Gotický hrad byl založen koncem 13. stol. Půtou z Potštejna. Za Václava II. se stal majetkem koruny. Goticky přestavěn pro Jiřího z Poděbrad. Od r. 1495 v majetku Viléma z Pernštejna, přestal být sídlem a postupně chátral. R. 1657 uváděn jako pustý. V průběhu 20. stol. prošel několika opravami.
Hlavní obrázek místa
Litice
© Zdeněk Kudrna, podzim 2008
Hrad Litice byl založen na konci 13. století v souvislosti s kolonizací oblasti kolem řeky Divoké Orlice. Jeho zakladatelem byl některý příslušník rodu Drslaviců, který tuto kolonizaci prováděl. Drslavici pocházeli ze západních Čech a na nově založený hrad přenesli jméno svého rodového hradu na Plzeňsku. Původně nevelký hrad byl postaven na vrcholu mohutného skalnatého návrší obtékaného ze tří stran Divokou Orlicí, která na jeho úpatí tvoří velkou smyčku. Hrad byl obklopen příkopem a valem elipsovitého půdorysu. Na severním úbočí hradního návrší, které bylo nejmírnější a kudy proto vedla přístupová cesta k hradu, byl pravděpodobně již při založení hradu vybudován další příkop, předsunutý před zmíněné elipsovité opevnění. Původní podobu litického hradu vzhledem k pozdější stavební činnosti nelze rekonstruovat. Lze však předpokládat, že rozsah původního drslavického hradu se kryl s nynějším horním hradem. Z hlediska fortifikačního bylo nejdůležitější částí přestavby vybudování nového rozsáhlého opevněného předhradí neboli tzv. dolního hradu obklopujícího téměř celý horní hrad. Část hradby předhradí byla vybudována v příkopě původního drslavického hradu. Hradba předhradí byla zesílena dvěma baštami. Do hradu se vstupovalo nové vybudovanou věžovitou branou, umístěnou v severní části hradby dolního hradu nad původním předsunutým příkopem. Tento příkop byl při přestavbě asi rozšířen a zčásti vyzděn. Brána, přístupná pouze po mostě přes příkop, se skládala z hlavní gotické brány a branky pro pěší. V úrovni prvního patra nad bránou byla umístěna bohatá sochařská výzdoba: deska se čtyřmi erby (pánů z Kunštátu, Čech, Moravy a Horní Lužice) a nápisem o dokončení stavby hradu, dále deska s neznámým erbem a tři kamenné reliéfy s lidskými postavami. Součástí opevnění byly i další dvě brány umístěné pouze v prosté zdi, kterými procházela cesta od vstupní brány…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.5. 2002
pověsti

Karažihovej

Tak nazývali Litičtí poustevníka, který se před více nežli stem let usadil v poustevně na severním svahu hřebene, s nímž souvisel hradní ostroh s horou Kletnou. Bylo to poblíže toho místa, kudy dnes vede „Myší díra“ – starý vodní tunel. Objevil se jednoho dne v kraji v šedém rouše řeholníka, s dlouhým růžencem kolem beder, s mošnou přes rámě. Usadil se na pokraji lesa a zbudoval si tam jednoduchou chatrč. Obcházel stavení ve vsi, prosil o potravu a sliboval obyvatelům, že se za ně bude modliti a Bůh že jim všecko odplatí stonásobně. A také jeho jméno nemohli lidé nijak vysloviti, a proto si je upravili podle svého. Tázali se ho, odkud jest. Vypravoval, že uprchl z turecké říše, kde ohavní „machometáni“ trýzní křesťany, nadávají jim džaurů (psů) a uřezávají jim nosy a uši. I pojali lidé soucit s ubohým Srbínem a sami mu do poustevny donášeli živobytí. Poustevníkovi nastaly blahé časy. Zařídil si…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Litice nad Orlicí

Místa v okolí

 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Velešov
 Helvíkovice
 Peklo
 Hájek
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Vamberk
 kamenný most
 České Libchavy
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Žampach
 Vrbice
 Hříště
 kaple sv. Rozálie
 Žampach
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 Chlumek
 kostel sv. Václava
 Dřel
 Divišovo divadlo
 radnice
 Žamberk
 Přestavlky
 Koldín
 Pěčín
 socha Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Horní Libchavy
 synagoga
 kašna
 radnice
 Brandýs nad Orlicí
 socha sv. Marka
 Rychnov nad Kněžnou
 sokolovna
 Sudličkova Lhota
 Brandýs nad Orlicí
 Mostek
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Orlík
 Dolní Libchavy
 Rotnek
 kaple sv. Anny
 domek Na Sboru
 Kyšperk
 Kostelec nad Orlicí
 kašna
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Hradníky
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 pomník Járy Cimrmana
 fara
 Rychmberk
 Hotmarova kaplička
 Těšnov
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 Hernychova vila
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Choceň
 kostel sv. Víta
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kostel sv. Jiří
 kaple na rozcestí
 Andrlův chlum
 Hrádek
 Hlavačov
 kostel sv. Anny
 Zítkov
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 kostel sv. Mikuláše
 Černíkovice
 Horákova kaple
 Černíkovice
 Kvasiny
 kaple sv. Anny
 Solnice
 Hoděčín
 Vračovice
 Lično
 pevnost Hanička
 Zaháj
 Uhřínovice
 Anenský vrch
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
Kontaktní informace
Hrad Litice
Národní památkový ústav - správa hradu
Litice nad Orlicí
564 01 Žamberk
Tel: 465 320 627, 603 232 212 (kastelán)
http://www.hrad-litice.cz
urban.dalibor@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 206
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama