Jediný pozůstatek tohoto dvorce je vytesaný erb Vlkanovských z Vlkanova. Dvorec pocházel pravděpodobně už ze 14. stol., kdy byl součást zaniklé vsi Lazce. Jako dvorec v Přepychách se však uvádí až v r. 1573, kdy jej vlastní Kytlic z Ehrenbergu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu a sýpku, na které je erb Vlkanovských
© Petr Nožička 06/2010
V severní části Přepych stávaly v těsném sousedství dva dvorce, ve kterých v 16.–18. století sídlily šlechtické rodiny. Předchůdcem jednoho z těchto dvorců byl dvůr Lazce, pravděpodobně je to předchůdce většího z nich. První zmínka o dvoře v Lazcích je z roku 1361, kdy Mutina a Sezema z Dobrušky darovali louku patřící dvoru v Lazcích a desátek ze vsi kostelu v Přepychách. V roce 1394 umírá Anna z Lazec v roce 1405 se uvádí Zdeník z Lazec a v roce 1408 Oldřich Flaška a Beneš z Lazec.V roce 1469 Augustin Skalka z Lazec a v roce 1479 Mareš a Jan. Jan Lazec byl man Jindřicha Minsteberského, a proto po jeho smrti postupuje Jindřich jeho majetek Mikuláši mladšímu Trčkovi z Lípy a další část majetku v Lazcích mu postupuje v roce 1499 Eliška z Doubravice. To je poslední zpráva a Lazcích, které splynuly s Přepychy a v 16. stoletím je uváděn jako dvorec v Přepychách. První známý majitel většího dvorce je až z roku 1573, kdy jej vlastní Kytlic z Ehrenbergu a v rozmezí let 1579–1601 Hendrichovi Něnkovskému z Medonos, který ho v roce 1601 postupuje Janu Marešovi Dobřenskému z Dobřenic. Jeho syn Zdeněk Dobřenský z Dobřenic prodává v roce 1647 vypáleny dvůr (pravděpodobně Švédy) Johaně Rašínové rozené Ostroměřské z Rokytníka. V souvislosti s tímto prodejem se zde uvádí i sídlo této rodiny. Johana se po smrti svého prvního manžela (Jan Rašína) provdala za Jindřicha Zárubu z Hustířan a v roce 1662 dvorec prodává Fridrichovi Františkovi Vlkanovskému (synovi Karla Vlkanovského postiženého bělohorskými konfiskacemi). Tomuto rodu patří dvorec až do roku 1752. Za Vlkanovských z Vlkanova došlo k rozšíření a přestavbě dvorce a jedinou památkou na tuto etapu je erb umístěný původně na vjezdem do dvora, dnes na bývalé stodole v severní…  číst dále
Petr Nožička, čerpáno z: Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis Ustí nad Orlicí 1998, 30.8. 2010

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Přepychy

Místa v okolí

 Osičina
 Opočno
 Očelice
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 Bolehošťská Lhota
 Vranov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 Uhřínovice
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Chábory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Libníkovice
 Skalka
 Lično
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Zikmunda
 Hoděčín
 Obchodní mlýn
 Černíkovice
 Černíkovice
 vodárenská věž
 Černčice
 Podorlický skanzen
 Solnice
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Kvasiny
 Výrov
 městské opevnění
 Veselice
 Kalthaus
 Skuhrov nad Bělou
 zámecký zvěřinec
 Skuhrov
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 radnice
 kostel sv. Havla
 kašna
 socha sv. Marka
 synagoga
 Kostelec nad Orlicí
 Dobřany
 kostel sv. Jiří
 Hluky
 Sendraž
 kostel sv. Mikuláše
 Frymburk
 Na Vartě
 pevnost Josefov
 Zvole
 Šibeník
 Hříště
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 městský hřbitov
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 židovský hřbitov
 Wenkeův dům
 kamenný most
 Vamberk
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Chvojenec
 Hořenice
Základní informace místa
ID místa: 9325
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama