
Představa o podobě hradu doznala v posledních letech poměrně významných změn. Pro stavbu hradu byla vybrána severojižně orientovaná ostrožna obtékaná bezejmennou vodotečí. Dvoudílné sídlo se skládalo z předhradí a vlastního jádra hradu, od pláně na severu jej odděloval mohutný šíjový příkop, který doplněn vnějším valem dále pokračoval kolem celého západního a jižního boku dispozice. Na východním boku byl jako dostačující ochrana shledán strmý sráz padající s převýšením cca 50 metrů do údolí říčky Bělé. Šíjový příkop v čele předhradí byl ještě v 80. letech 20. století až 20 m široký a cca 3 m hluboký, po demolici hospody v čp. 3 před hradem však byla jeho část zasypána sutí a dnes dosahuje maximální šíře pouhých 11 metrů. Samotné předhradí je přibližně obdélná plošina o rozměrech cca 30x60 m v čele a zčásti i od západu chráněná parkánem. Do čelní hradby byla vložena obdélná budova, po jejímž západním… číst dále
Poprvé se Skuhrov objevuje v přídomku Mutiny ze Skuhrova, který byl podle Dalimilovy kroniky velkým bojovníkem s Branibory v letech po prohrané bitvě na Moravském poli r. 1278. Někdy na přelomu 13. a 14. století se Skuhrov dostal do vlastnictví moravského rodu Meziříčských erbu křídla. Poprvé se z nich po Skuhrově píše Tas, syn Jana z Meziříčí, prameny se ovšem neshodují v roce – T. Durdík uvádí r. 1303, F. Musil a L. Svoboda r. 1320. Právě Tase z Meziříčí prameny považuji i na základě určité podobnosti s jinými hrady pánů erbu křídla na Moravě za nejpravděpodobnějšího stavebníka hradu. Po Tasovi († po r. 1351) drželi Skuhrov jeho synové Jan (†1376) a Vznata (†1384). Po jejich smrti přešel Skuhrov na bratry Jana a Jaroslava z jiné větve rodu. Již roku 1387 prodal Jan Meziříčský Skuhrov Půtovi staršímu z Častolovic a Bočkovi z Kunštátu, kteří v té době hospodařili v nedílu. Faktickým pánem… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.