Barokní kostel byl postaven náhradou za pův. dřevěný kostel (14. stol.), který byl zničen za husitských válek v 1. pol. 15. stol. V l. 1748–56 dal hrabě Antonín z Bubna postavit nový zděný kostel. Od r. 1869 farní. Z pův. tří zvonů byly dva zrekvírovány za I. sv. války, zůstal zvon sv. Jakub (1558).
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jakuba
© Anton Fedorenko, 03/2007
Obec se nachází v podhůří Orlických hor 6 km východně od Vamberka. Leží na hlavní silnici I/11 spojující Hradec Králové se severní Moravou. Kostel leží v centu obce přímo u této hlavní silnice. Vznik obce se klade do druhé poloviny 13. století, do vlády Přemysla Otakara II. První písemná zmínka o obci je z roku 1354.
Pavel Vítek, 24.3. 2007
popis

Jednolodní obdélný kostel, s pravoúhlým presbytářem a čtvercovou sakristií v ose, s hranolovou věží před západním průčelím. Presbytář je sklenut valeně, loď je plochostropá, s varhanní kruchtou v západní části, sakristie je sklenuta křížově. Zařízení kostela je barokní a novodobější (pseudoslohové). Hlavní oltář je barokní, rámový, s obrazem sv. Jakuba z poloviny 18. století a novodobými sochami sv. Petra a Pavla. Dva boční oltáře jsou z roku 1872 (signovány Adolf Russ, 1872), na jednom je obraz sv. Anny, na druhém kopie Sixtinské Madony. U kostela je krucifix z roku 1809. Na domě čp. 87 je barokní reliéf Nejsvětější Trojice z 2. poloviny 17. století; patrně z nástavce některého kostelního oltáře.

Anton Fedorenko, Pavel Vítek, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., E. Poche a kolektiv, Academia 1980, 5.10. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Již ve 14. stol. je v obci Rybná připomínán dřevěný kostel, který byl zničen za husitských válek (1419 - 1436). V letech 1748 – 1756 z popudu hraběte Antonína z Bubna byl vystavěn nový, tehdy již barokní kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola. Základní kámen ke kostelu byl položen dne 19.června 1748, hotový kostel byl slavnostně vysvěcen 25. července 1748, v den sv. Jakuba Většího, patrona kostela. Z počátku vykonávali duchovní správu kněží ze Žamberka. Od roku 1869 je fara již přímo v Rybné. Kostel byl původně osazen třemi zvony: Velký, sv. Jakub, pochází již z r.1558, malý zvon, nazvaný sv. Anna, byl z r.1604 a prostřední zvon, sv. Antonín, z roku 1765. Zvony sv. Anna a sv. Antonín byly zrekvírovány za 1. světové války.

Anton Fedorenko, Pavel Vítek, 24.3. 2007

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Rybná nad Zdobnicí

Místa v okolí

 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Peklo
 Helvíkovice
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Velešov
 kamenný most
 Pěčín
 socha Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Suchá
 Kateřinský špitál
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Doudleby nad Orlicí
 radnice
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 Hříště
 Hájek
 České Libchavy
 kaple sv. Anny
 Žampach
 Vrbice
 Chudoba
 synagoga
 socha sv. Marka
 kašna
 radnice
 Žampach
 kostel sv. Havla
 Rychnov nad Kněžnou
 kašna
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 fara
 domek Na Sboru
 Rychmberk
 Dřel
 kaple Panny Marie
 Přestavlky
 Chlumek
 pomník Rampepurdy
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 kaple na rozcestí
 Koldín
 Horní Libchavy
 Rotnek
 Kostelec nad Orlicí
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 kaple sv. Anny
 Letohrad
 Hotmarova kaplička
 sokolovna
 Sudličkova Lhota
 Brandýs nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 Brandýs nad Orlicí
 Častolovice
 Mostek
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Víta
 sousoší Piety
 Orlík
 kostel sv. Kateřiny
 Kvasiny
 Solnice
 Lanšperk
 Těšnov
 Černíkovice
 pevnost Hanička
 Skuhrov nad Bělou
 Hrádek u Lanšperka
 Černíkovice
 hrad u Nekoře
 Skuhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradníky
 Hernychova vila
 Orlice
 Niemojów
 Choceň
 Anenský vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Hoděčín
 Lično
 Hlavačov
 Horákova kaple
 kostel sv. Jiří
 Zítkov
 Uhřínovice
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rybná nad Zdobnicí
Rybná nad Zdobnicí 10
517 55 Rybná nad Zdobnicí
Korespondenční adresa:
Kostelní 65
564 01 Žamberk
Základní informace místa
ID místa: 5098
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama