Nevelký barokní patrový zámek s mansardovou střechou postavený Zikmundem Heimhausenem v 1. pol. 18. stol. využívaný též jako objekt lesního a báňského úřadu v době, kdy byla v okolí Broumova těžena a zpracovávána železná a měděná ruda.
Hlavní obrázek místa
Jihovýchodní průčelí
© Luděk Pitter 02/2007
Svatovítský zámek najdete nad Hamerským potokem na jižním svahu pod centrem Broumova. Pojedete-li Broumovem směrem k německé hranici, minete po pravé straně benzinové čerpadlo a asi 400 m za ní, u restaurace, je odbočka doleva a směrovka na hotel. Můžete dojet až k zámku, dnes hotelu (penzionu) U Sv. Víta. Zámek je opraven a není oplocen, můžete si jej proto dobře prohlédnout. Pod zámkem, jen asi 20 m od něj, je sousoší sv. Víta v kotli.
L.P., 7.3. 2007
popis

Jedná se o barokní patrovou budovu s mansardovou střechou a věžičkou. V přízemí je průběžná střední chodba se vstupy do místností, které jsou uspořádaných po obvodu. V patře je uspořádání obdobné.

L.P., 7.3. 2007

historie

Historie zámku je spjata s rodem Heimhausenů. Zámek byl postaven v první polovině 18. stol. majitelem panství v Chodové Plané Zikmundem Heimhausenem, který se postaral o rozvoj místního hornictví a hutnictví. Rozmístění místností při obvodu zámku by mohlo svědčit pro to, že budova již byla postavena zčásti i za účelem plnění funkce úřadu. O tom svědčí také její využití v 18. a 19. stol, kdy sloužila jako objekt lesního a báňského úřadu v době, kdy byla v okolí Broumova těžena a zpracovávána železná a měděná ruda. Panství zůstalo v držení Heimhasenů až do roku 1945. Později byl zámek využíván jako sklad a pomalu chátral. Dnes je v soukromých rukou a opraven.

L.P. (Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 7.3. 2007

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Broumov

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Broumov
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 jízdárna
 Chodová Planá
 Planá
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Tachov
 Dyleň
 Bohušův vrch
 anglikánský kostel
 Hamelika
 Kynžvart
 park Boheminium
 Lazurová hora
 pramen Richard
 židovský hřbitov
 Pernolec
 Kynžvart
 Lhotka
 židovský hřbitov
 Lesná
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 PR Smraďoch
 Ostrůvek
 Doubrava
 Šelmberk
 Starý Hrozňatov
Kontaktní informace
Broumov 30
348 15 Planá u Mariánských Lázní
Základní informace místa
ID místa: 5066
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama