Archeologický skanzen Villa Nova začal být budován r. 1992. Stojí zde repliky staveb typických pro středověkou kolonizační vesnici 13. a 14. století. Stavby byly postaveny replikami dobových nástrojů a výhradně podle historických technologií.
Hlavní obrázek místa
Dvouprostorový dům
© Rodochrozit, 09/2011
Archeoskanzen najdeme poměrně snadno. Když pojedeme od Deštné v Orlických horách směrem na Skuhrov po silnici č. 321 podél říčky Bělá, asi po 6 km odbočíme doleva po silnici III. třídy 31816 a po necelých 3 km jsme na místě. Nebo můžeme jet ze Skuhrova nad Bělou. Zde u infocentra odbočíme doprava přes most, opravený roku 1976, se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého, a pokračujeme po silničce 7 km až do obce Uhřínov. Tu projedeme celou a na konci po levé straně uvidíme informační tabuli Villa Nova a parkoviště. Skanzen je volně přístupný v podstatě kdykoliv, v návštěvních hodinách se vyskytují průvodci buď ve skanzenu nebo v muzeu v bývalé školce naproti kostelu. Lze tam domluvit i prohlídku muzea (kousek od skanzenu) popř. i přespání v ubytovně
Rodochrozit, 23.10. 2011
turistické

Díky nadšencům a bláznům do historie se každý rok konají zde ve skanzenu týdny archeologických technologií. Můžete zde vidět, jak se tkala vlna, jak se vyráběly nejrůznější látky. Středověká kuchyně se sympatickou kuchařkou vám nabídne varianty středověkých jídel - kdo by si nedal placku pečenou na litinové plotně se švestkovými povidly či tvarohem s česnekem, jahodový čaj či jahelnou kaši? Dokonce si můžete vyválet originálním válečkem ony placky. Ve středověké kovárně postavené podle předlohy z podhradí Karlštejnu, která byla vypálena husity při jeho obléhání, uvidíte na vlastní oči práci kováře a jeho pomocníků. Rytíři vám půjčí svou kroužkovanou košili, vysvětlí, proč se měla přepásat koženým páskem (aby její váha byla lehčí) a zapůjčí na potěžkání meč. Máte možnost vyzkoušet si lukostřelbu, namlet obilí. Uvidíte souboje spolku historického šermu a možná budete zírat, jak kluci vládnou meči. Prožijete kouzelný den s pocitem, že jste posunuti…  číst dále

Rodochrozit - podle vlastních zážitků z loňského léta, 5.4. 2013

popis

Stavby ve skanzenu jsou replikami archeologických nálezů: např. kovárna je od Karlštejna, roubená polozemnice z Mariánské louky u Děčína (konec 13. století), dvouprostorový dům na úvodní fotce je z Bystřece. Hodně je taky podle dobových kreseb, např. stavba oborohu je podle vyobrazení ve Veleslavově bibli. Dále zde najdeme další objekty – chlebovou pec, chlév, stodolu, ovocný sad, sušičku na ovoce, železářskou pec, hrnčířský okrsek, redutu či holubník. Veškeré stavby jsou navíc vybudovány pomocí replik dobových nástrojů a podle historických technologií. Ve skanzenu bývala i políčka s pšenicí a lnem v rámci biologického projektu, ale jak to s nimi dopadlo, to by asi řekl průvodce. Teď je tam ještě bylinková zahrádka, sad s původními odrůdami ovoce. A taky zvířectvo :) – kozy a ovce.

Rodochrozit, 23.10. 2011

historie

Archeologické muzeum (skanzen) začalo být budováno jako středisko experimentální archeologie r. 1992. Roku 1994 bylo založeno občanské sdružení Villa Nova. Archeoskanzen přibližuje život na vesnici z období středověkého osidlování podhůří. Stavby byly postavené podle archeologických nálezů ze 13. a 14. století a byly vybudovány podle zásad experimentální archeologie, kdy jsou veškeré práce prováděny nástroji a technologiemi odpovídajícími danému historickému období. Součástí činnosti je také ekologická výchova zaměřená na vztah člověka k přírodě během staletí a využívání zdrojů, proměny krajinného rázu. Pro žáky ZŠ je připraven program "Okno do minulosti".

23.10. 2011

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Uhřínov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Nový hrad
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 Rychmberk
 Hluky
 Na Velké Deštné
 kaple sv. Anny
 Kvasiny
 kostel sv. Jiří
 Šerlišský mlýn
 Solnice
 Dobřany
 Skalka
 kostel sv. Antonína
 socha sv. Marka
 Pěčín
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 synagoga
 Chábory
 socha Panny Marie
 Černíkovice
 Černíkovice
 kaple sv. Anny
 Anenský vrch
 kašna
 mariánský sloup
 fara
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 kostel sv. Ducha
 Peklo
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 pivovar
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Uhřínovice
 Lično
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kamenný most
 Hříště
 Hoděčín
 Fort Wilhelma
 Kostelec nad Orlicí
 Výrov
 zámecký zvěřinec
 Sendraž
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Kostelec nad Orlicí
 městské opevnění
 domek Na Sboru
 Bartoňova útulna
Kontaktní informace
Villa Nova Uhřínov
Centrum experimentální archeologie a ekologické výchovy
Liberk-Uhřínov 15
516 01
Rychnov nad Kněžnou
Tel: +420 494 598 010; +420 602 936 946
http://www.villanova.cz/
villanova@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10429
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama