Šerlišský mlýn – výletní místo se stejnojmenným hotelem, křižovatka turistických cest v zalesněném údolí říčky Bělé. S rozvojem turistiky koncem 19. stol. byl původní Postlerův vodní mlýn přestavěn r. 1902 na hostinec, vodní kolo pohánělo pilu.
Hlavní obrázek místa
© rodo chrozit, 11/2006
V údolí mezi horou Šerlich a Sedloňovským vrchem v centrálním masívu Orlických hor, jimž dominuje Velká Deštná více než 1000 m, se nachází areál Šerlišského mlýna. Skládá se z více samostatných objektů. Hotel Šerlišský mlýn a chata Barborka, která je součástí areálu, poskytují ubytování, restauraci i další vymoženosti civilizace. Šerlišský mlýn je v zimě přirozeným centrem běžkařů a v létě vyznavačů horských kol a turistů.
rodo chrozit , 28.1. 2011
historie

V hlubokém zalesněném údolí mezi svahy Šerlichu a Kamenného vrchu tu stál skutečně vodní Postlerův mlýn, poháněný vodou ještě z potůčku Bělá, hájovna a několik málo chaloupek lesních dělníků. Od Zákoutí (dnes část Deštného v Orlických horách) sem vedla jen úzká lesní cesta, což zdůrazňovalo osamělost tohoto místa. Silnička byla zřízena až v letech 1957–58. Turisté sem však pronikli už koncem 19. století při cestách na hlavní orlickohorský hřeben do prostoru Šerlichu. Jejich přičiněním se tu mnoho změnilo. V roce 1902 byl mlýn přestavěn na hostinec. Záhy se stal velice oblíbeným a navštěvovaným. Vodní kolo pohánělo pilu. V letech 1929–30 došlo k důkladné přestavbě a rozšíření Šerlišského mlýna. Vznikly i nové turistické cesty, které sem směřovaly. Jediným připomenutím bývalého mlýna zůstalo malé dřevěné vodní kolo v parkově upraveném prostoru před hotelem. Mezi světovými válkami zde byli ubytováváni vojáci pevnostních jednotek.

rodo chrozit , 28.1. 2011

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Deštné v Orlických horách

Místa v okolí

 Na Velké Deštné
 Hluky
 kostel sv. Antonína
 Dobřany
 Hlodný
 Homole
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Nový hrad
 Šibeník
 Frymburk
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 Skuhrov
 Fort Wilhelma
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 Skalka
 Sendraž
 Chábory
 Rychmberk
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 kostel sv. Ducha
 Fort Karola
 Dobrošov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kvasiny
 Anenský vrch
 Solnice
 pevnost Hanička
 podkova
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 mariánský sloup
 kašna
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
Základní informace místa
ID místa: 9705
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama