Současný kostel sv. Petra a Pavla je barokní stavba z let 1739-1741, kterou zbudoval tehdejší majitel panství František Karel Kolowrat Liebsteinský. Stavba byla umístěna jihozápadně od staršího dřevěného kostela, zbořeného počátkem 18. stol. Nyní je filiální ve farnosti při děkanství Dobruška.
Hlavní obrázek místa
Dobré-kostel
© hkregion 06/2013
Obec Dobré je doložena od r. 1367 a nyní tu žije, včetně 5 připojených osad, asi 860 obyvatel. Vedou sem jen vedlejší silnice od Dobrušky, Skuhrova nad Bělou, Deštného v Orlických horách a Bílého Újezdu. Obec leží mimo železniční síť. Prochází jí dálková červená turistická značka spojující Opočno a Deštné v Orlických horách.
12.9. 2021
popis

Kostel sv. Petra a Pavla v Dobrém je jednolodní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem a sakristií v ose. Na západní straně stojí hranolová věž a nová dřevěná předsíň. Fasády jsou hladké, věž je členěna lizénovými rámci a horizontální římsou. Presbytář i loď jsou plochostropé, kruchta je nepodklenutá a podvěží je sklenuto křížovou klenbou. Vnitřní zařízení tvoří především portálový hlavní oltář z počátku 18. stol., který je bohatě řezaný. Ze stejné doby pocházejí i dva protějškové boční oltáře, které jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému. Rokokově je zdobena také kazatelna, proti níž se nachází baldachýn se sousoším Zvěstování Panně Marii od F. J. Prokopa z r. 1780. Z doby kolem r. 1800 pochází křížová cesta. Varhany umístěné v kostele byly r. 1905 převezeny z nedalekých Černíkovic. Jejich autorem je pražský varhanář Josef Hubička (1866-1940).

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 1 Academia 1977), 10.9. 2021

historie

Na starém hřbitově, který byl r. 1917 proměněn v park, stával asi od přelomu 13. a 14. století dřevěný kostel. Před ním stály dvě řady lip, z nichž některé dosud stojí. Dřevěný obraz v olejových barvách, který býval v tomto kostele na hlavním oltáři a představoval Ukřižování Kristovo, byl až do r. 1832 v dřevěné kostnici na starém hřbitově. Odtud pak byl do nového kostela přenesen jako starobylá památka. Od r. 1923 je uložen v Rychnově n. Kněžnou v kostele Nejsvětější Trojice v postranní kapli řečené Loreta. Nový kostel v Dobrém začali stavět r. 1738. Dne 24. dubna toho roku se dostavila komise s hrabětem Františkem Karlem Kolowratem Liebsteinským coby patronem v čele. Tehdy rolník Pavel Netík z č. 46 od svého gruntu postoupil pro kostel a jeho obvod potřebnou výměru, a to výměnou za panskou louku v lese Tulešově. Ještě toho roku byla hlavní loď již pod střechou. V r. 1739 byla sice pro…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 27.2. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobré

Místa v okolí

 Skalka
 Hluky
 Nový hrad
 Chábory
 Skuhrov
 Hlodný
 Skuhrov nad Bělou
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Kvasiny
 kostel sv. Ducha
 Solnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 pivovar
 mariánský sloup
 Vlastivědné muzeum
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Rychmberk
 Černíkovice
 Frymburk
 Černíkovice
 Šerlišský mlýn
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Na Velké Deštné
 kostel Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 pivovar
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 sousoší sv. Floriana
 úřední dům
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 Výrov
 palmový skleník
 letohrádek
 Osičina
 Bukačka
 městské opevnění
 Uhřínovice
 socha sv. Marka
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 radnice
 kostel sv. Havla
 kašna
 synagoga
 Přepychy
 Na Vartě
 Trčkov
 Sendraž
 Lično
 Feistův kopec
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Bartoňova útulna
 Hoděčín
 Černčice
 kostel sv. Antonína
 Bolehošťská Lhota
 Očelice
 Dobrošov
 Dobrošov
 Pěčín
 Homole
 kostel sv. Václava
 socha Panny Marie
 pomník jízdy
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 kaple sv. Anny
 vodárenská věž
 kašna
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 fara
 vodní nádrž Rozkoš
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Suchá
 Dubno
 vojenský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 10423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama