Barokní kostel Všech svatých na hřbitově v Sedloňově postavil r. 1711 Kašpar Klinkert náhradou za dřevěný kostelík z 16. stol. u potoka. Chátrající kostel je již několik let z bezpečnostních důvodů uzavřen, protože hrozí zřícení stropu. Je filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách.
Hlavní obrázek místa
Sedloňov-kostel
© Info Dobruška 08/2017
Horská obec Sedloňov (německy Sattel) je prvně doložena r. 1542 a nyní tu žije přes 200 obyvatel. Prochází jí silnice II/310 z Deštného v Orlických horách do Olešnice v Orlických horách a dále k polské hranici. Sedloňov leží asi 6 km od Deštného. Křižují se zde dvě značené turistické trasy, žlutá z Vrchmezí do Deštného a modrá ze Sněžného k Šerlišskému Mlýnu. Jižně od obce se nachází nevelký lyžařský areál.
14.9. 2021
popis

Kostel Všech svatých v Sedloňově je jednolodní barokní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem. Po jeho severní straně se nachází sakristie s oratoří v patře, v západním průčelí stojí hranolová věž. Na věž navazuje hřbitovní zeď. Fasády jsou členěny lizénovými rámci. V lodi je plochý strop. Presbytář je sklenut valeně stejně jako podvěží a kruchta. Hlavní oltář a boční oltář sv. Jana Nepomuckého jsou novobarokní z 19. stol. Hlavní oltář nese obraz Všech svatých z doby kolem r. 1800. Boční oltář sv. Markéty pochází z r. 1690 a byl obnoven r. 1908. Barokní je i boční oltář Panny Marie a kazatelna. Z 1. poloviny 19. stol. pochází ještě křížová cesta.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 3 Academia 1980), 14.9. 2021

historie

Kostel Všech svatých v Sedloňově v Orlických horách je doložen k r. 1578. Kostelík byl původně dřevěný. Prvním písemně doloženým knězem byl utrakvista Matyáš Daringer. Politické změny v 17. století se dotkly i této vesničky v horách. V soupise poddaných podle víry z r. 1651 bylo ve vsi 51 tzv. osedlých (tzn. poddaných s rodinami, kteří vlastnili pole i dům) tj. 185 osob a mezi nimi nebyl ani jeden katolík. To se muselo změnit. V r. 1680 byl původní dřevěný kostelík u potoka vrácený katolické církvi nově vysvěcen a zasvěcen svaté Markétě. V r. 1704 se stal farním a v r. 1710 se započalo se stavbou nového kamenného chrámu na hřbitově na kopci. Stavbu realizoval podle vlastních plánů Kašpar Klinkert z Kladské Bystřice (nyní Bystrzyca Kłodzka v Polsku, dříve Habelschwerdt v Prusku). Stavba byla dokončena už v r. 1711 a 1. listopadu téhož roku byla vysvěcena. Kostelu bylo vráceno…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 14.9. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Sedloňov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Feistův kopec
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Hluky
 Šibeník
 Frymburk
 Homole
 Na Velké Deštné
 Trčkov
 Na Vartě
 Hlodný
 Sendraž
 Nový hrad
 Bartoňova útulna
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Dobrošov
 kostel sv. Antonína
 Dobrošov
 kostel sv. Ducha
 Výrov
 Skalka
 Chábory
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Leśna Skała
 podkova
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Fort Karola
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kaple sv. Anny
 Náchod
 Homolka
 vojenský hřbitov
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 Dinopark Karlów
 Bludné skály
 Kvasiny
 kaple Panny Marie
 Solnice
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Opočno
 Na Signálu
 Osičina
 Anenský vrch
Základní informace místa
ID místa: 15955
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama