Hlavní obrázek místa
2003 ©Luděk Pitter
Lázně Kynžvart jsou jedny z nejvýznamnějším přírodních lázní pro léčbu nemocí dýchacích cest u dětí. V k.ú. Kynžvart jsou tři prameny mající osvědčení Ministerstva zdravotnictví České republiky o tom, že jsou přírodním léčivým zdrojem minerální vody. Pramen Richard, Nová Marie (S-4) a Nový Viktor (S-5), (427 / 2001 Sb). Kromě toho je ještě jímán pramen Helena. První písemné zmínky o pramenech pocházejí již z roku 1454. U zrodu lázní stál rod Metternichů a v roce 1822 se začaly využívat minerální prameny k léčebným účelům. Pramen Richard má příjemně osvěžující chuť. Teplota vody je 8,8°C. Jedná se o přírodní prostou kyselku hydrogenuhličitano-sírano-vápenohořečnatého typu silně hypotonickou. Pramen je vyveden do pitného pavilónku. Na obrázku vidíte vpravo jakési parkovací hodin. Je to automat, který spouští minerálku jen po vložení čipové karty nebo po vhození mincí. K tomuto opatření bylo přistoupeno již v roce 1994 vzhledem ke zneužívání pramene pro podnikatelské účely. Od ochutnání pramene Vás určitě neodradí cena, spíše to bude fronta čekajících s desítkami plastových lahví.
22.12. 2003
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH),

Místa v okolí

 Kynžvart
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 PR Smraďoch
 anglikánský kostel
 Hamelika
 Manský dvůr
 park Boheminium
 Panská rozhledna
 Dyleň
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Anny
 Berchembogen
 Kostelní Bříza
 Okrouhlá
 Kostelní Bříza
 Plikenštejn
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Broumov
 Nová Ves
 Doubrava
 Svatovítský zámek
 Arnoltov
 Kager, Starý zámek
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Šabina
 Chodová Planá
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Poutnov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Krásenský vrch
 Mostov
 kostel sv. Kateřiny
 Krudum
 židovský hřbitov
 hornické muzeum
 boží muka
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 1873
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama