Chata postavena v l.1924-25 podle projektu architekta Fuchse. Otevřena pro veřejnost 14.9.1925. R.1935 před chatou odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka.
Hlavní obrázek místa
Masarykova chata s bustou T.G.M.
© Pavel Vítek 04/2006
Masarykova chata leží východně od Deštného v Orlických horách na hřebenu Šerlichu, na hranicích s Polskem. Od chaty je krásný výhled do Čech i do Polska. Kolem chaty prochází červeně značená hřebenová Jiráskova stezka vedoucí z Broumova do Litomyšle. Poblíž chaty najdeme přírodní rezervaci prales Bukačka, která je pro bohatství rozmanitých rostlin nazývána botanickou zahradou Orlických hor. Nejvyšší vrchol Orlikých hor, Velká Deštná, je od chaty vzdálen 3 km. U chaty je hraniční přechod otevřený po celý rok od 8 do 20 hodin. Masarykova chata je v celoročním provozu. Poskytuje ubytování a celodenní stravování.
Pavel Vítek, 13.4. 2006
historie

Masarykova chata stojí na místě horské osady Scherlichgraben vzniklé na přelomu 17. a 18. století. Chata na Šerlichu byla postavena v letech 1924 - 25 Klubem českých turistů podle projektu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Základy položeny 25. 3. 1924. Otevřena pro veřejnost byla dne 14. 9. 1925 za účasti Aloise Jiráska. Roku 1935 byla před chatou byla odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Za 2. svět. války Němci chatu přejmenovali na Hitlerbaude a bylo tu středisko Hitlerjugend. Po válce bylo chatě vráceno její původní jméno, bohužel jen do počátku padesátých let. Pak se z Masarykovy chaty stala jen "chata ČSTV na Šerlichu". Další přejmenování spadá do roku 1990, od kdy nese opět Masarykovo jméno. Stejné osudy jako chata sdílela i busta presidenta Masaryka.

Pavel Vítek, 13.4. 2006

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Šerlišský mlýn
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Antonína
 Hluky
 Hlodný
 Dobřany
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Homole
 Nový hrad
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Fort Wilhelma
 Frymburk
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov
 kaple Panny Marie
 Rychmberk
 Skalka
 Sendraž
 Anenský vrch
 Chábory
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Kvasiny
 Dobrošov
 pevnost Hanička
 Solnice
 Černíkovice
 Černíkovice
Kontaktní informace
Masarykova chata
517 91 Deštné v Orlických horách
Tel: 494 663 279
http://masarykovachata.orlice.cz
masarykova.chata@orlice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1720
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama