Trčkov

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Trčkov se nachází v severovýchodním svahu Velké Deštné v Orlických horách. Její území není veřejnosti přístupné. Rezervace byla vyhlášena r. 1982 na rozloze 67 ha. Chrání zbytek přirozeného smíšeného porostu dřevin původní provenience v Orlických horách.
Hlavní obrázek místa
Trčkov
© Gerzamichal 07/2021
Národní přírodní rezervace Trčkov se nachází v severovýchodním svahu Velké Deštné v Orlických horách. Její území není veřejnosti přístupné. Pouze její jižní okraj sleduje žlutá turistická značka ze Šerlichu do osady Bedřichovka, která je místní částí obce Orlické Záhoří, stejně jako silnice II/311 z Deštného do Orlického Záhoří.
Jiří Špaček, 22.6. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Trčkov byla vyhlášena r. 1982 na rozloze 67 ha. O oblast pečuje Správa CHKO Orlické hory. Chráněné území se rozkládá severovýchodně od silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Jedná se o smíšený les s původními druhy dřevin. Kromě toho zde žijí a rostou ohrožené druhy živočichů a rostlin. Hlavním důvodem ochrany je zbytek přirozeného smíšeného porostu dřevin autochtonní, tedy původní provenience v Orlických horách. Území vlastní rezervace je turisticky nepřístupné.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.6. 2022

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Orlické Záhoří

Místa v okolí

 Na Velké Deštné
 kostel sv. Antonína
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Hlodný
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hluky
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Fort Wilhelma
 Nový hrad
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Dobřany
 Feistův kopec
 Homole
 Leśna Skała
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 kaple Panny Marie
 Anenský vrch
 Šibeník
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Rychmberk
 Frymburk
 kaple sv. Anny
 pevnost Hanička
 Skalka
 Kvasiny
 Solnice
 Szczerba
 Černíkovice
 Černíkovice
Základní informace místa
ID místa: 10793
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama