Gotický kostel, postavený poč. 15. stol. pravděpodobně Šárovci ze Šárova. R. 1614 nechal Jan Rudolf Trčka kostel stavebně upravit. R. 1736 byla přistavěna kostelní předsíň. V oknech se částečně zachovaly malované znaky Trčků z r. 1614. V kostele je zajímavá zděná kazatelna či gotický dřevěný sloup.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Rodochrozit, 02/2011
10,7 m dlouhá, 8,2 m široká a 5 m vysoká je loď kostela s plochou dřevěnou střechou. Uprostřed lodi je umístěn gotický podpůrný trám. Světlo je do kostela vpouštěno dvěma páry úzkých oken v dubových rámech. Presbytář, 7,4 m dlouhý, 4,7 m široký a 4,8 m vysoký, má též dřevěnou střechu a podobná okénka, jako jsou ta v lodi. V jednom z okének je namalován kotouč s iniciály Jana Rudolfa Trčky (J. R. T.) a Magdaleny Trčkové z Lípy (M. T. Z. L.) Uprostřed kotouče se nacházejí dva znaky. Zachovalý celý je pouze levý. Pravého je jen půlka. Též datum není celé. 16.., tudíž se jedná o 17. století. Za postranním oltářem je zapuštěn pískovcový náhrobek s obrazem rytíře, jenž v levici drží meč a v pravici přílbu. U pravé jeho nohy se nachází znak s klenotem a ve znaku krokvice. V předsíňce je položena malá deska se znakem Šárovců (s krokvicí).
L.H., 2.9. 2011
historie

Gotický kostel pochází z počátku 15. století. Kostel byl opravován v roce 1614, roku 1736 přistavěna kostelní předsíň. V interiéru se nachází zajímavá zděná kazatelna. Uprostřed kostela je dřevěný gotický sloup, podpírající dřevěný strop. Varhany miniaturních rozměrů jsou umístěny na kůru. Hlavní oltář je zdoben obrazem sv. Maří Magdalény (odtud zřejmě název kostela). V kostele najdeme rovněž náhrobní kameny rytířů ze Šárova.

rodo chrozit, 27.2. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Ledce

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Očelice
 Bolehošťská Lhota
 Vranov
 kostel Božího Těla
 Libníkovice
 Přepychy
 Podorlický skanzen
 Osičina
 kostel sv. Kateřiny
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 134
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Mikuláše
 Uhřínovice
 Kalthaus
 Lično
 Hoděčín
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 Újezd
 židovský hřbitov
 Chábory
 kostel sv. Ducha
 Černíkovice
 Černíkovice
 Černčice
 Skalka
 kostel sv. Jiří
 Veselice
 Borohrádek
 pivovar
 kostel sv. Víta
 Solnice
 zámecký zvěřinec
 Chvojenec
 Častolovice
 Nový Dvůr
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 pevnost Josefov
 Hradec Králové
 městské opevnění
 Výrov
 Holohlavy
 zvonice
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Wenkeův dům
 Velichovky
 Frymburk
 Vrbice
Základní informace místa
ID místa: 9771
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama