Dochovaná čtvrtina vodního okrouhlého tvrziště obklopeného příkopem a valem. Dvůr jako součást majetku kláštera Sv. Pole byl založen v r.1274, v r.1378 je zde zpráva o rozšiřování příkopů a jde tedy o nepřímé potvrzení existence tvrze. Tvrz nejspíš zanikla při husitském tažení na klášter v r.1420.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2014
Z původního vodního okrouhlého tvrziště obklopeného příkopem a valem se do dnešních dnů dochovala čtvrtina valu na jihovýchodní straně tvrziště a na západě zůstala malá část příkopu, který je dnes využíván jako rybníček.
Petr Nožička, čerpáno z: Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis Ustí nad Orlicí 1998, 30.5. 2014
historie

První zmínka o vsi Očelice je z roku 1378 a týká se sporu mezi opatem kláštera Svaté Pole Petrem a správcem klášterního dvora v Očelicích Petrem z Holohlav. V této zprávě je nepřímo zmíněna tvrz, když se v ní uvádí rozšiřování příkopů v Očelicích, které pravděpodobně patřily k tvrzi. Přímá zmínka o očelické tvrzi neexistuje. Byla zřejmě sídlem správců klášterního dvora a patřila klášteru Dobré Pole. V roce 1392 se jako správce uvádí bratr Martin. Tvrz nejspíš zanikla na podzim roku 1420 při tažení husitů, kteří táhli přes Očelice na klášter Svaté Pole. Klášterní majetek byl v průběhu husitských válek sekularizován. V roce 1437 získává zboží od krále Zikmunda Jiří Berka z Dubé a Vízmburku a připojuje je k opočenskému panství. V roce 1450 v souvislosti s jednáním o míru ve východních Čechách je už zmiňován pouze dvůr v Očelicích. Vodní tvrziště bylo v průběhu 20.…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z:Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis Ustí nad Orlicí 1998, Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI,Nakladatelství Svo, 30.5. 2014

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště, zaměření L. Svoboda, kresba J. Úlovec
© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Očelice

Místa v okolí

 Vranov
 Přepychy
 kostel sv. Jakuba
 Bolehošťská Lhota
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 Osičina
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Libníkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Zikmunda
 Podorlický skanzen
 Uhřínovice
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Obchodní mlýn
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Lično
 kostel sv. Mikuláše
 Chábory
 kostel sv. Ducha
 Týniště nad Orlicí
 Kalthaus
 Hoděčín
 Černčice
 Skalka
 Černíkovice
 Veselice
 Černíkovice
 městské opevnění
 Solnice
 Výrov
 Újezd
 Nový Dvůr
 Kvasiny
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 pevnost Josefov
 Častolovice
 Zvole
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Kostelec nad Orlicí
 Holohlavy
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kostelec nad Orlicí
 Jaroměř
 městský hřbitov
 Wenkeův dům
 Sendraž
 Chvojenec
 kašna
 radnice
 Frymburk
 Hořenice
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 11699
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.8.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama