Hrad, z něhož se dochovaly pouze terénní nerovnosti, vznikl asi na přelomu 13.–14. století. Roku 1425 byl dobyt východočeskými husity, podruhé byl hrad dobyt roku 1457 vojskem krále Jiřího z Poděbrad. Roku 1495 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Vlastní plocha jádra
© Petr Nožička,12/2008
Hrad Rychemberk, ze kterého se dochovaly pouze terénní konfigurace, se nachází na západním okraji obce Liberk, která leží cca 6 km severovýchodně od Rychnova nad Kněžnou. Doslova pár kroků od místa hradu se nachází pěkný dřevěný barokní kostelík sv. Petra a Pavla. Do Liberka je nejjednodušší cesta z Rychnova nad Kněžnou po silnice II. třídy č. 318 ve směru na Zdobnici. Nedaleko lze navštívit další hrady pod Orlickými horami – Pěčín, Skuhrov nad Bělou nebo Nový Hrad (Klečkov).
Jan Švejkar, 6.1. 2008
historie

Hrad Rychemberk vznikl v souvislosti s kolonizací horního toku řeky Kněžny. Tuto oblast kolonizovali na popud krále Přemysla Otakara II. příslušníci moravského rodu Drnholců, kteří už dříve začali s kolonizací povodí Tiché Orlice v polovině 13. století. Hrad se stal centrem kolonizovaného panství a jeho zakladatelé přijali přídomek páni z Rychmberka. Vznik hradu je nejasný. Vznikl pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století, zakladatelem mohl být Vilém, první písemně doložený příslušník rodu z Rychmberka k roku 1310. Možné je ovšem i to, že hrad založil některý z jeho předků v průběhu poslední čtvrtiny 13. století. Písemné zprávy o Rychmberku ze 14. století jsou poměrně bohaté. Roku 1318 jsou v souvislosti s útokem na nedaleký hrad Pěčín zmiňováni Držislav, Heřman, Oldřich, Ješek a Jeruš z Rychmberka, asi synové Viléma. Dále k roku 1355 se připomínají Heřman, Oldřich a Dobeš z Rychmberka…  číst dále

Jan Švejkar, Zdroj:Musil, František, Svoboda, Ladislav, Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, 1998, Sedláček, August, Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl II. Hradecko, 1882, 16.3. 2008

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© M. Plaček: Rychmberk a Pěčín, o. Rychnov nad Kněžnou, Ročenka Klubu Augusta Sedláčka 1986, Plzeň 1986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Liberk

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kaple na rozcestí
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Skuhrov
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Marka
 Villa Nova Uhřínov
 Rychnov nad Kněžnou
 Pěčín
 radnice
 synagoga
 kašna
 Nový hrad
 židovský hřbitov
 Kvasiny
 Hlodný
 Solnice
 socha Panny Marie
 Peklo
 Černíkovice
 židovský hřbitov
 Černíkovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 kašna
 mariánský sloup
 fara
 židovský hřbitov
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 Skalka
 Hluky
 Litice nad Orlicí
 Na Velké Deštné
 Kostelec nad Orlicí
 zvonička
 pevnost Hanička
 Litice nad Orlicí
 Lično
 Anenský vrch
 Helvíkovice
 Potštejn
 Uhřínovice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec nad Orlicí
 Chábory
 zámecký zvěřinec
 Hoděčín
 Vrbice
 Častolovice
 Velešov
 kostel sv. Víta
 Potštejn
 kaple sv. Antonína
 Dobřany
 kostel sv. Antonína
 Šerlišský mlýn
 domek Na Sboru
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Václava
 Žamberk
 Divišovo divadlo
 Přestavlky
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 židovský hřbitov
 Těšnov
 Fort Wilhelma
Základní informace místa
ID místa: 568
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama