Archeologický skanzen Villa Nova začal být budován r. 1992. Stojí zde repliky staveb typických pro středověkou kolonizační vesnici 13. a 14. století. Stavby byly postaveny replikami dobových nástrojů a výhradně podle historických technologií.
Hlavní obrázek místa
Dvouprostorový dům
© Rodochrozit, 09/2011
Archeoskanzen najdeme poměrně snadno. Když pojedeme od Deštné v Orlických horách směrem na Skuhrov po silnici č. 321 podél říčky Bělá, asi po 6 km odbočíme doleva po silnici III. třídy 31816 a po necelých 3 km jsme na místě. Nebo můžeme jet ze Skuhrova nad Bělou. Zde u infocentra odbočíme doprava přes most, opravený roku 1976, se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého, a pokračujeme po silničce 7 km až do obce Uhřínov. Tu projedeme celou a na konci po levé straně uvidíme informační tabuli Villa Nova a parkoviště. Skanzen je volně přístupný v podstatě kdykoliv, v návštěvních hodinách se vyskytují průvodci buď ve skanzenu nebo v muzeu v bývalé školce naproti kostelu. Lze tam domluvit i prohlídku muzea (kousek od skanzenu) popř. i přespání v ubytovně
Rodochrozit, 23.10. 2011
turistické

Díky nadšencům a bláznům do historie se každý rok konají zde ve skanzenu týdny archeologických technologií. Můžete zde vidět, jak se tkala vlna, jak se vyráběly nejrůznější látky. Středověká kuchyně se sympatickou kuchařkou vám nabídne varianty středověkých jídel - kdo by si nedal placku pečenou na litinové plotně se švestkovými povidly či tvarohem s česnekem, jahodový čaj či jahelnou kaši? Dokonce si můžete vyválet originálním válečkem ony placky. Ve středověké kovárně postavené podle předlohy z podhradí Karlštejnu, která byla vypálena husity při jeho obléhání, uvidíte na vlastní oči práci kováře a jeho pomocníků. Rytíři vám půjčí svou kroužkovanou košili, vysvětlí, proč se měla přepásat koženým páskem (aby její váha byla lehčí) a zapůjčí na potěžkání meč. Máte možnost vyzkoušet si lukostřelbu, namlet obilí. Uvidíte souboje spolku historického šermu a možná budete zírat, jak kluci vládnou meči. Prožijete kouzelný den s pocitem, že jste posunuti…  číst dále

Rodochrozit - podle vlastních zážitků z loňského léta, 5.4. 2013

popis

Stavby ve skanzenu jsou replikami archeologických nálezů: např. kovárna je od Karlštejna, roubená polozemnice z Mariánské louky u Děčína (konec 13. století), dvouprostorový dům na úvodní fotce je z Bystřece. Hodně je taky podle dobových kreseb, např. stavba oborohu je podle vyobrazení ve Veleslavově bibli. Dále zde najdeme další objekty – chlebovou pec, chlév, stodolu, ovocný sad, sušičku na ovoce, železářskou pec, hrnčířský okrsek, redutu či holubník. Veškeré stavby jsou navíc vybudovány pomocí replik dobových nástrojů a podle historických technologií. Ve skanzenu bývala i políčka s pšenicí a lnem v rámci biologického projektu, ale jak to s nimi dopadlo, to by asi řekl průvodce. Teď je tam ještě bylinková zahrádka, sad s původními odrůdami ovoce. A taky zvířectvo :) – kozy a ovce.

Rodochrozit, 23.10. 2011

historie

Archeologické muzeum (skanzen) začalo být budováno jako středisko experimentální archeologie r. 1992. Roku 1994 bylo založeno občanské sdružení Villa Nova. Archeoskanzen přibližuje život na vesnici z období středověkého osidlování podhůří. Stavby byly postavené podle archeologických nálezů ze 13. a 14. století a byly vybudovány podle zásad experimentální archeologie, kdy jsou veškeré práce prováděny nástroji a technologiemi odpovídajícími danému historickému období. Součástí činnosti je také ekologická výchova zaměřená na vztah člověka k přírodě během staletí a využívání zdrojů, proměny krajinného rázu. Pro žáky ZŠ je připraven program "Okno do minulosti".

23.10. 2011

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Uhřínov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Nový hrad
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 kaple sv. Anny
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kaple na rozcestí
 kaple Panny Marie
 Rychmberk
 Hluky
 Na Velké Deštné
 kaple sv. Anny
 Kvasiny
 kostel sv. Jiří
 Trčkov
 Šerlišský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Solnice
 Dobřany
 Skalka
 kostel sv. Antonína
 Bukačka
 socha sv. Marka
 Pěčín
 kostel Všech svatých
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Chábory
 socha Panny Marie
 Černíkovice
 Černíkovice
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 Anenský vrch
 fara
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 kostel sv. Ducha
 Peklo
 Šibeník
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 Feistův kopec
 Suchá
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Uhřínovice
 Lično
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 kamenný most
 Hříště
 Hoděčín
 Fort Wilhelma
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Výrov
 Na Vartě
 zámecký zvěřinec
 Sendraž
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Kostelec nad Orlicí
 městské opevnění
 domek Na Sboru
 Bartoňova útulna
Kontaktní informace
Villa Nova Uhřínov
Centrum experimentální archeologie a ekologické výchovy
Liberk-Uhřínov 15
516 01
Rychnov nad Kněžnou
Tel: +420 494 598 010; +420 602 936 946
http://www.villanova.cz/
villanova@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10429
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama