Hrad, z něhož se dochovaly pouze terénní nerovnosti, vznikl asi na přelomu 13.–14. století. Roku 1425 byl dobyt východočeskými husity, podruhé byl hrad dobyt roku 1457 vojskem krále Jiřího z Poděbrad. Roku 1495 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
čelo jádra v pohledu z předhradí
© Pavel Zany Komárek 29.10. 2005
Hrad Rychemberk, ze kterého se dochovaly pouze terénní konfigurace, se nachází na západním okraji obce Liberk, která leží cca 6 km severovýchodně od Rychnova nad Kněžnou. Doslova pár kroků od místa hradu se nachází pěkný dřevěný barokní kostelík sv. Petra a Pavla. Do Liberka je nejjednodušší cesta z Rychnova nad Kněžnou po silnice II. třídy č. 318 ve směru na Zdobnici. Nedaleko lze navštívit další hrady pod Orlickými horami – Pěčín, Skuhrov nad Bělou nebo Nový Hrad (Klečkov).
Jan Švejkar, 6.1. 2008
historie

Hrad Rychemberk vznikl v souvislosti s kolonizací horního toku řeky Kněžny. Tuto oblast kolonizovali na popud krále Přemysla Otakara II. příslušníci moravského rodu Drnholců, kteří už dříve začali s kolonizací povodí Tiché Orlice v polovině 13. století. Hrad se stal centrem kolonizovaného panství a jeho zakladatelé přijali přídomek páni z Rychmberka. Vznik hradu je nejasný. Vznikl pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století, zakladatelem mohl být Vilém, první písemně doložený příslušník rodu z Rychmberka k roku 1310. Možné je ovšem i to, že hrad založil některý z jeho předků v průběhu poslední čtvrtiny 13. století. Písemné zprávy o Rychmberku ze 14. století jsou poměrně bohaté. Roku 1318 jsou v souvislosti s útokem na nedaleký hrad Pěčín zmiňováni Držislav, Heřman, Oldřich, Ješek a Jeruš z Rychmberka, asi synové Viléma. Dále k roku 1355 se připomínají Heřman, Oldřich a Dobeš z Rychmberka…  číst dále

Jan Švejkar, Zdroj:Musil, František, Svoboda, Ladislav, Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, 1998, Sedláček, August, Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl II. Hradecko, 1882, 16.3. 2008

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© M. Plaček: Rychmberk a Pěčín, o. Rychnov nad Kněžnou, Ročenka Klubu Augusta Sedláčka 1986, Plzeň 1986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Liberk

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 Rychnov nad Kněžnou
 Pěčín
 radnice
 synagoga
 kašna
 kostel sv. Havla
 Nový hrad
 židovský hřbitov
 Kvasiny
 Hlodný
 Solnice
 socha Panny Marie
 Peklo
 Černíkovice
 židovský hřbitov
 Černíkovice
 kaple sv. Anny
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 kamenný most
 kašna
 mariánský sloup
 fara
 židovský hřbitov
 Hříště
 Suchá
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Skalka
 Hluky
 Litice nad Orlicí
 Na Velké Deštné
 Kostelec nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 pevnost Hanička
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Lično
 Anenský vrch
 Helvíkovice
 Potštejn
 Uhřínovice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec nad Orlicí
 Chábory
 zámecký zvěřinec
 Hoděčín
 Vrbice
 Častolovice
 Velešov
 kostel sv. Víta
 Potštejn
 kaple sv. Antonína
 Trčkov
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 kostel sv. Antonína
 Šerlišský mlýn
 domek Na Sboru
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Václava
 Žamberk
 Divišovo divadlo
 Přestavlky
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 Těšnov
 Fort Wilhelma
Základní informace místa
ID místa: 568
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama