Dochovaná čtvrtina vodního okrouhlého tvrziště obklopeného příkopem a valem. Dvůr jako součást majetku kláštera Sv. Pole byl založen v r.1274, v r.1378 je zde zpráva o rozšiřování příkopů a jde tedy o nepřímé potvrzení existence tvrze. Tvrz nejspíš zanikla při husitském tažení na klášter v r.1420.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2014
Z původního vodního okrouhlého tvrziště obklopeného příkopem a valem se do dnešních dnů dochovala čtvrtina valu na jihovýchodní straně tvrziště a na západě zůstala malá část příkopu, který je dnes využíván jako rybníček.
Petr Nožička, čerpáno z: Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis Ustí nad Orlicí 1998, 30.5. 2014
historie

První zmínka o vsi Očelice je z roku 1378 a týká se sporu mezi opatem kláštera Svaté Pole Petrem a správcem klášterního dvora v Očelicích Petrem z Holohlav. V této zprávě je nepřímo zmíněna tvrz, když se v ní uvádí rozšiřování příkopů v Očelicích, které pravděpodobně patřily k tvrzi. Přímá zmínka o očelické tvrzi neexistuje. Byla zřejmě sídlem správců klášterního dvora a patřila klášteru Dobré Pole. V roce 1392 se jako správce uvádí bratr Martin. Tvrz nejspíš zanikla na podzim roku 1420 při tažení husitů, kteří táhli přes Očelice na klášter Svaté Pole. Klášterní majetek byl v průběhu husitských válek sekularizován. V roce 1437 získává zboží od krále Zikmunda Jiří Berka z Dubé a Vízmburku a připojuje je k opočenskému panství. V roce 1450 v souvislosti s jednáním o míru ve východních Čechách je už zmiňován pouze dvůr v Očelicích. Vodní tvrziště bylo v průběhu 20.…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z:Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis Ustí nad Orlicí 1998, Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI,Nakladatelství Svo, 30.5. 2014

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště, zaměření L. Svoboda, kresba J. Úlovec
© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Očelice

Místa v okolí

 Přepychy
 Vranov
 kostel sv. Jakuba
 Bolehošťská Lhota
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Osičina
 Libníkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Zikmunda
 Podorlický skanzen
 Uhřínovice
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Obchodní mlýn
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Chábory
 Lično
 kostel sv. Ducha
 Týniště nad Orlicí
 Kalthaus
 Hoděčín
 Černčice
 Skalka
 Černíkovice
 Veselice
 Černíkovice
 městské opevnění
 Solnice
 Výrov
 Újezd
 Nový Dvůr
 Kvasiny
 kostel sv. Víta
 pevnost Josefov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Zvole
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Holohlavy
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kostelec nad Orlicí
 Jaroměř
 kostel sv. Jiří
 Wenkeův dům
 městský hřbitov
 Sendraž
 Chvojenec
 kašna
 radnice
 Na Vartě
 Frymburk
 Hořenice
 Hříště
 Šibeník
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 11699
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.8.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama