Osada se zámečkem byla založena r. 1875 a jejím majitelem byl německý kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg. V r. 1893 ji zdědil jeho syn Otto Sigismund. Německý majetek r. 1945 připadl státu. Nyní zámeček slouží jako lovecký hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Osada Kladská leží severně od Mariánských Lázní při silnici III. třídy vedoucí do obce Prameny. Roku 1873 zakoupil toto území od státu kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg a nechal sem převézt areál alpských stavení včetně zámečku ze švýcarské expozice na národopisné výstavě ve Vídni, kde ho zakoupil. Okolí bylo parkově upraveno a stalo se častým výletním místem. Vlastní zámeček je jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem z let 1877-1878 ve stylu švýcarských loveckých chat. Osada nesla pojmenování Glatzen, česky Kladské a později Kladská. V sousedství osady nachází Kladský rybník z r. 1501, který je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny vyhlášené r. 1933, a vychází odtud naučná stezka.
L.P., 7.5. 2005
historie

Rozsáhlé lesy v této oblasti patřily ve 12. století vladykovi Sezimovi a pak jeho synu Hroznatovi. Tyto lesy jako pohraniční hvozdy byly nedotknutelné s přísným zákazem mýcení či zakládání nových obcí, a to platilo i pozdějších staletích. Proto historie Kladské je relativně krátká. Toto místo uprostřed hlubokých lesů a zrádných močálů zůstávalo dlouho neobydleno. V r. 1873 koupil zdejší revír o rozloze přes 6000 hektarů od tehdejší státní důlní správy v Horním Slavkově za cenu převyšující 600 000 zlatých německý kníže Otto Friedrich von Schönburg zu Waldenburg (1819-1893). V témže roce se ve Vídni konala národopisná výstava alpských zemí, kde se knížeti tak zalíbila švýcarská expozice, že ji po skončení výstavy celou odkoupil. Jednotlivá stavení nechal rozebrat a v letech 1875-1878 znovu postavit na svém území v Čechách. U středověkého rybníka tu původně stála jen hájenka a parní pila. Pod dohledem švýcarského…  číst dále

Luděk Pitter a Jiří Špaček, 7.5. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kladská

Místa v okolí

 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
 Kynžvart
 pramen Richard
 Smraďoch
 Kynžvart
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 kaple sv. Siarda
 Pluhův bor
 Manský dvůr
 Plikenštejn
 Panská rozhledna
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 Arnoltov
 Poutnov
 kostel sv. Kateřiny
 Berchembogen
 Kamenný Dvůr
 Krudum
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 bývalý hotel Central
 hornické muzeum
 Šabina
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Dyleň
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 boží muka
 Rankovice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 Chodová Planá
 Broumov
 Mostov
 kostel sv. Jiří
 Rusov
 Kaceřov
 Hartoušovské mofety
Kontaktní informace
Lovecký zámeček Kladská
Kladská 9
353 01 Mariánské Lázně
Tel: +420 354 691339
http://www.sweb.cz/hotel.kladska/Index.htm
zamecek.lz9@lesycr.cz
Základní informace místa
ID místa: 3109
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama