Renesanční zámek vystavěný r. 1560 Vilémem Trčkou z Lípy. Trojkřídlá stavba s arkádovým nádvořím. Fasády a interiéry změnily pozdější barokní úpravy. K zámku patří i hospodářské budovy, kostel, míčovna, konírny a letohrádek.
Hlavní obrázek místa
© Taribo, 09/2012

Stručná historie.

Existence pomezního hradu Opočna je v Kosmově kronice uváděna již k roku 1068. Na sněmu zde konaném byl pražským biskupem vybrán Přemyslovec Jaromír, bratr knížete Vratislava II, a to proti jeho vůli. Je pravděpodobné, že před tím tu stávalo slavníkovské hradiště. Koncem 13. století kolonizovala tuto oblast jedna z větví rodu Drslaviců, pánové z Dobrušky. Tito pánové se kolem roku 1350 stali pány Opočna. Mutina (+1361) a jeho syn Sezama (+1373) se však ještě psali z Dobrušky. Teprve Sezamovi synové Štěpán a Jan používali také přídomek z Opočna. Od roku 1376 držel Opočno už jen Štěpán sám, Jan se usadil na Frymburku. Páni z Dobrušky vybudovali na místě hradiště gotický hrad. Štěpán z Opočna se stal jednou z objetí politických bojů za vlády Václava IV. Jako jeho stoupenec byl spolu z dalšími zavražděn 11. 6. 1397 na Karlštejně nově jmenovaným nejvyšším hofmistrem Hanušem, knížetem opavským a ratibořským. Před rokem 1390 držel Opočno Půta starší z Častolovic (+1397). Jeho syn Půta mladší prodal po roce 1400 Opočno Janu Krušinovi z Lichtemburka (+1408). Po roce 1413 je získal syn již zmíněného Štěpána z Opočna Jan Městecký z Opočna. Ten se stal urputným nepřítelem husitů. V roce 1422 ho husité marně obléhali na Opočně, ale 1425 se to podařilo Orebitům. Janem Městeckým vymřel v roce 1431 rod pánů z Dobrušky a Opočna. V držení opočenského panství se pak vystřídali Jiří Berka z Dubé a Vízmburka (+1450), husitský hejtman Petr Svojše ze Zahrádky, Mikuláš Suchan z Libáně po jehož smrti připadlo panství jako odúmrť králi Ladislavu Pohrobkovi. Ten je v roce 1455 zapsal Jiřímu z Poděbrad. Ten ještě téhož roku zapsal Opočno podkomořímu Václavu Valečovskému z Kněžmosta. Valečovští drželi Opočno do roku 1481. Potom ho prodal Samuel z Hrádku a Valečova nejvyššímu purkrabímu Janovi z Janovic a Petršpurka. Od něj koupil…  číst dále
Hibou, 15.12. 2004
historie

OPOČEN

Opočen Hrad. Krajina pod horami Orlickými ležící pro nemalou půvabnost svou neposledního místa mezi krásnými krajinami vlasti naší zasluhuje. Od hřebene hor spadá znenáhla až k údolí řeky Orlice, tu se snižujíc v zelené roviny a doliny, onde zase se povyšujíc v zelené hory, chlumy a pahrbky, tak že ji přirovnati lze k veliké zahradě na tarasích výš a výše nad sebou postupujících rozložené. A zahradou se nazývati může; nebo všude jest utěšeného stromoví, stinných lesův, zelených luk a čistých, jasných vod s dostatek. Na jednom z těch návrší, kteréž od severu vybíhajíc k polední straně srázem se končí, leží zámek a město Opočen, a panují okolní krajině široko daleko. Město nemá památností, které by zvědavého poutníka ukojily, za to však jich má zámek tolik, že by se o nich veliká kniha napsati mohla. Nynější zámecký okršlek s tím množstvím budov rozmanitých sám by k městu přirovnán býti mohl, neb dosti…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 2, 18.9. 2020

pověsti

Náhrobní kameny

Ve farním kostele, který vznikl ze zámecké kaple zasvěcené svatému Ondřeji, jsou zapuštěny do zdi náhrobní kameny, na nichž jsou vytesány podoby rytířů. Jsou přioděni brněním, hlavy mají obnažené a přilby složené k nohám. Představují pány z Lípy, Viléma a Jaroslava Trčku, kteří tu byli pochováni. Krutý byl osud tohoto starého českého rodu. Vilém Trčka padl zradou žoldnéřů r. 1596 u Jagru, jeho bratr Jaroslav zahynul v boji s Turky r. 1601. Poslední z rodu pánů z Lípy vládnoucích na Opočnu byl Jan Rudolf. Chtěje zachrániti rodné statky, přestoupil na katolictví. Přikoupil pak ještě četné statky jiné, zkonfiskované účastníkům českého povstání, a stal se tak bohatým, mocným velmožem. Tím však neodvrátil zlý osud, určený jeho rodu. Jeho syn Adam byl zavražděn zároveň s Valdštejnem v Chebu a on sám byl obžalován ze styku s knížetem Frýdlantským a ze zrady. Dříve, nežli se dočkal rozsudku, zemřel jako poslední člen…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Plán Opočna, 1. Podhradí a původní hrazené město; 2. bašta umbule; 3. prvotní farní kostel; 4. věže zvonice na hřbitově; 5. příkop mezi podhradím a předhradím; 6. zámeček v zahradě; 7. špejchar (míčovna); 8. bývalá brána do předhradí; 9. bývalá strážnice; 10. místa zastavěná mezi domy; 11. malý rynk; 12. bývalá brána; 13. zámecký kostel; 14. konírny; 15. jízdárna; 16. c.k. úřady; 17. pivovar; 18. bývalý příkop; 19. nádvoří zámku; 20. stará věž; 21. rybník jímž protéká Dědina.
A. Sedláček II./40
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Opočno

Místa v okolí

 pivovar
 úřední dům
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 Přepychy
 mariánský sloup
 radnice
 Očelice
 Osičina
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 pivovar
 židovský hřbitov
 Vranov
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Kateřiny
 Chábory
 Bolehošťská Lhota
 Skalka
 kostel sv. Jakuba
 Černčice
 Uhřínovice
 kostel sv. Zikmunda
 Výrov
 Libníkovice
 městské opevnění
 Lično
 Černíkovice
 Černíkovice
 Veselice
 Solnice
 kostel Božího Těla
 Hoděčín
 Kvasiny
 Nový Dvůr
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Podorlický skanzen
 vodárenská věž
 Sendraž
 Kalthaus
 Skuhrov
 Dobřany
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Frymburk
 Bartoňova útulna
 Hluky
 kostel sv. Václava
 Šibeník
 Nový hrad
 Zvole
 Barunčina škola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 socha Barunky
 zámecký zvěřinec
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 pevnost Josefov
 Častolovice
 Rychnov nad Kněžnou
 Dobrošov
 kašna
 radnice
 socha sv. Marka
 synagoga
 Dobrošov
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Sviništany
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Wenkeův dům
 Hořenice
Kontaktní informace
Národní památkový ústav - správa státního zámku v Opočně
Trčkovo náměstí 1
517 73 Opočno
Tel: 494 668 216
http://www.zamek-opocno.cz
info@zamek-opocno.cz
Základní informace místa
ID místa: 866
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama