Archeologický skanzen Villa Nova začal být budován r. 1992. Stojí zde repliky staveb typických pro středověkou kolonizační vesnici 13. a 14. století. Stavby byly postaveny replikami dobových nástrojů a výhradně podle historických technologií.
Hlavní obrázek místa
Dvouprostorový dům
© Rodochrozit, 09/2011
Archeoskanzen najdeme poměrně snadno. Když pojedeme od Deštné v Orlických horách směrem na Skuhrov po silnici č. 321 podél říčky Bělá, asi po 6 km odbočíme doleva po silnici III. třídy 31816 a po necelých 3 km jsme na místě. Nebo můžeme jet ze Skuhrova nad Bělou. Zde u infocentra odbočíme doprava přes most, opravený roku 1976, se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého, a pokračujeme po silničce 7 km až do obce Uhřínov. Tu projedeme celou a na konci po levé straně uvidíme informační tabuli Villa Nova a parkoviště. Skanzen je volně přístupný v podstatě kdykoliv, v návštěvních hodinách se vyskytují průvodci buď ve skanzenu nebo v muzeu v bývalé školce naproti kostelu. Lze tam domluvit i prohlídku muzea (kousek od skanzenu) popř. i přespání v ubytovně
Rodochrozit, 23.10. 2011
turistické

Díky nadšencům a bláznům do historie se každý rok konají zde ve skanzenu týdny archeologických technologií. Můžete zde vidět, jak se tkala vlna, jak se vyráběly nejrůznější látky. Středověká kuchyně se sympatickou kuchařkou vám nabídne varianty středověkých jídel - kdo by si nedal placku pečenou na litinové plotně se švestkovými povidly či tvarohem s česnekem, jahodový čaj či jahelnou kaši? Dokonce si můžete vyválet originálním válečkem ony placky. Ve středověké kovárně postavené podle předlohy z podhradí Karlštejnu, která byla vypálena husity při jeho obléhání, uvidíte na vlastní oči práci kováře a jeho pomocníků. Rytíři vám půjčí svou kroužkovanou košili, vysvětlí, proč se měla přepásat koženým páskem (aby její váha byla lehčí) a zapůjčí na potěžkání meč. Máte možnost vyzkoušet si lukostřelbu, namlet obilí. Uvidíte souboje spolku historického šermu a možná budete zírat, jak kluci vládnou meči. Prožijete kouzelný den s pocitem, že jste posunuti…  číst dále

Rodochrozit - podle vlastních zážitků z loňského léta, 5.4. 2013

popis

Stavby ve skanzenu jsou replikami archeologických nálezů: např. kovárna je od Karlštejna, roubená polozemnice z Mariánské louky u Děčína (konec 13. století), dvouprostorový dům na úvodní fotce je z Bystřece. Hodně je taky podle dobových kreseb, např. stavba oborohu je podle vyobrazení ve Veleslavově bibli. Dále zde najdeme další objekty – chlebovou pec, chlév, stodolu, ovocný sad, sušičku na ovoce, železářskou pec, hrnčířský okrsek, redutu či holubník. Veškeré stavby jsou navíc vybudovány pomocí replik dobových nástrojů a podle historických technologií. Ve skanzenu bývala i políčka s pšenicí a lnem v rámci biologického projektu, ale jak to s nimi dopadlo, to by asi řekl průvodce. Teď je tam ještě bylinková zahrádka, sad s původními odrůdami ovoce. A taky zvířectvo :) – kozy a ovce.

Rodochrozit, 23.10. 2011

historie

Archeologické muzeum (skanzen) začalo být budováno jako středisko experimentální archeologie r. 1992. Roku 1994 bylo založeno občanské sdružení Villa Nova. Archeoskanzen přibližuje život na vesnici z období středověkého osidlování podhůří. Stavby byly postavené podle archeologických nálezů ze 13. a 14. století a byly vybudovány podle zásad experimentální archeologie, kdy jsou veškeré práce prováděny nástroji a technologiemi odpovídajícími danému historickému období. Součástí činnosti je také ekologická výchova zaměřená na vztah člověka k přírodě během staletí a využívání zdrojů, proměny krajinného rázu. Pro žáky ZŠ je připraven program "Okno do minulosti".

23.10. 2011

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Uhřínov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Nový hrad
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 Rychmberk
 Hluky
 Na Velké Deštné
 kaple sv. Anny
 Kvasiny
 kostel sv. Jiří
 Trčkov
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Solnice
 Dobřany
 Skalka
 kostel sv. Antonína
 Bukačka
 socha sv. Marka
 Pěčín
 kostel Všech svatých
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Chábory
 socha Panny Marie
 Černíkovice
 Černíkovice
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 Anenský vrch
 fara
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 kostel sv. Ducha
 Peklo
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Feistův kopec
 Suchá
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Uhřínovice
 Lično
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 kamenný most
 Hříště
 Hoděčín
 Fort Wilhelma
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Výrov
 Na Vartě
 zámecký zvěřinec
 Sendraž
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Kostelec nad Orlicí
 městské opevnění
 domek Na Sboru
 Bartoňova útulna
Kontaktní informace
Villa Nova Uhřínov
Centrum experimentální archeologie a ekologické výchovy
Liberk-Uhřínov 15
516 01
Rychnov nad Kněžnou
Tel: +420 494 598 010; +420 602 936 946
http://www.villanova.cz/
villanova@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10429
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama