Stopy hradu neznámého původu i doby založení nad soutokem Hluckého a Bažinského potoka u osady Hluky. Dispozici hradu vévodí homolovitý pahorek, možné místo, kde stála věž. Pod ním nevelká plošinka, kde by mohl být palác.
Hlavní obrázek místa
Pahorek, kde pravděpodobně stála věž
© Petr Nožička 03/2010
Zbytky hradu se nacházejí nad částí obce Kounova, zvaná Hluky. Hrad se nachází cca 300 metrů po silnici 309 směr Deštné. V těchto místech silnice se nachází dřevěná autobusová zastávka a těsně za ní odbočka silnice. Stoupnete-li si v místech, kde je ona malá odbočka na jakoby křižovatku a to do protisměru (cesta Deštná - Kounov), a podíváte se směrem na onu autobusovou zastávku, tak za ní je kopec a na jeho vrcholu zbytky hradu Hluky. Je trochu podobný hradu Dobřany, ale zmenšený. Skládá se z vnitřního hradu, kde jsou náznaky paláce a věže, přístup byl asi od věže na protilehlý kopec, kde mohla být strážní věž, menší a hrazení do lesů. V té době byly lesy neprůchodné. Z onoho kopce sestup pod jádro hradu, kde jsou fragmenty bočních hradeb. Tam bylo podhradí, kde mohli kupci za poplatek přenocovat. Vstup do podhradí byl směrem k zmiňované zastávce, kde dle zachovaného výřezu ve skále byla zřejmě brána s věží, nebo jen věž. Terén naznačuje, že byl přístup na hrad touto cestou. V nižší části kopce je malá plošinka, kde mohla být strážní věž, cesta se tu lomila, ale to je již jen dohad.
Ing. Trnovský, 20.5. 2005
historie

Hlucký hrad se nachází asi půl kilometru proti proudu potoka od obce Hluky nad dnešní Poláčkovou pilou. Hrad byl vystavěn na ostrožně nad soutokem Hluckého a Bažinského potoka, při jeho stavbě bylo využito četných skalních útvarů, lze jej proto (s jistou nadsázkou) řadit do skupiny hradů skalních. Přístup do hradu byl patrně zespodu, od potoka. Zde se přichází nejprve na spodní plošinu (o rozměrech 8 x 15 m) umístěnou na poměrně vysoké skále nad potokem. Lze předpokládat, že zde stála hradní brána a patrně i další objekty. Na jižním konci této plošiny začíná mimořádně zajímavý útvar, totiž jakýsi koridor, jehož boky jsou po celé délce chráněny skalními hřebeny (snad i uměle přitesanými) vysokými okolo dvou metrů. Tento koridor, široký 10 a dlouhý 12 metrů strmě stoupá z úrovně dolní plošiny na úroveň plošiny horní, vzhledem k jeho sklonu zde lze předpokládat dřevěné schodiště do vnitřního hradu. Jádrem obytné části hradu byla horní plošina…  číst dále

17.12. 2003

Další texty historie

Půdorys místa


© Ing. Trnovský 05/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Hluky

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Hlodný
 Nový hrad
 Šerlišský mlýn
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Skalka
 Na Velké Deštné
 Šibeník
 Frymburk
 Chábory
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Feistův kopec
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 Na Vartě
 kaple sv. Anny
 Kvasiny
 Sendraž
 Výrov
 Solnice
 kostel sv. Antonína
 pomník Rampepurdy
 Rychmberk
 městské opevnění
 kaple na rozcestí
 Bartoňova útulna
 Homole
 kaple Panny Marie
 Dobrošov
 Dobrošov
 kostel Panny Marie
 Černíkovice
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 pivovar
 úřední dům
 Černíkovice
 palmový skleník
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 kaple sv. Anny
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Osičina
 židovský hřbitov
 Černčice
 radnice
 kašna
 synagoga
 Přepychy
 Uhřínovice
 podkova
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 kašna
 mariánský sloup
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Lično
 Náchod
 pomník jízdy
 Homolka
 Pěčín
 vojenský hřbitov
 Hoděčín
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Studnice
Základní informace místa
ID místa: 545
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama