Renesanční zámek vystavěný r. 1560 Vilémem Trčkou z Lípy. Trojkřídlá stavba s arkádovým nádvořím. Fasády a interiéry změnily pozdější barokní úpravy. K zámku patří i hospodářské budovy, kostel, míčovna, konírny a letohrádek.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 12/2012

Stručná historie.

Existence pomezního hradu Opočna je v Kosmově kronice uváděna již k roku 1068. Na sněmu zde konaném byl pražským biskupem vybrán Přemyslovec Jaromír, bratr knížete Vratislava II, a to proti jeho vůli. Je pravděpodobné, že před tím tu stávalo slavníkovské hradiště. Koncem 13. století kolonizovala tuto oblast jedna z větví rodu Drslaviců, pánové z Dobrušky. Tito pánové se kolem roku 1350 stali pány Opočna. Mutina (+1361) a jeho syn Sezama (+1373) se však ještě psali z Dobrušky. Teprve Sezamovi synové Štěpán a Jan používali také přídomek z Opočna. Od roku 1376 držel Opočno už jen Štěpán sám, Jan se usadil na Frymburku. Páni z Dobrušky vybudovali na místě hradiště gotický hrad. Štěpán z Opočna se stal jednou z objetí politických bojů za vlády Václava IV. Jako jeho stoupenec byl spolu z dalšími zavražděn 11. 6. 1397 na Karlštejně nově jmenovaným ...
Hibou, 15.12. 2004

  historie

  OPOČEN
  Opočen Hrad. Krajina pod horami Orlickými ležící pro nemalou půvabnost svou neposledního místa mezi krásnými krajinami vlasti naší zasluhuje. Od hřebene hor spadá znenáhla až k údolí řeky Orlice, tu se snižujíc v zelené roviny a doliny, onde zase se povyšujíc v zelené hory, chlumy a pahrbky, tak že ji přirovnati lze k veliké zahradě na tarasích výš a výše nad sebou postupujících rozložené. A zahradou se

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 2, 18.9. 2020

  pověsti

  Náhrobní kameny
  Ve farním kostele, který vznikl ze zámecké kaple zasvěcené svatému Ondřeji, jsou zapuštěny do zdi náhrobní kameny, na nichž jsou vytesány podoby rytířů. Jsou přioděni brněním, hlavy mají obnažené a přilby složené k nohám. Představují pány z Lípy, Viléma a Jaroslava Trčku, kteří tu byli pochováni. Krutý byl osud tohoto starého českého rodu. Vilém Trčka padl zradou žoldnéřů r. 1596 u Jagru, jeho

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Zlá Manda
  Pan Jan Rudolf Trčka byl povahy dobromyslné, takže ho poddaní měli v lásce, zato však jeho choť Maří Majdalénu, rozenou Lobkovicovou, z duše nenáviděli. Byla sličná, pěkně rostlá, avšak přísná na poddané a velmi šetrná a lakotná. Jednou zle činila lovčímu, že tak málo zvěře dodává do kuchyně, a obvinila ho, že sám zvěř kamsi tajně odprodává. „Jak mohu, vaše milosti, dodávati zvěř,“ bránil se

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

  Půdorys místa

  Plán Opočna, 1. Podhradí a původní hrazené město; 2. bašta umbule; 3. prvotní farní kostel; 4. věže zvonice na hřbitově; 5. příkop mezi podhradím a předhradím; 6. zámeček v zahradě; 7. špejchar (míčovna); 8. bývalá brána do předhradí; 9. bývalá strážnice; 10. místa zastavěná mezi domy; 11. malý rynk; 12. bývalá brána; 13. zámecký kostel; 14. konírny; 15. jízdárna; 16. c.k. úřady; 17. pivovar; 18. bývalý příkop; 19. nádvoří zámku; 20. stará věž; 21. rybník jímž protéká Dědina.
  A. Sedláček II./40
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Opočno

  Místa v okolí

   pivovar
   úřední dům
   Opočno – MPZ
   měšťanská škola
   kostel Panny Marie
   letohrádek
   dům č. p. 134
   dům č. p. 141
   palmový skleník
   mariánský sloup
   Přepychy
   mariánský sloup
   radnice
   Očelice
   Osičina
   Vlastivědné muzeum
   kostel sv. Václava
   pivovar
   židovský hřbitov
   Vranov
   kostel sv. Ducha
   kostel sv. Kateřiny
   Chábory
   Bolehošťská Lhota
   Skalka
   kostel sv. Jakuba
   Černčice
   Uhřínovice
   kostel sv. Zikmunda
   Libníkovice
   Výrov
   městské opevnění
   Lično
   Černíkovice
   Černíkovice
   Veselice
   Solnice
   kostel Božího Těla
   Hoděčín
   Kvasiny
   Nový Dvůr
   Týniště nad Orlicí
   Obchodní mlýn
   Podorlický skanzen
   vodárenská věž
   Sendraž
   Kalthaus
   vodní nádrž Rozkoš
   kostel sv. Mikuláše
   Skuhrov
   Dobřany
   Týniště nad Orlicí
   Frymburk
   Bartoňova útulna
   Hluky
   kostel sv. Václava
   Nový hrad
   Zvole
   Barunčina škola
   židovský hřbitov
   kostel sv. Víta
   socha Barunky
   zámecký zvěřinec
   Steidlerova kovárna
   malá fara
   Malá Skalice
   pevnost Josefov
   Častolovice
   Rychnov nad Kněžnou
   Dobrošov
   kašna
   radnice
   socha sv. Marka
   synagoga
   Velký Třebešov
   Dobrošov
   kostel sv. Štěpána
   Sviništany
   kostel sv. Jakuba
   městský hřbitov
   kostel sv. Mikuláše
   Jaroměř
   Wenkeův dům
   Hořenice
  Kontaktní informace
  Národní památkový ústav - správa státního zámku v Opočně
  Trčkovo náměstí 1
  517 73 Opočno
  Tel: 494 668 216
  http://www.zamek-opocno.cz
  info@zamek-opocno.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 866
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 11.5.2002
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama