Jediný pozůstatek tohoto dvorce je vytesaný erb Vlkanovských z Vlkanova. Dvorec pocházel pravděpodobně už ze 14. stol., kdy byl součást zaniklé vsi Lazce. Jako dvorec v Přepychách se však uvádí až v r. 1573, kdy jej vlastní Kytlic z Ehrenbergu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu a sýpku, na které je erb Vlkanovských
© Petr Nožička 06/2010
V severní části Přepych stávaly v těsném sousedství dva dvorce, ve kterých v 16.–18. století sídlily šlechtické rodiny. Předchůdcem jednoho z těchto dvorců byl dvůr Lazce, pravděpodobně je to předchůdce většího z nich. První zmínka o dvoře v Lazcích je z roku 1361, kdy Mutina a Sezema z Dobrušky darovali louku patřící dvoru v Lazcích a desátek ze vsi kostelu v Přepychách. V roce 1394 umírá Anna z Lazec v roce 1405 se uvádí Zdeník z Lazec a v roce 1408 Oldřich Flaška a Beneš z Lazec.V roce 1469 Augustin Skalka z Lazec a v roce 1479 Mareš a Jan. Jan Lazec byl man Jindřicha Minsteberského, a proto po jeho smrti postupuje Jindřich jeho majetek Mikuláši mladšímu Trčkovi z Lípy a další část majetku v Lazcích mu postupuje v roce 1499 Eliška z Doubravice. To je poslední zpráva a Lazcích, které splynuly s Přepychy a v 16. stoletím je uváděn jako dvorec v Přepychách. První známý majitel většího dvorce je až z roku 1573, kdy jej vlastní Kytlic z Ehrenbergu a v rozmezí let 1579–1601 Hendrichovi Něnkovskému z Medonos, který ho v roce 1601 postupuje Janu Marešovi Dobřenskému z Dobřenic. Jeho syn Zdeněk Dobřenský z Dobřenic prodává v roce 1647 vypáleny dvůr (pravděpodobně Švédy) Johaně Rašínové rozené Ostroměřské z Rokytníka. V souvislosti s tímto prodejem se zde uvádí i sídlo této rodiny. Johana se po smrti svého prvního manžela (Jan Rašína) provdala za Jindřicha Zárubu z Hustířan a v roce 1662 dvorec prodává Fridrichovi Františkovi Vlkanovskému (synovi Karla Vlkanovského postiženého bělohorskými konfiskacemi). Tomuto rodu patří dvorec až do roku 1752. Za Vlkanovských z Vlkanova došlo k rozšíření a přestavbě dvorce a jedinou památkou na tuto etapu je erb umístěný původně na vjezdem do dvora, dnes na bývalé stodole v severní…  číst dále
Petr Nožička, čerpáno z: Musil Svoboda, Hrady, zámky, tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis Ustí nad Orlicí 1998, 30.8. 2010
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Přepychy

Místa v okolí

 Osičina
 Opočno
 Očelice
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 Bolehošťská Lhota
 Vranov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 Uhřínovice
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Chábory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Libníkovice
 Skalka
 Lično
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Zikmunda
 Hoděčín
 Obchodní mlýn
 Černíkovice
 Černíkovice
 vodárenská věž
 Černčice
 Podorlický skanzen
 Solnice
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Kvasiny
 Výrov
 městské opevnění
 Veselice
 Kalthaus
 kostel sv. Víta
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 radnice
 kašna
 socha sv. Marka
 synagoga
 Kostelec nad Orlicí
 Dobřany
 Hluky
 kostel sv. Jiří
 Sendraž
 kostel sv. Mikuláše
 Frymburk
 Na Vartě
 pevnost Josefov
 Zvole
 Šibeník
 Hříště
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Jiří
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Wenkeův dům
 kamenný most
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Chvojenec
 Hořenice
Základní informace místa
ID místa: 9325
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama