Gotický hrad byl založen koncem 13. stol. Půtou z Potštejna. Za Václava II. se stal majetkem koruny. Goticky přestavěn pro Jiřího z Poděbrad. Od r. 1495 v majetku Viléma z Pernštejna, přestal být sídlem a postupně chátral. R. 1657 uváděn jako pustý. V průběhu 20. stol. prošel několika opravami.
Hlavní obrázek místa
Litice
© Zdeněk Kudrna, podzim 2008
Hrad Litice byl založen na konci 13. století v souvislosti s kolonizací oblasti kolem řeky Divoké Orlice. Jeho zakladatelem byl některý příslušník rodu Drslaviců, který tuto kolonizaci prováděl. Drslavici pocházeli ze západních Čech a na nově založený hrad přenesli jméno svého rodového hradu na Plzeňsku. Původně nevelký hrad byl postaven na vrcholu mohutného skalnatého návrší obtékaného ze tří stran Divokou Orlicí, která na jeho úpatí tvoří velkou smyčku. Hrad byl obklopen příkopem a valem elipsovitého půdorysu. Na severním úbočí hradního návrší, které bylo nejmírnější a kudy proto vedla přístupová cesta k hradu, byl pravděpodobně již při založení hradu vybudován další příkop, předsunutý před zmíněné elipsovité opevnění. Původní podobu litického hradu vzhledem k pozdější stavební činnosti nelze rekonstruovat. Lze však předpokládat, že rozsah původního drslavického hradu se kryl s nynějším horním hradem. Z hlediska fortifikačního bylo nejdůležitější částí přestavby vybudování nového rozsáhlého opevněného předhradí neboli tzv. dolního hradu obklopujícího téměř celý horní hrad. Část hradby předhradí byla vybudována v příkopě původního drslavického hradu. Hradba předhradí byla zesílena dvěma baštami. Do hradu se vstupovalo nové vybudovanou věžovitou branou, umístěnou v severní části hradby dolního hradu nad původním předsunutým příkopem. Tento příkop byl při přestavbě asi rozšířen a zčásti vyzděn. Brána, přístupná pouze po mostě přes příkop, se skládala z hlavní gotické brány a branky pro pěší. V úrovni prvního patra nad bránou byla umístěna bohatá sochařská výzdoba: deska se čtyřmi erby (pánů z Kunštátu, Čech, Moravy a Horní Lužice) a nápisem o dokončení stavby hradu, dále deska s neznámým erbem a tři kamenné reliéfy s lidskými postavami. Součástí opevnění byly i další dvě brány umístěné pouze v prosté zdi, kterými procházela cesta od vstupní brány…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.5. 2002
pověsti

Karažihovej

Tak nazývali Litičtí poustevníka, který se před více nežli stem let usadil v poustevně na severním svahu hřebene, s nímž souvisel hradní ostroh s horou Kletnou. Bylo to poblíže toho místa, kudy dnes vede „Myší díra“ – starý vodní tunel. Objevil se jednoho dne v kraji v šedém rouše řeholníka, s dlouhým růžencem kolem beder, s mošnou přes rámě. Usadil se na pokraji lesa a zbudoval si tam jednoduchou chatrč. Obcházel stavení ve vsi, prosil o potravu a sliboval obyvatelům, že se za ně bude modliti a Bůh že jim všecko odplatí stonásobně. A také jeho jméno nemohli lidé nijak vysloviti, a proto si je upravili podle svého. Tázali se ho, odkud jest. Vypravoval, že uprchl z turecké říše, kde ohavní „machometáni“ trýzní křesťany, nadávají jim džaurů (psů) a uřezávají jim nosy a uši. I pojali lidé soucit s ubohým Srbínem a sami mu do poustevny donášeli živobytí. Poustevníkovi nastaly blahé časy. Zařídil si…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Litice nad Orlicí

Místa v okolí

 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 Velešov
 Helvíkovice
 Peklo
 Hájek
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 židovský hřbitov
 České Libchavy
 kaple sv. Antonína
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Žampach
 Vrbice
 Chudoba
 Hříště
 kaple sv. Rozálie
 Žampach
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 Chlumek
 Dřel
 Divišovo divadlo
 radnice
 Žamberk
 Přestavlky
 Koldín
 Pěčín
 socha Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Horní Libchavy
 Suchá
 synagoga
 kašna
 radnice
 socha sv. Marka
 kostel sv. Havla
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Sudličkova Lhota
 Rychnov nad Kněžnou
 Brandýs nad Orlicí
 Mostek
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Orlík
 Dolní Libchavy
 Rotnek
 kaple sv. Anny
 domek Na Sboru
 Kyšperk
 Kostelec nad Orlicí
 kašna
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 pomník Járy Cimrmana
 Letohrad
 Hradníky
 fara
 Hotmarova kaplička
 Těšnov
 Rychmberk
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Hernychova vila
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Choceň
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kostel sv. Jiří
 kaple na rozcestí
 Andrlův chlum
 Hrádek
 Hlavačov
 kostel sv. Anny
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Černíkovice
 Horákova kaple
 Černíkovice
 Kvasiny
 kaple sv. Anny
 Solnice
 Hoděčín
 Vračovice
 Lično
 pevnost Hanička
 Zaháj
 Uhřínovice
 Anenský vrch
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Hrad Litice
Národní památkový ústav - správa hradu
Litice nad Orlicí
564 01 Žamberk
Tel: 465 320 627, 603 232 212 (kastelán)
http://www.hrad-litice.cz
urban.dalibor@npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 206
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama