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobřany

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Frymburk
 Šibeník
 Feistův kopec
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Na Vartě
 Hlodný
 kostel sv. Ducha
 Sendraž
 Skalka
 Chábory
 Nový hrad
 židovský hřbitov
 Výrov
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 Bartoňova útulna
 mariánský sloup
 radnice
 Na Velké Deštné
 městské opevnění
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Homole
 Trčkov
 Dobrošov
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Dobrošov
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Kvasiny
 kostel sv. Antonína
 Černčice
 dům č. p. 134
 kostel Panny Marie
 mariánský sloup
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 Solnice
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Náchod
 pomník jízdy
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Rychmberk
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 Osičina
 Přepychy
 Černíkovice
 Černíkovice
 Leśna Skała
 Uhřínovice
 kaple sv. Anny
 Dubno
 Studnice
 Bolehošťská Lhota
Základní informace místa
ID místa: 543
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama