Pozůstatky židovského hřbitova založeného zřejmě již kolem r. 1405. V období nacistické okupace značně zdevastován, většina náhrobků byla zničena nebo rozkradena. Nyní v areálu hřbitova zachováno jen cca 7 zbývajících původních náhrobků a jejich torz.
Hlavní obrázek místa
zachovalý náhrobek
© Stanislav Drda 05/2023
Areál dnes již takřka zaniklého židovského hřbitova najdeme cca 600 m severně od města v zalesněném svahu na vrchu pod hradem Kynžvart. Nachází se severně nedaleko od současného komunálního hřbitova za Lipoltovským potokem, avšak nevede k němu žádná cesta. Nejlépe jej lze najít, vydáme-li se Kostelní ul. směrem z města a před domem čp. 318 zahneme po lesní pěšině doprava směrem do kopce do lesa.
Stanislav Drda, 2.5. 2023
historie

Židovské osídlení v Kynžvartu se datuje již od první poloviny 15. stol. Po dlouhou dobu zdejší malá židovská obec se postupně rozrůstala a svého vrcholu dosahovala v první polovině 19. stol. (konkrétně v r. 1846 zde bylo evidováno 46 židovských rodin), kdy zde sídlil krajský rabín pro Loketský a Žatecký kraj. Poté vlivem stěhování Židů do větších měst se počet místních Židů snižoval a v r. 1930 zde žilo již jen 12 obyvatel židovského vyznání. Ve městě stála synagoga pocházející z počátku 17. stol., později ji nahradila synagoga vybudovaná v druhé polovině 18. stol., která však byla v r. 1938 při tzv. Křišťálové noci vypálena nacisty a později zbořena. Z dřívějšího židovského ghetta se dnes ve městě zachovalo jen několik původních domů. Stejně neblahý osud stihl i místní židovský hřbitov. Židovský hřbitov pochází z 15. stol., některé prameny uvádějí založení hřbitova kolem r. 1405. Hřbitov sloužil po celou dobu existence…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; www.laznekynzvart.cz a jiné zdroje), 2.5. 2023

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Lázně Kynžvart

Místa v okolí

 Kynžvart
 pramen Richard
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Smraďoch
 Kaiserruhe
 Manský dvůr
 židovský hřbitov
 anglikánský kostel
 Farská kyselka
 Zpívající fontána
 Hamelika
 Vlček
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 park Boheminium
 Panská rozhledna
 Dyleň
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Siarda
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Plikenštejn
 Okrouhlá
 Kamenný Dvůr
 Pluhův bor
 Berchembogen
 Sirňák
 Arnoltov
 Doubrava
 Kager, Starý zámek
 Dominova skalka
 Železná hůrka
 Šabina
 Kynšperk nad Ohří
 Jánský zámek
 Broumov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Svatovítský zámek
 vodní nádrž Podhora
 Mostov
 Krásenský vrch
 Chodová Planá
 Poutnov
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Chodová Planá
 Krudum
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 bývalý hotel Central
 hornické muzeum
 židovský hřbitov
 Kaceřov
 Hartoušovské mofety
 Bublák a niva Plesné
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 17220
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama