Zřícenina kostela z poloviny 13. století. Zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Zachován zbytek presbytáře.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela
© 2002 Vlky, Jiří Čížek
Malou zříceninu kostela sv. Jakuba z 13. století můžete objevit na cestě z Nového Města pod Smrkem přes Detřichovice do Jindřichovic pod Smrkem. Do Jindřichovic je možné dojet vlakem. Ze zastávky je to cca 1km po zelené turistické značce.
29.5. 2002
turistické

Kostel sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi, zvanému Větší (Starší), který byl synem Zebedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově. Herodes Agrippa jej dal v Jeruzalémě v roce 44 popravit. V 7. století vznikl ve španělské Compostele kult uctívání světce. Jako příčina zničení stavby je uváděno zboření husitskými vojsky při jejich návratu od Baltského moře ze „Spanilé jízdy“, kterou vedl Jan Čapek ze Sán. Dispozice lodě je uváděna jako obdélná s apsidou. Z kostela se zachovalo pouze torzo zdiva presbytáře, relikty lodi a relikty dvou postranních oltářů. Svislé zdivo je z lomového kamene, v částech u okenních otvorů použili stavitelé cihly.…  číst dále

(čerpáno z info-panelu Phare), 26.6. 2003

historie

Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi zvanému Větší (Starší), který byl synem Zehedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově. Herodes Agrippa jej dal v jeruzalémě v roce 44 popravit. V 7. století vznikl ve španělské Compostele kult uctívání světce. Jako příčina zničení stavby je uváděno zboření husitskými vojáky při jejich návratu od Baltského moře ze "Spanilé jízdy", kterou vedl Jan Čapek ze Sán. Dispozice lodě je uváděna jako obdélná s apsidou. Z kostela se dochovalo pouze torzo zdiva presbytáře, relikty lodě a dvou postranních oltářů. Svislé zdivo je z lomového kamene, v částech u okenních otvorů použili stavitelé cihly. Koruna zdiva…  číst dále

Cedule u místa, 29.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys torza kostela
© L. Kracíková, V. Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Společnost přátel starožitností, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Jindřichovice pod Smrkem

Místa v okolí

 Gieraltówek
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerovo mausoleum
 městské lázně
 evangelický kostel
 panský dům
 Świecie
 Bílá skála
 Giebułtów
 Smrk
 Obří sud
 kostel sv. Heleny
 Czocha
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Martina
 Zamczysko
 pomník Hanse Kudlicha
 Dolní Oldříš
 Ořešník
 kamenný most
 Gryf
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 horská chata Smědava
 Štolpišská silnice
 Jizera
 Frýdlantský vrch
 zámecký okrsek
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Frýdlant
 Dolní Pertoltice
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 Holubník
 mariánský sloup
 Skalní hrad
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Habartice
 Podskale
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
Základní informace místa
ID místa: 1113
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama