Zřícenina kostela z poloviny 13. století. Zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Zachován zbytek presbytáře.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina kostela
© 2002 Vlky, Jiří Čížek
Malou zříceninu kostela sv. Jakuba z 13. století můžete objevit na cestě z Nového Města pod Smrkem přes Detřichovice do Jindřichovic pod Smrkem. Do Jindřichovic je možné dojet vlakem. Ze zastávky je to cca 1km po zelené turistické značce.
29.5. 2002

  turistické

  Kostel sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem
  Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi, zvanému Větší (Starší), který byl synem Zebedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově.

  (čerpáno z info-panelu Phare), 26.6. 2003

  historie

  Kostel sv. Jakuba byl středem původní zástavby Jindřichovic, které byly roku 1381 uváděny jako Heynrichsdorf ym gebirge gelegen. Relikt stavby je datován přibližně do poloviny 13. století. Patrocinium bylo nepochybně přisouzeno sv. Jakubovi zvanému Větší (Starší), který byl synem Zehedea a bratrem evangelisty Jana. Původně rybář z Galileje se nakonec stal apoštolem a jedním z nejbližších v okolí Ježíšově.

  Cedule u místa, 29.5. 2002
  Bývalý kostel svatého Jakuba u Jindřichovic pod Smrkem
  Historie a původní funkce objektu jsou nejisté. Dlouho tradovaná teorie o tom, že sloužil jako farní kostel původní vsi, zničené spolu s kostelem husity a později obnovené v údolní poloze, je v rozporu s výsledky archeologických výzkumů, provedených v okolí kostela. Ty neodhalily žádné pozůstatky okolní zástavby, ani žádné stopy pohřbívání v jeho blízkosti, dokonce ani základy zdí předpokládané lodi.

  Ivan Grisa, dle Kracíková - Balling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Unicornis 2003, 19.6. 2011

  Půdorys místa

  půdorys torza kostela
  © L. Kracíková, V. Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Společnost přátel starožitností, Praha 2003
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Jindřichovice pod Smrkem

  Místa v okolí

   Gieraltówek
   Klingerova vila
   kostel sv. Kateřiny
   Klingerovo mausoleum
   městské lázně
   evangelický kostel
   panský dům
   Świecie
   Bílá skála
   Giebułtów
   Smrk
   Obří sud
   kostel sv. Heleny
   Czocha
   Lázně Libverda
   Lázně Libverda
   kostel sv. Martina
   Zamczysko
   pomník Hanse Kudlicha
   Dolní Oldříš
   Ořešník
   kamenný most
   Gryf
   dům č. p. 48
   Sommerův kříž
   horská chata Smědava
   Štolpišská silnice
   Jizera
   Frýdlantský vrch
   zámecký okrsek
   kostel sv. Jošta
   Haslerův dům
   Frýdlant
   Dolní Pertoltice
   nová radnice
   sousoší Piety
   solnice
   mariánský sloup
   Holubník
   Skalní hrad
   kostel sv. Josefa
   Habartice
   Černousy
   Habartice
   Podskale
   kostel sv. Mikuláše
   vodní nádrž Fojtka
  Základní informace místa
  ID místa: 1113
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 29.5.2002
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama