Osada se zámečkem byla založena r. 1875 a jejím majitelem byl německý kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg. V r. 1893 ji zdědil jeho syn Otto Sigismund. Německý majetek r. 1945 připadl státu. Nyní zámeček slouží jako lovecký hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Osada Kladská leží severně od Mariánských Lázní při silnici III. třídy vedoucí do obce Prameny. Roku 1873 zakoupil toto území od státu kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg a nechal sem převézt areál alpských stavení včetně zámečku ze švýcarské expozice na národopisné výstavě ve Vídni, kde ho zakoupil. Okolí bylo parkově upraveno a stalo se častým výletním místem. Vlastní zámeček je jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem z let 1877-1878 ve stylu švýcarských loveckých chat. Osada nesla pojmenování Glatzen, česky Kladské a později Kladská. V sousedství osady nachází Kladský rybník z r. 1501, který je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny vyhlášené r. 1933, a vychází odtud naučná stezka.
L.P., 7.5. 2005
historie

Rozsáhlé lesy v této oblasti patřily ve 12. století vladykovi Sezimovi a pak jeho synu Hroznatovi. Tyto lesy jako pohraniční hvozdy byly nedotknutelné s přísným zákazem mýcení či zakládání nových obcí, a to platilo i pozdějších staletích. Proto historie Kladské je relativně krátká. Toto místo uprostřed hlubokých lesů a zrádných močálů zůstávalo dlouho neobydleno. V r. 1873 koupil zdejší revír o rozloze přes 6000 hektarů od tehdejší státní důlní správy v Horním Slavkově za cenu převyšující 600 000 zlatých německý kníže Otto Friedrich von Schönburg zu Waldenburg (1819-1893). V témže roce se ve Vídni konala národopisná výstava alpských zemí, kde se knížeti tak zalíbila švýcarská expozice, že ji po skončení výstavy celou odkoupil. Jednotlivá stavení nechal rozebrat a v letech 1875-1878 znovu postavit na svém území v Čechách. U středověkého rybníka tu původně stála jen hájenka a parní pila. Pod dohledem švýcarského…  číst dále

Luděk Pitter a Jiří Špaček, 7.5. 2005

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kladská

Místa v okolí

 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 pramen Richard
 Kaiserruhe
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Mokřady pod Vlčkem
 Vlček
 Barochův pramen
 Kynžvart
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 kaple sv. Siarda
 Pluhův bor
 Manský dvůr
 Plikenštejn
 Dominova skalka
 Kostelní Bříza
 Panská rozhledna
 Sirňák
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 vodní nádrž Podhora
 Arnoltov
 Poutnov
 kostel sv. Kateřiny
 Berchembogen
 Kamenný Dvůr
 Krudum
 Kager, Starý zámek
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 Šabina
 hornické muzeum
 Okrouhlá
 Dyleň
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 boží muka
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Rankovice
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 popraviště
 kostel sv. Mikuláše
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 Chodová Planá
 Broumov
 Mostov
 kostel sv. Jiří
 Rusov
 Kaceřov
 Hartoušovské mofety
Kontaktní informace
Lovecký zámeček Kladská
Kladská 9
353 01 Mariánské Lázně
Tel: +420 354 691339
http://www.sweb.cz/hotel.kladska/Index.htm
zamecek.lz9@lesycr.cz
Základní informace místa
ID místa: 3109
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama