František Antonín Libštejnský z Kolovrat v r.1822 – 1825 renesanční tvrz přestavěl na empírový zámek. Kolovratové jej vlastnili do r. 1945. Pak zde byl Ústav sociální péče o mládež. V restituci po r. 1990 byl vrácen původním majitelům.
Hlavní obrázek místa
© Zdeněk MEISL, 04/2007
Černíkovice leží 6 km severozápadně od Rychnova nad Kněžnou, odkud se také do Černíkovic nejsnáze dostaneme autobusem . V Okolí můžeme navštívit zámek právě v Rychnově nad Kněžnou, nebo 14 km severně vzdálený zámek v Opočně a nebo 8 km jižně vzdálený zámek v Častolovicích.
14.12. 2005
historie

Zámek Černíkovice

Původní tvrz vystavěl po roce 1558 Matyáš Dobeč z Olbramovic, po jehož smrti a několika různých majitelích, z Žerotína, Trčkové z Lípy, z Lammersdorfu, získal černíkovické panství František Antonín Libštejnský z Kolovrat, který v letech 1822 – 1825 nechal původní renesanční stavbu přestavět v empírovém stylu na dnešní zámek. Do roku 1945 složil zámek jako letní sídlo rychnovských Kolovratů, později v něm byl umístěn Ústav sociální péče o mládež. Po restituci v devadesátých letech minulého století byl vrácen původním majitelům, ústav zde však fungoval až do roku 2001, kdy se přestěhoval do nové budovy.

Pavel Vítek, 25.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© L. Svoboda (in Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Černíkovice
 Solnice
 Lično
 Kvasiny
 Uhřínovice
 židovský hřbitov
 Hoděčín
 kostel sv. Havla
 Rychnov nad Kněžnou
 kašna
 radnice
 socha sv. Marka
 synagoga
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Osičina
 Hříště
 Skalka
 židovský hřbitov
 Rychmberk
 Chábory
 socha sv. Prokopa
 Vamberk
 kamenný most
 Muzeum krajky
 Bolehošťská Lhota
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Prokopa
 Přepychy
 kostel sv. Jiří
 Týniště nad Orlicí
 Peklo
 Obchodní mlýn
 Nový hrad
 vodárenská věž
 Vrbice
 Opočno
 pivovar
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 Týniště nad Orlicí
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Villa Nova Uhřínov
 Hlodný
 kaple sv. Anny
 synagoga
 pomník Rampepurdy
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Očelice
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 kaple na rozcestí
 kostel sv. Ducha
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 pivovar
 Borohrádek
 Přestavlky
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Hluky
 Pěčín
 Těšnov
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Vranov
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Jakuba
 Dřel
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Helvíkovice
 Na Velké Deštné
 Hradce
 Trčkov
Základní informace místa
ID místa: 3478
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama