Osada se zámečkem byla založena r. 1875 a jejím majitelem byl německý kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg. V r. 1893 ji zdědil jeho syn Otto Sigismund. Německý majetek r. 1945 připadl státu. Nyní zámeček slouží jako lovecký hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Osada Kladská leží severně od Mariánských Lázní při silnici III. třídy vedoucí do obce Prameny. Roku 1873 zakoupil toto území od státu kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg a nechal sem převézt areál alpských stavení včetně zámečku ze švýcarské expozice na národopisné výstavě ve Vídni, kde ho zakoupil. Okolí bylo parkově upraveno a stalo se častým výletním místem. Vlastní zámeček je jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem z let 1877-1878 ve stylu švýcarských loveckých chat. Osada nesla pojmenování Glatzen, česky Kladské a později Kladská. V sousedství osady nachází Kladský rybník z r. 1501, který je součástí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny vyhlášené r. 1933, a vychází odtud naučná stezka.
L.P., 7.5. 2005
historie

Rozsáhlé lesy v této oblasti patřily ve 12. století vladykovi Sezimovi a pak jeho synu Hroznatovi. Tyto lesy jako pohraniční hvozdy byly nedotknutelné s přísným zákazem mýcení či zakládání nových obcí, a to platilo i pozdějších staletích. Proto historie Kladské je relativně krátká. Toto místo uprostřed hlubokých lesů a zrádných močálů zůstávalo dlouho neobydleno. V r. 1873 koupil zdejší revír o rozloze přes 6000 hektarů od tehdejší státní důlní správy v Horním Slavkově za cenu převyšující 600 000 zlatých německý kníže Otto Friedrich von Schönburg zu Waldenburg (1819-1893). V témže roce se ve Vídni konala národopisná výstava alpských zemí, kde se knížeti tak zalíbila švýcarská expozice, že ji po skončení výstavy celou odkoupil. Jednotlivá stavení nechal rozebrat a v letech 1875-1878 znovu postavit na svém území v Čechách. U středověkého rybníka tu původně stála jen hájenka a parní pila. Pod dohledem švýcarského…  číst dále

Luděk Pitter a Jiří Špaček, 7.5. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kladská

Místa v okolí

 Kladský rybník
 Kynžvart
 pramen Richard
 Smraďoch
 Kynžvart
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 Boršengrýn
 Manský dvůr
 Plikenštejn
 Nová Ves
 Kostelní Bříza
 Panská rozhledna
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 Arnoltov
 Poutnov
 kostel sv. Kateřiny
 Berchembogen
 Kamenný Dvůr
 Krudum
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 bývalý hotel Central
 Šabina
 hornické muzeum
 Okrouhlá
 Dyleň
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 boží muka
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 synagoga
 Rankovice
 radnice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 popraviště
 kostel sv. Mikuláše
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 Broumov
 Mostov
 kostel sv. Jiří
 Rusov
 Kaceřov
Kontaktní informace
Lovecký zámeček Kladská
Kladská 9
353 01 Mariánské Lázně
Tel: +420 354 691339
http://www.sweb.cz/hotel.kladska/Index.htm
zamecek.lz9@lesycr.cz
Základní informace místa
ID místa: 3109
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama