Barokní kostel Všech svatých na hřbitově v Sedloňově postavil r. 1711 Kašpar Klinkert náhradou za dřevěný kostelík z 16. stol. u potoka. Chátrající kostel je již několik let z bezpečnostních důvodů uzavřen, protože hrozí zřícení stropu. Je filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách.
Hlavní obrázek místa
Sedloňov-kostel
© Info Dobruška 08/2017
Horská obec Sedloňov (německy Sattel) je prvně doložena r. 1542 a nyní tu žije přes 200 obyvatel. Prochází jí silnice II/310 z Deštného v Orlických horách do Olešnice v Orlických horách a dále k polské hranici. Sedloňov leží asi 6 km od Deštného. Křižují se zde dvě značené turistické trasy, žlutá z Vrchmezí do Deštného a modrá ze Sněžného k Šerlišskému Mlýnu. Jižně od obce se nachází nevelký lyžařský areál.
14.9. 2021
popis

Kostel Všech svatých v Sedloňově je jednolodní barokní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem. Po jeho severní straně se nachází sakristie s oratoří v patře, v západním průčelí stojí hranolová věž. Na věž navazuje hřbitovní zeď. Fasády jsou členěny lizénovými rámci. V lodi je plochý strop. Presbytář je sklenut valeně stejně jako podvěží a kruchta. Hlavní oltář a boční oltář sv. Jana Nepomuckého jsou novobarokní z 19. stol. Hlavní oltář nese obraz Všech svatých z doby kolem r. 1800. Boční oltář sv. Markéty pochází z r. 1690 a byl obnoven r. 1908. Barokní je i boční oltář Panny Marie a kazatelna. Z 1. poloviny 19. stol. pochází ještě křížová cesta.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 3 Academia 1980), 14.9. 2021

historie

Kostel Všech svatých v Sedloňově v Orlických horách je doložen k r. 1578. Kostelík byl původně dřevěný. Prvním písemně doloženým knězem byl utrakvista Matyáš Daringer. Politické změny v 17. století se dotkly i této vesničky v horách. V soupise poddaných podle víry z r. 1651 bylo ve vsi 51 tzv. osedlých (tzn. poddaných s rodinami, kteří vlastnili pole i dům) tj. 185 osob a mezi nimi nebyl ani jeden katolík. To se muselo změnit. V r. 1680 byl původní dřevěný kostelík u potoka vrácený katolické církvi nově vysvěcen a zasvěcen svaté Markétě. V r. 1704 se stal farním a v r. 1710 se započalo se stavbou nového kamenného chrámu na hřbitově na kopci. Stavbu realizoval podle vlastních plánů Kašpar Klinkert z Kladské Bystřice (nyní Bystrzyca Kłodzka v Polsku, dříve Habelschwerdt v Prusku). Stavba byla dokončena už v r. 1711 a 1. listopadu téhož roku byla vysvěcena. Kostelu bylo vráceno…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 14.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Sedloňov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15955
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama