Barokní kostel byl postaven náhradou za pův. dřevěný kostel (14. stol.), který byl zničen za husitských válek v 1. pol. 15. stol. V l. 1748–56 dal hrabě Antonín z Bubna postavit nový zděný kostel. Od r. 1869 farní. Z pův. tří zvonů byly dva zrekvírovány za I. sv. války, zůstal zvon sv. Jakub (1558).
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba
© Anton Fedorenko, 03/2007
Obec se nachází v podhůří Orlických hor 6 km východně od Vamberka. Leží na hlavní silnici I/11 spojující Hradec Králové se severní Moravou. Kostel leží v centu obce přímo u této hlavní silnice. Vznik obce se klade do druhé poloviny 13. století, do vlády Přemysla Otakara II. První písemná zmínka o obci je z roku 1354.
Pavel Vítek, 24.3. 2007
popis

Jednolodní obdélný kostel, s pravoúhlým presbytářem a čtvercovou sakristií v ose, s hranolovou věží před západním průčelím. Presbytář je sklenut valeně, loď je plochostropá, s varhanní kruchtou v západní části, sakristie je sklenuta křížově. Zařízení kostela je barokní a novodobější (pseudoslohové). Hlavní oltář je barokní, rámový, s obrazem sv. Jakuba z poloviny 18. století a novodobými sochami sv. Petra a Pavla. Dva boční oltáře jsou z roku 1872 (signovány Adolf Russ, 1872), na jednom je obraz sv. Anny, na druhém kopie Sixtinské Madony. U kostela je krucifix z roku 1809. Na domě čp. 87 je barokní reliéf Nejsvětější Trojice z 2. poloviny 17. století; patrně z nástavce některého kostelního oltáře.

Anton Fedorenko, Pavel Vítek, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., E. Poche a kolektiv, Academia 1980, 5.10. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Již ve 14. stol. je v obci Rybná připomínán dřevěný kostel, který byl zničen za husitských válek (1419 - 1436). V letech 1748 – 1756 z popudu hraběte Antonína z Bubna byl vystavěn nový, tehdy již barokní kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola. Základní kámen ke kostelu byl položen dne 19.června 1748, hotový kostel byl slavnostně vysvěcen 25. července 1748, v den sv. Jakuba Většího, patrona kostela. Z počátku vykonávali duchovní správu kněží ze Žamberka. Od roku 1869 je fara již přímo v Rybné. Kostel byl původně osazen třemi zvony: Velký, sv. Jakub, pochází již z r.1558, malý zvon, nazvaný sv. Anna, byl z r.1604 a prostřední zvon, sv. Antonín, z roku 1765. Zvony sv. Anna a sv. Antonín byly zrekvírovány za 1. světové války.

Anton Fedorenko, Pavel Vítek, 24.3. 2007

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Rybná nad Zdobnicí

Místa v okolí

 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Peklo
 Helvíkovice
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 kaple sv. Antonína
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Velešov
 kamenný most
 Pěčín
 socha Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Václava
 radnice
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 Hříště
 Hájek
 České Libchavy
 kaple sv. Anny
 Žampach
 Vrbice
 synagoga
 socha sv. Marka
 kašna
 radnice
 Žampach
 Rychnov nad Kněžnou
 kašna
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 fara
 židovský hřbitov
 domek Na Sboru
 Rychmberk
 Dřel
 kaple Panny Marie
 Přestavlky
 Chlumek
 pomník Rampepurdy
 Kostelec nad Orlicí
 kaple na rozcestí
 Koldín
 Horní Libchavy
 Rotnek
 Kostelec nad Orlicí
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 kaple sv. Anny
 Letohrad
 Hotmarova kaplička
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Sudličkova Lhota
 Brandýs nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Dolní Libchavy
 Mostek
 kostel sv. Víta
 sousoší Piety
 Orlík
 kostel sv. Kateřiny
 Kvasiny
 Lanšperk
 Solnice
 Těšnov
 Černíkovice
 pevnost Hanička
 Hrádek u Lanšperka
 Černíkovice
 hrad u Nekoře
 Skuhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradníky
 Hernychova vila
 Orlice
 Niemojów
 Choceň
 Anenský vrch
 Hoděčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lično
 Hlavačov
 kostel sv. Jiří
 Horákova kaple
 Zítkov
 Uhřínovice
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rybná nad Zdobnicí
Rybná nad Zdobnicí 10
517 55 Rybná nad Zdobnicí
Korespondenční adresa:
Kostelní 65
564 01 Žamberk
Základní informace místa
ID místa: 5098
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama