Současný kostel sv. Petra a Pavla je barokní stavba z let 1739-1741, kterou zbudoval tehdejší majitel panství František Karel Kolowrat Liebsteinský. Stavba byla umístěna jihozápadně od staršího dřevěného kostela, zbořeného počátkem 18. stol. Nyní je filiální ve farnosti při děkanství Dobruška.
Hlavní obrázek místa
Dobré-kostel
© hkregion 06/2013
Obec Dobré je doložena od r. 1367 a nyní tu žije, včetně 5 připojených osad, asi 860 obyvatel. Vedou sem jen vedlejší silnice od Dobrušky, Skuhrova nad Bělou, Deštného v Orlických horách a Bílého Újezdu. Obec leží mimo železniční síť. Prochází jí dálková červená turistická značka spojující Opočno a Deštné v Orlických horách.
12.9. 2021
popis

Kostel sv. Petra a Pavla v Dobrém je jednolodní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem a sakristií v ose. Na západní straně stojí hranolová věž a nová dřevěná předsíň. Fasády jsou hladké, věž je členěna lizénovými rámci a horizontální římsou. Presbytář i loď jsou plochostropé, kruchta je nepodklenutá a podvěží je sklenuto křížovou klenbou. Vnitřní zařízení tvoří především portálový hlavní oltář z počátku 18. stol., který je bohatě řezaný. Ze stejné doby pocházejí i dva protějškové boční oltáře, které jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému. Rokokově je zdobena také kazatelna, proti níž se nachází baldachýn se sousoším Zvěstování Panně Marii od F. J. Prokopa z r. 1780. Z doby kolem r. 1800 pochází křížová cesta. Varhany umístěné v kostele byly r. 1905 převezeny z nedalekých Černíkovic. Jejich autorem je pražský varhanář Josef Hubička (1866-1940).

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 1 Academia 1977), 10.9. 2021

historie

Na starém hřbitově, který byl r. 1917 proměněn v park, stával asi od přelomu 13. a 14. století dřevěný kostel. Před ním stály dvě řady lip, z nichž některé dosud stojí. Dřevěný obraz v olejových barvách, který býval v tomto kostele na hlavním oltáři a představoval Ukřižování Kristovo, byl až do r. 1832 v dřevěné kostnici na starém hřbitově. Odtud pak byl do nového kostela přenesen jako starobylá památka. Od r. 1923 je uložen v Rychnově n. Kněžnou v kostele Nejsvětější Trojice v postranní kapli řečené Loreta. Nový kostel v Dobrém začali stavět r. 1738. Dne 24. dubna toho roku se dostavila komise s hrabětem Františkem Karlem Kolowratem Liebsteinským coby patronem v čele. Tehdy rolník Pavel Netík z č. 46 od svého gruntu postoupil pro kostel a jeho obvod potřebnou výměru, a to výměnou za panskou louku v lese Tulešově. Ještě toho roku byla hlavní loď již pod střechou. V r. 1739 byla sice pro…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 27.2. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobré

Místa v okolí

 Skalka
 Hluky
 Nový hrad
 Chábory
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Hlodný
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Kvasiny
 kostel sv. Ducha
 Solnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 pivovar
 mariánský sloup
 Vlastivědné muzeum
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Černíkovice
 Rychmberk
 Frymburk
 Černíkovice
 Šerlišský mlýn
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Na Velké Deštné
 kostel Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 pivovar
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 sousoší sv. Floriana
 úřední dům
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 Výrov
 palmový skleník
 letohrádek
 Osičina
 Bukačka
 městské opevnění
 Uhřínovice
 socha sv. Marka
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 radnice
 kostel sv. Havla
 kašna
 synagoga
 Přepychy
 Na Vartě
 Trčkov
 Sendraž
 Lično
 Feistův kopec
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Bartoňova útulna
 Hoděčín
 Černčice
 kostel sv. Antonína
 Bolehošťská Lhota
 Očelice
 Dobrošov
 Dobrošov
 Pěčín
 Homole
 kostel sv. Václava
 socha Panny Marie
 pomník jízdy
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 kaple sv. Anny
 vodárenská věž
 kašna
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 fara
 vodní nádrž Rozkoš
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Suchá
 Dubno
 vojenský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 10423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama