Stopy hradu neznámého původu i doby založení nad soutokem Hluckého a Bažinského potoka u osady Hluky. Dispozici hradu vévodí homolovitý pahorek, možné místo, kde stála věž. Pod ním nevelká plošinka, kde by mohl být palác.
Hlavní obrázek místa
Pahorek, kde pravděpodobně stála věž
© Petr Nožička 03/2010
Zbytky hradu se nacházejí nad částí obce Kounova, zvaná Hluky. Hrad se nachází cca 300 metrů po silnici 309 směr Deštné. V těchto místech silnice se nachází dřevěná autobusová zastávka a těsně za ní odbočka silnice. Stoupnete-li si v místech, kde je ona malá odbočka na jakoby křižovatku a to do protisměru (cesta Deštná - Kounov), a podíváte se směrem na onu autobusovou zastávku, tak za ní je kopec a na jeho vrcholu zbytky hradu Hluky. Je trochu podobný hradu Dobřany, ale zmenšený. Skládá se z vnitřního hradu, kde jsou náznaky paláce a věže, přístup byl asi od věže na protilehlý kopec, kde mohla být strážní věž, menší a hrazení do lesů. V té době byly lesy neprůchodné. Z onoho kopce sestup pod jádro hradu, kde jsou fragmenty bočních hradeb. Tam bylo podhradí, kde mohli kupci za poplatek přenocovat. Vstup do podhradí byl směrem k zmiňované zastávce, kde dle zachovaného výřezu ve skále byla zřejmě brána s věží, nebo jen věž. Terén naznačuje, že byl přístup na hrad touto cestou. V nižší části kopce je malá plošinka, kde mohla být strážní věž, cesta se tu lomila, ale to je již jen dohad.
Ing. Trnovský, 20.5. 2005
historie

Hlucký hrad se nachází asi půl kilometru proti proudu potoka od obce Hluky nad dnešní Poláčkovou pilou. Hrad byl vystavěn na ostrožně nad soutokem Hluckého a Bažinského potoka, při jeho stavbě bylo využito četných skalních útvarů, lze jej proto (s jistou nadsázkou) řadit do skupiny hradů skalních. Přístup do hradu byl patrně zespodu, od potoka. Zde se přichází nejprve na spodní plošinu (o rozměrech 8 x 15 m) umístěnou na poměrně vysoké skále nad potokem. Lze předpokládat, že zde stála hradní brána a patrně i další objekty. Na jižním konci této plošiny začíná mimořádně zajímavý útvar, totiž jakýsi koridor, jehož boky jsou po celé délce chráněny skalními hřebeny (snad i uměle přitesanými) vysokými okolo dvou metrů. Tento koridor, široký 10 a dlouhý 12 metrů strmě stoupá z úrovně dolní plošiny na úroveň plošiny horní, vzhledem k jeho sklonu zde lze předpokládat dřevěné schodiště do vnitřního hradu. Jádrem obytné části hradu byla horní plošina…  číst dále

17.12. 2003

Další texty historie

Půdorys místa


© Ing. Trnovský 05/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Hluky

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Hlodný
 Nový hrad
 Šerlišský mlýn
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Bukačka
 Skalka
 Na Velké Deštné
 Šibeník
 Frymburk
 Chábory
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Feistův kopec
 Trčkov
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Anny
 Na Vartě
 Kvasiny
 Sendraž
 Výrov
 Solnice
 kostel sv. Antonína
 pomník Rampepurdy
 městské opevnění
 kaple na rozcestí
 Rychmberk
 kaple Panny Marie
 Bartoňova útulna
 Homole
 Dobrošov
 kostel Panny Marie
 Dobrošov
 Černíkovice
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 kaple sv. Anny
 Černíkovice
 palmový skleník
 sousoší sv. Floriana
 socha sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Osičina
 radnice
 kostel sv. Havla
 Černčice
 kašna
 synagoga
 Přepychy
 Uhřínovice
 kostel sv. Václava
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Lično
 pomník jízdy
 Náchod
 Homolka
 Pěčín
 vojenský hřbitov
 Leśna Skała
 Hoděčín
 kaple sv. Anny
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Studnice
Základní informace místa
ID místa: 545
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama