Současný kostel sv. Petra a Pavla je barokní stavba z let 1739-1741, kterou zbudoval tehdejší majitel panství František Karel Kolowrat Liebsteinský. Stavba byla umístěna jihozápadně od staršího dřevěného kostela, zbořeného počátkem 18. stol. Nyní je filiální ve farnosti při děkanství Dobruška.
Hlavní obrázek místa
Dobré-kostel
© hkregion 06/2013
Obec Dobré je doložena od r. 1367 a nyní tu žije, včetně 5 připojených osad, asi 860 obyvatel. Vedou sem jen vedlejší silnice od Dobrušky, Skuhrova nad Bělou, Deštného v Orlických horách a Bílého Újezdu. Obec leží mimo železniční síť. Prochází jí dálková červená turistická značka spojující Opočno a Deštné v Orlických horách.
12.9. 2021
popis

Kostel sv. Petra a Pavla v Dobrém je jednolodní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem a sakristií v ose. Na západní straně stojí hranolová věž a nová dřevěná předsíň. Fasády jsou hladké, věž je členěna lizénovými rámci a horizontální římsou. Presbytář i loď jsou plochostropé, kruchta je nepodklenutá a podvěží je sklenuto křížovou klenbou. Vnitřní zařízení tvoří především portálový hlavní oltář z počátku 18. stol., který je bohatě řezaný. Ze stejné doby pocházejí i dva protějškové boční oltáře, které jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému. Rokokově je zdobena také kazatelna, proti níž se nachází baldachýn se sousoším Zvěstování Panně Marii od F. J. Prokopa z r. 1780. Z doby kolem r. 1800 pochází křížová cesta. Varhany umístěné v kostele byly r. 1905 převezeny z nedalekých Černíkovic. Jejich autorem je pražský varhanář Josef Hubička (1866-1940).

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 1 Academia 1977), 10.9. 2021

historie

Na starém hřbitově, který byl r. 1917 proměněn v park, stával asi od přelomu 13. a 14. století dřevěný kostel. Před ním stály dvě řady lip, z nichž některé dosud stojí. Dřevěný obraz v olejových barvách, který býval v tomto kostele na hlavním oltáři a představoval Ukřižování Kristovo, byl až do r. 1832 v dřevěné kostnici na starém hřbitově. Odtud pak byl do nového kostela přenesen jako starobylá památka. Od r. 1923 je uložen v Rychnově n. Kněžnou v kostele Nejsvětější Trojice v postranní kapli řečené Loreta. Nový kostel v Dobrém začali stavět r. 1738. Dne 24. dubna toho roku se dostavila komise s hrabětem Františkem Karlem Kolowratem Liebsteinským coby patronem v čele. Tehdy rolník Pavel Netík z č. 46 od svého gruntu postoupil pro kostel a jeho obvod potřebnou výměru, a to výměnou za panskou louku v lese Tulešově. Ještě toho roku byla hlavní loď již pod střechou. V r. 1739 byla sice pro…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 27.2. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobré

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 10423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama