Zbytky zaniklého gotického hradu postaveného snad pány ze Žampachu. Nevelký a ne zcela dokončený hrad byl již na počátku 15. století opuštěn pány z Častolovic a po ztrátě rezidenční funkce rychle chátral.
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Petr Nožička 04/2022
přístupová cesta je i s mapou dost obtížná a zbytky hradu je třeba hledat, podrobněji jsem se cestu pokoušel popsat na mé stránce http://hrady.dejiny.cz/hlodny/
Zany, 27.3. 2003
historie

Hrad Hlodný stál na levém břehu horního toku říčky Bělé poblíž osady Tisovce v lese zvaném Borka. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Jan Ovčíř ze Žampachu, připomínaný v l.1354–1369. Hlodný byl tehdy střediskem malého panství, k němuž náležely vsi Velký a Malý Uhřínov. Koncem 14. století, nejpozději však od r. 1393, patřilo panství Půtovi staršímu z Častolovic, držiteli blízkých hradů Rychmberka a Skuhrova. Na počátku 15. století převzal správní i obrannou funkci Hlodného Nový Hrad nad Klečkovem. V písemných pramenech je hrad Hlodný uváděn jen v r. 1576, a to jako pustý. Z hradu se dochovaly pouze nepatrné zbytky zříceniny, z nichž nelze rekonstruovat ani jeho původní dispozici, ani vzhled.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, 26.2. 2015

Půdorys místa


© Ladislav Svoboda
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

18.8.2010 23:43 Jaroslav Šebesta
Hrad jsem navštívil dne 16. 8. 2010 a zjistil jsem, že došlo k razantní změně přístupové cesty k hradu. Zřejmě od osady Tisovec byla vybudována 4 m široká štěrkovo-asfaltová silnice s točnou přímo pod hradem. Celý terén v okolí hradu tak byl přeměněn těžkou lesní mechanizací a bude nutné jej nově zmapovat. Na hradě je pak umístěn poutač s historií hradu napsaný \"Dádou ze Skuhrova\" v roce 2009.
12.4.2005 00:00
Popis přístupu na hrad na zde uvedené stránce je dosti zdlouhavý a pro neznalé nepřesný. Cesta podél potoka ano , mýtina je však až po minimálně 300 metrech. Ani jsem tam nedošel, po cca 50 metrech za dá se říci vodopádem již zmiňovaného potoka, který je asi tak 100 metrů od silnice, jsem zabočil ostře do kopce. Tam jsem narazil na Vámi zmiňovanou cestu. z obrázku 010703-043. Po cca 15 metrech jsem narazil na Vaše místo z fota 010703-041. Stálo by jistě za zmínku, že v tomto místě cesta jakoby končí. Pak je vše, jak je již uvedeno.
Po menším prozkoumání bych měl výhrady ke skice pravděpodobné podoby hradu. Nejde o hrad, jako spíš o přístup na hrad. Ten byl pravděpodobně ze svahu za příkopem mostkem do míst, kde je největší hromada . Pod ní je místo, které by tomu odpovídalo. Ta hromada mohla být strážná věž, která hlídala vstup. Takže vstup nebyl z boku, jak je na nákresu, ale dle nákresu z levé strany.
Další zajímavostí je zpevnění cesty pod hradem. Vedla tam stará značená žlutá cesta. Mohl to být pěší přístup k hradu, nebo jen strážní cesta pod hradem. Stav odpovídá stáří hradu. Nachází se cca 30 metrů pod hradem pod převisem skály. A to při sestupu směrem k silnici, strmě dolů. I na turistických mapách je poloha hradu špatně značena, neboť se nachází na vrcholu kopce, dá se i říci nad soutokem zmiňovaného bezejmeného potoka a řeky Bělé. Toť asi mé poznatky.
Ing. Trnovský Fr., návštěva 3.4. 2005
12.4.2005 00:00
TO Ing. Trnovský: vámi uváděná cesta je samozřejmě možná, jen to dohledávání takových objektů při cestě nazdařbůh kolmo do svahu nebývá dle mých zkušeností vždy úspěšné.

K vedení přístupu na hrad – zdá se mi pravděpodobnější varianta uváděná v literatuře a tedy i na mých stránkách. Není mi ani zcela jasné, jak přesně je vaše „ze svahu za příkopem“ myšleno.

Škoda, že jste nepřidal nějaké fotky, vaše z dubna by přece jen byly asi výmluvnější než mé červencové v plné vegetaci.
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Nový hrad
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Hluky
 kaple sv. Anny
 Na Velké Deštné
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 Rychmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Šerlišský mlýn
 Dobřany
 Trčkov
 Kvasiny
 Skalka
 kaple sv. Anny
 Bukačka
 Solnice
 Chábory
 kostel sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Marka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Černíkovice
 Černíkovice
 Pěčín
 kostel sv. Ducha
 Šibeník
 Frymburk
 kostel sv. Václava
 synagoga
 pivovar
 Feistův kopec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 socha Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Anenský vrch
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Uhřínovice
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 Lično
 Peklo
 Na Vartě
 Výrov
 Osičina
 Sendraž
 městské opevnění
 Suchá
 Hoděčín
 Bartoňova útulna
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 544
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama