Zřícenina kostela z poloviny 13. století. Zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Zachován zbytek presbytáře.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela
© 2002 Vlky, Jiří Čížek
Malou zříceninu kostela sv. Jakuba z 13. století můžete objevit na cestě z Nového Města pod Smrkem přes Detřichovice do Jindřichovic pod Smrkem. Do Jindřichovic je možné dojet vlakem. Ze zastávky je to cca 1km po zelené turistické značce.
29.5. 2002
turistické

Kostel sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi, zvanému Větší (Starší), který byl synem Zebedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově. Herodes Agrippa jej dal v Jeruzalémě v roce 44 popravit. V 7. století vznikl ve španělské Compostele kult uctívání světce. Jako příčina zničení stavby je uváděno zboření husitskými vojsky při jejich návratu od Baltského moře ze „Spanilé jízdy“, kterou vedl Jan Čapek ze Sán. Dispozice lodě je uváděna jako obdélná s apsidou. Z kostela se zachovalo pouze torzo zdiva presbytáře, relikty lodi a relikty dvou postranních oltářů. Svislé zdivo je z lomového kamene, v částech u okenních otvorů použili stavitelé cihly.…  číst dále

(čerpáno z info-panelu Phare), 26.6. 2003

historie

Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi zvanému Větší (Starší), který byl synem Zehedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově. Herodes Agrippa jej dal v jeruzalémě v roce 44 popravit. V 7. století vznikl ve španělské Compostele kult uctívání světce. Jako příčina zničení stavby je uváděno zboření husitskými vojáky při jejich návratu od Baltského moře ze "Spanilé jízdy", kterou vedl Jan Čapek ze Sán. Dispozice lodě je uváděna jako obdélná s apsidou. Z kostela se dochovalo pouze torzo zdiva presbytáře, relikty lodě a dvou postranních oltářů. Svislé zdivo je z lomového kamene, v částech u okenních otvorů použili stavitelé cihly. Koruna zdiva…  číst dále

Cedule u místa, 29.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys torza kostela
© L. Kracíková, V. Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Společnost přátel starožitností, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Jindřichovice pod Smrkem

Místa v okolí

 Gieraltówek
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerovo mausoleum
 městské lázně
 evangelický kostel
 panský dům
 Świecie
 Bílá skála
 Giebułtów
 Smrk
 Obří sud
 kostel sv. Heleny
 Czocha
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Martina
 Zamczysko
 pomník Hanse Kudlicha
 Dolní Oldříš
 Ořešník
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Gryf
 horská chata Smědava
 Sommerův kříž
 Štolpišská silnice
 Jizera
 Frýdlantský vrch
 zámecký okrsek
 Frýdlantský betlém
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Frýdlant
 Dolní Pertoltice
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 Holubník
 Skalní hrad
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Habartice
 Podskale
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
Základní informace místa
ID místa: 1113
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama