Barokní kostel sv. Mikuláše v Dobřanech nahradil r. 1738 dřevěný gotický kostel, který je doložen jako farní již r. 1358. Nyní je kostelem filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách. Od r. 1958 je zapsán v seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
Dobřany-kostel
© Info Dobruška 07/2017
Dobřany (katastrálně Dobřany v Orlických horách) jsou malá horská obec asi s 130 obyvateli, která leží v údolí Dobřanského potoka přibližně 6 km západně od Deštného v Orlických horách. Vedou tam jen silnice III. třídy. Obcí prochází žlutá turistická značka z Deštného do Nového Hrádku. Z ní v obci vychází zelená na zříceninu hradu Dobřany (viz samostatné heslo) nad obcí a dále do Dobrušky. Barokní kostel sv. Mikuláše se nachází na hřbitově v centru.
10.9. 2021
popis

Kostel sv. Mikuláše je jednolodní barokní stavba s půlkruhově zakončeným presbytářem a se sakristií na jeho severní straně. Při severní straně lodi se nachází dřevěná předsíň a nad západním průčelím hranolová věž. Fasády jsou členěny lizénovými rámci. Mírně zvlněné západní průčelí je tříosé, při západních nárožích bočních stran jsou rizality. Presbytář i loď jsou sklenuty valeně s výsečemi, kruchta stojící na pilířích je nepodklenutá. Vnitřní zařízení je barokní z doby stavby kostela. Hlavní oltář je portálový se sochami sv. Petra a Pavla po stranách, dva boční protějškové tabulové oltáře jsou zasvěceny P. Marii a sv. Janu Nepomuckému. Kazatelna z r. 1738 je dílem I. Rohrbacha. Dva obrazy sv. Petra a Pavla pocházejí z doby kolem r. 1730, barokní je také kamenná křtitelnice. Varhany pro kostel zhotovil r. 1753 Franz Katzer (1702-1764), varhanář z Králík, od té doby však byly mnohokrát opravovány a laděny.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 10.9. 2021

historie

Ves Dobřany je prvně zmiňována r. 1361, avšak již r. 1358 je doložen zdejší kostel s plebánií. Gotický dřevěný kostel sloužil svému účelu až do r. 1738, kdy byl na jeho místě zbudován nynější zděný kostel barokní. Kostel sv. Mikuláše je kostelem filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách a nedělní bohoslužby se zde konají jen jednou měsíčně. Farnost v Bystrém je však nyní administrována ex currendo z farnosti Deštné v Orlických horách. Kostel je od r. 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobřany

Místa v okolí

 Dobřany
 Hluky
 Šibeník
 Frymburk
 Šerlišský mlýn
 Feistův kopec
 Bukačka
 Hlodný
 Na Vartě
 Nový hrad
 Skalka
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Ducha
 Sendraž
 Chábory
 Villa Nova Uhřínov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Výrov
 synagoga
 Bartoňova útulna
 Vlastivědné muzeum
 Trčkov
 mariánský sloup
 radnice
 Homole
 městské opevnění
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Dobrošov
 Dobrošov
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kostel sv. Antonína
 Kvasiny
 kaple sv. Anny
 Solnice
 dům č. p. 134
 kostel Panny Marie
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 nová radnice
 Černčice
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 kostel sv. Václava
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Náchod
 pomník Rampepurdy
 pomník jízdy
 kaple na rozcestí
 Rychmberk
 kaple Panny Marie
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Černíkovice
 Osičina
 Černíkovice
 Přepychy
 Leśna Skała
 kaple sv. Anny
 Uhřínovice
 Studnice
 Bolehošťská Lhota
Základní informace místa
ID místa: 15944
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama