Plikenštejn

Plickenstein, Blöimstoan
Pozůstatky hrádku Plikenštejna uprostřed Slavkovského lesa na skále nad Lobezským potokem. Založen zřejmě počátkem 14. století, zanikl během 15. století. Jediným fyzickým pozůstatkem hrádku otvor na vrcholu hradní skály, jenž sloužil nejspíš k ukotvení plošiny, na které sídlo stálo.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hradní skálu
© Jan Boukal, 7/2012
Na přelomu 13. a 14. století proběhla kolonizace dnešního jižního Sokolovska a je velmi pravděpodobné, že již tehdy mohl být založen Plikenštejn, patřící k tzv. leuchtenberským lénům. V historických pramenech je sice nazýván tvrzí či domem, avšak s ohledem na skalní polohu této lokality odpovídá nejvíc pojmu hrádek. Zakladatelem sídla mohl být Konrád Plik, který je rovněž znám jako zakladatel Nejdku. Plikenštejn je poprvé uváděn až r. 1360 v souvislosti s Elbelem a Frencelem Pliky z Plikenštejna, kteří jako první užívali tohoto predikátu. O deset let později je zmiňován služebník pánů z Kynžvartu Albrecht Plik, který držel „dům Plikenštejn“ jako léno. Předpokládá se, že hrad zanikl již v průběhu 15. století.
Jan Boukal podle Kol.: Encyklopedie českých tvrzí II. díl K-R, Argo, Praha 2000 a T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - dodatky 4, Libri, Praha 2011, 10.11. 2012
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO),

Místa v okolí

 Krudum
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Mikuláše
 Arnoltov
 Krásenský vrch
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Hard
 Těšovice
 hornické muzeum
 Šabina
 Sokolov
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Pluhův bor
 statek Bernard
 Kladský rybník
 Kladská
 radnice
 Kladské rašeliny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 městské hradby
 Loket
 kaple sv. Anny
 Kager, Starý zámek
 kaple sv. Siarda
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 Smraďoch
 Kamenný Dvůr
 Kynžvart
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 Rusov
 radnice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Jeskynní vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 popraviště
 pramen Richard
 Týn
 Svatošské skály
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 Lipnice
 Manský dvůr
 Kaceřov
 Lítov
 Mostov
 Hartenberg
 Poutnov
 Zpívající fontána
 Doubí
 anglikánský kostel
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 Boučí
 kostel sv. Linharta
 Rankovice
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Urbana
 Diana
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Jelení skok
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Lukáše
 Jižní prameny
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Sedlec
 Dalovice
 Dalovice
Základní informace místa
ID místa: 11007
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama