Barokní kostel sv. Mikuláše v Dobřanech nahradil r. 1738 dřevěný gotický kostel, který je doložen jako farní již r. 1358. Nyní je kostelem filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách. Od r. 1958 je zapsán v seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
Dobřany-kostel
© Info Dobruška 07/2017
Dobřany (katastrálně Dobřany v Orlických horách) jsou malá horská obec asi s 130 obyvateli, která leží v údolí Dobřanského potoka přibližně 6 km západně od Deštného v Orlických horách. Vedou tam jen silnice III. třídy. Obcí prochází žlutá turistická značka z Deštného do Nového Hrádku. Z ní v obci vychází zelená na zříceninu hradu Dobřany (viz samostatné heslo) nad obcí a dále do Dobrušky. Barokní kostel sv. Mikuláše se nachází na hřbitově v centru.
10.9. 2021
popis

Kostel sv. Mikuláše je jednolodní barokní stavba s půlkruhově zakončeným presbytářem a se sakristií na jeho severní straně. Při severní straně lodi se nachází dřevěná předsíň a nad západním průčelím hranolová věž. Fasády jsou členěny lizénovými rámci. Mírně zvlněné západní průčelí je tříosé, při západních nárožích bočních stran jsou rizality. Presbytář i loď jsou sklenuty valeně s výsečemi, kruchta stojící na pilířích je nepodklenutá. Vnitřní zařízení je barokní z doby stavby kostela. Hlavní oltář je portálový se sochami sv. Petra a Pavla po stranách, dva boční protějškové tabulové oltáře jsou zasvěceny P. Marii a sv. Janu Nepomuckému. Kazatelna z r. 1738 je dílem I. Rohrbacha. Dva obrazy sv. Petra a Pavla pocházejí z doby kolem r. 1730, barokní je také kamenná křtitelnice. Varhany pro kostel zhotovil r. 1753 Franz Katzer (1702-1764), varhanář z Králík, od té doby však byly mnohokrát opravovány a laděny.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 10.9. 2021

historie

Ves Dobřany je prvně zmiňována r. 1361, avšak již r. 1358 je doložen zdejší kostel s plebánií. Gotický dřevěný kostel sloužil svému účelu až do r. 1738, kdy byl na jeho místě zbudován nynější zděný kostel barokní. Kostel sv. Mikuláše je kostelem filiálním ve farnosti Bystré v Orlických horách a nedělní bohoslužby se zde konají jen jednou měsíčně. Farnost v Bystrém je však nyní administrována ex currendo z farnosti Deštné v Orlických horách. Kostel je od r. 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobřany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15944
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama