Nevelký barokní patrový zámek s mansardovou střechou postavený Zikmundem Heimhausenem v 1. pol. 18. stol. využívaný též jako objekt lesního a báňského úřadu v době, kdy byla v okolí Broumova těžena a zpracovávána železná a měděná ruda.
Hlavní obrázek místa
Jihovýchodní průčelí
© Luděk Pitter 02/2007
Svatovítský zámek najdete nad Hamerským potokem na jižním svahu pod centrem Broumova. Pojedete-li Broumovem směrem k německé hranici, minete po pravé straně benzinové čerpadlo a asi 400 m za ní, u restaurace, je odbočka doleva a směrovka na hotel. Můžete dojet až k zámku, dnes hotelu (penzionu) U Sv. Víta. Zámek je opraven a není oplocen, můžete si jej proto dobře prohlédnout. Pod zámkem, jen asi 20 m od něj, je sousoší sv. Víta v kotli.
L.P., 7.3. 2007
popis

Jedná se o barokní patrovou budovu s mansardovou střechou a věžičkou. V přízemí je průběžná střední chodba se vstupy do místností, které jsou uspořádaných po obvodu. V patře je uspořádání obdobné.

L.P., 7.3. 2007

historie

Historie zámku je spjata s rodem Heimhausenů. Zámek byl postaven v první polovině 18. stol. majitelem panství v Chodové Plané Zikmundem Heimhausenem, který se postaral o rozvoj místního hornictví a hutnictví. Rozmístění místností při obvodu zámku by mohlo svědčit pro to, že budova již byla postavena zčásti i za účelem plnění funkce úřadu. O tom svědčí také její využití v 18. a 19. stol, kdy sloužila jako objekt lesního a báňského úřadu v době, kdy byla v okolí Broumova těžena a zpracovávána železná a měděná ruda. Panství zůstalo v držení Heimhasenů až do roku 1945. Později byl zámek využíván jako sklad a pomalu chátral. Dnes je v soukromých rukou a opraven.

L.P. (Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 7.3. 2007

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Broumov

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Broumov
 Panská rozhledna
 Berchembogen
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 jízdárna
 Chodová Planá
 Světce
 Husmannova kaple
 Planá
 Vysoká
 gotická boží muka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Tachov
 Dyleň
 Bohušův vrch
 anglikánský kostel
 Hamelika
 Zpívající fontána
 Kynžvart
 park Boheminium
 Lazurová hora
 pramen Richard
 židovský hřbitov
 Pernolec
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 Lhotka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Lesná
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Tisová
 Železná hůrka
 kostel sv. Mikuláše
 Kladské rašeliny
 Smraďoch
 Farská kyselka
 Kaiserruhe
 Sirňák
 Ostrůvek
 Doubrava
 Šelmberk
 Starý Hrozňatov
Kontaktní informace
Broumov 30
348 15 Planá u Mariánských Lázní
Základní informace místa
ID místa: 5066
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama