Zřícenina kostela z poloviny 13. století. Zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Zachován zbytek presbytáře.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela
© 2002 Vlky, Jiří Čížek
Malou zříceninu kostela sv. Jakuba z 13. století můžete objevit na cestě z Nového Města pod Smrkem přes Detřichovice do Jindřichovic pod Smrkem. Do Jindřichovic je možné dojet vlakem. Ze zastávky je to cca 1km po zelené turistické značce.
29.5. 2002
turistické

Kostel sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi, zvanému Větší (Starší), který byl synem Zebedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově. Herodes Agrippa jej dal v Jeruzalémě v roce 44 popravit. V 7. století vznikl ve španělské Compostele kult uctívání světce. Jako příčina zničení stavby je uváděno zboření husitskými vojsky při jejich návratu od Baltského moře ze „Spanilé jízdy“, kterou vedl Jan Čapek ze Sán. Dispozice lodě je uváděna jako obdélná s apsidou. Z kostela se zachovalo pouze torzo zdiva presbytáře, relikty lodi a relikty dvou postranních oltářů. Svislé zdivo je z lomového kamene, v částech u okenních otvorů použili stavitelé cihly.…  číst dále

(čerpáno z info-panelu Phare), 26.6. 2003

historie

Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi zvanému Větší (Starší), který byl synem Zehedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově. Herodes Agrippa jej dal v jeruzalémě v roce 44 popravit. V 7. století vznikl ve španělské Compostele kult uctívání světce. Jako příčina zničení stavby je uváděno zboření husitskými vojáky při jejich návratu od Baltského moře ze "Spanilé jízdy", kterou vedl Jan Čapek ze Sán. Dispozice lodě je uváděna jako obdélná s apsidou. Z kostela se dochovalo pouze torzo zdiva presbytáře, relikty lodě a dvou postranních oltářů. Svislé zdivo je z lomového kamene, v částech u okenních otvorů použili stavitelé cihly. Koruna zdiva…  číst dále

Cedule u místa, 29.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys torza kostela
© L. Kracíková, V. Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Společnost přátel starožitností, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Jindřichovice pod Smrkem

Místa v okolí

 Gieraltówek
 Klingerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerovo mauzoleum
 městské lázně
 evangelický kostel
 panský dům
 Świecie
 Bílá skála
 Giebułtów
 Smrk
 Obří sud
 kostel sv. Heleny
 Czocha
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Paličník
 kostel sv. Martina
 Zamczysko
 pomník Hanse Kudlicha
 Dolní Oldříš
 Ořešník
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Gryf
 horská chata Smědava
 Sommerův kříž
 Velký Štolpich
 Štolpišská silnice
 Rašeliniště Jizery
 Jizera
 zámecký okrsek
 Frýdlantský vrch
 Frýdlantský betlém
 kostel sv. Jošta
 Haslerův dům
 Frýdlant
 Dolní Pertoltice
 Na Čihadle
 sousoší Piety
 nová radnice
 solnice
 mariánský sloup
 Holubník
 Loupežnická jeskyně
 Rašeliniště Jizerky
 Skalní hrad
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Habartice
 Podskale
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
Základní informace místa
ID místa: 1113
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama