Barokní kostel Všech svatých na hřbitově v Sedloňově postavil r. 1711 Kašpar Klinkert náhradou za dřevěný kostelík z 16. stol. u potoka. Chátrající kostel je již několik let z bezpečnostních důvodů uzavřen, protože hrozí zřícení stropu. Je filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách.
Hlavní obrázek místa
Sedloňov-kostel
© Info Dobruška 08/2017
Horská obec Sedloňov (německy Sattel) je prvně doložena r. 1542 a nyní tu žije přes 200 obyvatel. Prochází jí silnice II/310 z Deštného v Orlických horách do Olešnice v Orlických horách a dále k polské hranici. Sedloňov leží asi 6 km od Deštného. Křižují se zde dvě značené turistické trasy, žlutá z Vrchmezí do Deštného a modrá ze Sněžného k Šerlišskému Mlýnu. Jižně od obce se nachází nevelký lyžařský areál.
14.9. 2021
popis

Kostel Všech svatých v Sedloňově je jednolodní barokní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem. Po jeho severní straně se nachází sakristie s oratoří v patře, v západním průčelí stojí hranolová věž. Na věž navazuje hřbitovní zeď. Fasády jsou členěny lizénovými rámci. V lodi je plochý strop. Presbytář je sklenut valeně stejně jako podvěží a kruchta. Hlavní oltář a boční oltář sv. Jana Nepomuckého jsou novobarokní z 19. stol. Hlavní oltář nese obraz Všech svatých z doby kolem r. 1800. Boční oltář sv. Markéty pochází z r. 1690 a byl obnoven r. 1908. Barokní je i boční oltář Panny Marie a kazatelna. Z 1. poloviny 19. stol. pochází ještě křížová cesta.

Jiří Špaček (s využitím informací UPČ 3 Academia 1980), 14.9. 2021

historie

Kostel Všech svatých v Sedloňově v Orlických horách je doložen k r. 1578. Kostelík byl původně dřevěný. Prvním písemně doloženým knězem byl utrakvista Matyáš Daringer. Politické změny v 17. století se dotkly i této vesničky v horách. V soupise poddaných podle víry z r. 1651 bylo ve vsi 51 tzv. osedlých (tzn. poddaných s rodinami, kteří vlastnili pole i dům) tj. 185 osob a mezi nimi nebyl ani jeden katolík. To se muselo změnit. V r. 1680 byl původní dřevěný kostelík u potoka vrácený katolické církvi nově vysvěcen a zasvěcen svaté Markétě. V r. 1704 se stal farním a v r. 1710 se započalo se stavbou nového kamenného chrámu na hřbitově na kopci. Stavbu realizoval podle vlastních plánů Kašpar Klinkert z Kladské Bystřice (nyní Bystrzyca Kłodzka v Polsku, dříve Habelschwerdt v Prusku). Stavba byla dokončena už v r. 1711 a 1. listopadu téhož roku byla vysvěcena. Kostelu bylo vráceno…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 14.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Sedloňov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Feistův kopec
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Hluky
 Šibeník
 Frymburk
 Homole
 Na Velké Deštné
 Trčkov
 Na Vartě
 Hlodný
 Sendraž
 Nový hrad
 Bartoňova útulna
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Dobrošov
 kostel sv. Antonína
 Dobrošov
 kostel sv. Ducha
 Výrov
 Skalka
 Chábory
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 pivovar
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Leśna Skała
 podkova
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Fort Karola
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kaple sv. Anny
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Homolka
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Dinopark Karlów
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 Bludné skály
 Kvasiny
 kaple Panny Marie
 Solnice
 dům č. p. 134
 kostel Panny Marie
 mariánský sloup
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Opočno
 Na Signálu
 Osičina
 Anenský vrch
Základní informace místa
ID místa: 15955
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama