Bukačka

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Bukačka leží na hřebeni Orlických hor při polské hranici. Rezervaci tvoří zakrslý bukový prales s příměsí smrku, javoru klenu a jeřábu ptačího a rašelinná louka. V rezervaci roste 294 druhů vyšších rostlin, z nich 23 chráněných. Nejkratší přístup od Šerlišského Mlýna.
Hlavní obrázek místa
Bukačka
© Gerzamichal 06/2020
Národní přírodní rezervace Bukačka leží na hřebeni Orlických hor při polské hranici. Protože území národních přírodních rezervací jsou ze zákona přístupná pouze uznaných komunikacích a značených cestách, lze Bukačku navštívit pouze po červeně značené hřebenové Jiráskově cestě, kterou doprovází naučná stezka Okolím Deštného. Napříč rezervací pak vede zeleně značená spojka z Jiráskovy cesty na Šerlišský Mlýn. Právě u Šerlišského Mlýna je nejbližší parkoviště pro návštěvníky, další je u Masarykovy chaty na Šerlichu při silnici II/311 z Deštného do Orlického Záhoří, kudy prochází červená Jiráskova cesta.
Jiří Špaček, 13.10. 2008
popis

Národní přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území v chráněné krajinné oblasti Orlické hory, rozkládající se severozápadně od Šerlichu. Byla zřízena v r. 1954 na ploše o rozloze 50,74 ha k ochraně původního smíšeného bukosmrkového pralesa s bohatou květenou. Rezervaci tvoří zakrslý bukový prales s příměsí smrku, javoru klenu a jeřábu ptačího a rašelinná louka. V rezervaci roste 294 druhů vyšších rostlin, z nich 23 chráněných. Pro svou druhovou pestrost bývá NPR Bukačka nazývána botanickou zahradou Orlických hor. V drsném podnebí na hřebeni hor nedorůstají stromy do obvyklých výšek, jsou zakrslé a různě zkroucené. Kromě lesů zahrnuje rezervace vlhké a sušší louky. Hodně pestré je druhové složení rostlin. Ze zvláště chráněných druhů tu roste například prstnatec májový, prstnatec listenatý, prha arnika, masožravá rosnatka okrouhlolistá nebo oměj pestrý.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.10. 2008

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Sedloňov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 6874
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama