Gotický kostel, postavený poč. 15. stol. pravděpodobně Šárovci ze Šárova. R. 1614 nechal Jan Rudolf Trčka kostel stavebně upravit. R. 1736 byla přistavěna kostelní předsíň. V oknech se částečně zachovaly malované znaky Trčků z r. 1614. V kostele je zajímavá zděná kazatelna či gotický dřevěný sloup.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Rodochrozit, 02/2011
10,7 m dlouhá, 8,2 m široká a 5 m vysoká je loď kostela s plochou dřevěnou střechou. Uprostřed lodi je umístěn gotický podpůrný trám. Světlo je do kostela vpouštěno dvěma páry úzkých oken v dubových rámech. Presbytář, 7,4 m dlouhý, 4,7 m široký a 4,8 m vysoký, má též dřevěnou střechu a podobná okénka, jako jsou ta v lodi. V jednom z okének je namalován kotouč s iniciály Jana Rudolfa Trčky (J. R. T.) a Magdaleny Trčkové z Lípy (M. T. Z. L.) Uprostřed kotouče se nacházejí dva znaky. Zachovalý celý je pouze levý. Pravého je jen půlka. Též datum není celé. 16.., tudíž se jedná o 17. století. Za postranním oltářem je zapuštěn pískovcový náhrobek s obrazem rytíře, jenž v levici drží meč a v pravici přílbu. U pravé jeho nohy se nachází znak s klenotem a ve znaku krokvice. V předsíňce je položena malá deska se znakem Šárovců (s krokvicí).
L.H., 2.9. 2011
historie

Gotický kostel pochází z počátku 15. století. Kostel byl opravován v roce 1614, roku 1736 přistavěna kostelní předsíň. V interiéru se nachází zajímavá zděná kazatelna. Uprostřed kostela je dřevěný gotický sloup, podpírající dřevěný strop. Varhany miniaturních rozměrů jsou umístěny na kůru. Hlavní oltář je zdoben obrazem sv. Maří Magdalény (odtud zřejmě název kostela). V kostele najdeme rovněž náhrobní kameny rytířů ze Šárova.

rodo chrozit, 27.2. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Ledce

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Očelice
 Bolehošťská Lhota
 Vranov
 kostel Božího Těla
 Libníkovice
 Přepychy
 Podorlický skanzen
 Osičina
 kostel sv. Kateřiny
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 134
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Mikuláše
 Uhřínovice
 Kalthaus
 Lično
 Hoděčín
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 Újezd
 židovský hřbitov
 Chábory
 kostel sv. Ducha
 Černíkovice
 Černíkovice
 Černčice
 Skalka
 Veselice
 Borohrádek
 pivovar
 kostel sv. Víta
 Solnice
 zámecký zvěřinec
 Chvojenec
 Častolovice
 Nový Dvůr
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 pevnost Josefov
 Hradec Králové
 městské opevnění
 Výrov
 Holohlavy
 zvonice
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Wenkeův dům
 Velichovky
 Frymburk
 Vrbice
Základní informace místa
ID místa: 9771
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama