Meternichovský zámek vystavěný v letech 1681 - 1691. Dnešní podobu klasicistní vily dostal přestavbou z barokního zámku. Cenné jsou stylové klasicistní interiéry. Okolo rozsáhlý anglický park s drobnými romantickými stavbami.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2004
Zámek Kynžvart stojí na místě tvrze ze 16 stol. Od roku 1623 patřilo kynžvartské panství Metternichům. Barokní zámek nechal postavit hrabě Philipp Emmerich v letech 1681-1691. V letech 1820-1833 byl zámek přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu. Mettrnichové vlastnili zámek až do roku 1945 a od té doby patří zámek státu. V zámku si lze prohlédnout množství neobyčejně zajímavých památek. Vedle čtyř pozdněgotických deskových oltářních obrazů je na zámku i knihovna, která patří mezi nejvýznamnější šlechtické knihovny v České republice. Výrazná část památek je spjata s osobou Klementa Wenzela Nepomuka Lothara druhého knížete von Metternich - Winneburg, který se narodil 15. května 1773 v porýnsko-falckém městě Koblenz. Ve všech učebnicích se dozvíte, že v letech 1809 - 1848 byl rakouským ministrem zahraničí a od roku 1821 zároveň rakouským státním kancléřem. Jeho životem však nebyla jen politika, měl rád ženy a asi byl pěkný sukničkář. Podle některých autorů, v době kdy Napoleon ovládal Rakousko, měl milostný poměr s manželkami nejmocnějších Napoleonových generálů z nichž jedna byla dokonce dcerou samotného císaře a jeho milenkou byla i kněžna Vilemína Zaháňská, kterou známe z knihy Babička od Boženy Němcové. To vše však nic nemění na tom, že kancléř Metternich byl jednou z velice významných osobností střední Evropy té doby. Nad tím vším se můžete zamyslet při procházce po zámeckém parku.
16.12. 2003
turistické

Hlavní prohlídková trasa zámku (25 místností):

Schodišťová hala, Temný salónek, Malachitový salónek, malá pracovna, modrý salónek (Napoleónův), kancléřova pracovna s rozkládacím stolem, který sloužil při jednáních Vídeňského kongresu (1814-1815), Richardova knihovna se skrytými dvířky, zelený salón s portréty Habsburků a Metternichů, kulečníkový salón s ruským kulečníkovým stolem (dar od cara Mikuláše I.), velký sál se sochařskými díly Antonia Canovy, zámecká jídelna s rodinnými portréty a unikátním zlaceným stolním servisem Thomire na mahagonovém nábytku, kuřácký salón (renesanční) se čtyřmi oltářními deskovými obrazy od Bernarda Strigela (kolem r. 1510), hudební salón, orientální chodba s kolekcí japonských lakovaných šperkovnic, zámecká zbrojnice s 220 chladnými i palnými zbraněmi, expozice Karla Hussa s památkami na posledního chebského kata - zakladatele zámeckého muzea, oratoř zámecké kaple, zámecká kaple sv. Antonína z Padovy s mramorovým oltářem s ostatky sv.…  číst dále

E.H. podle http://www.kynzvart.cz, 22.8. 2013

Další texty turistické
historie

Zámek Kynžvart s rozlehlým parkem stojí asi 1 km jihozápadně od městečka Lázní Kynžvart na úpatí Slavkovského lesa. Původní barokní zámek vybudoval v l. 1681 – 1691 neznámý architekt pro hraběte Filipa Emericha z Metternichu patrně na místě renesanční tvrze (dnešní severní křídlo a kaple?) či v její blízkosti. Tato tvrz dnes neznámé podoby vznikla patrně až po r. 1585, za tehdejších majitelů kynžvartského panství Cedvidů; poprvé se připomíná r. 1600. Za třicetileté války zpustla a r. 1681 byla při výstavbě zámku stržena. Zámecká novostavba měla podobu jednopatrové, trojkřídlé, k východu otevřené stavby s valbovými střechami. Boční křídla byla nestejně dlouhá, hlavní křídlo bylo opatřeno nárožními věžemi středním, pilastry a atikou zdobeným rizalitem, označujícím navenek umístění hlavního sálu. Kaple umístěná v severním bočním křídle měla vížku s bobulovitou střechou. Dnešní podobu bílé klasicistní vily získal zámek v l. 1833…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 5.3. 2005

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Lázně Kynžvart

Místa v okolí

 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Kladská
 Kladský rybník
 Manský dvůr
 Kladské rašeliny
 židovský hřbitov
 anglikánský kostel
 Zpívající fontána
 Panská rozhledna
 Smraďoch
 Kaiserruhe
 Hamelika
 Dyleň
 Farská kyselka
 park Boheminium
 kostel sv. Anny
 Vlček
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 Okrouhlá
 Doubrava
 Berchembogen
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 Kostelní Bříza
 Broumov
 Kostelní Bříza
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 kaple sv. Siarda
 Plikenštejn
 Arnoltov
 Kager, Starý zámek
 Sirňák
 Pluhův bor
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Šabina
 Mostov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Dominova skalka
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 vodní nádrž Podhora
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Krásenský vrch
 Krudum
 Hartoušovské mofety
 Planá
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Zámek Kynžvart
354 91 Lázně Kynžvart

majitel:
ČR - Národní památkový ústav
Územní památková správa v Praze
Sabinova 373/5
130 00 Praha
Tel: 354 691 269, 354 691 361
http://www.kynzvart.cz/cz
info@kynzvart.cz
Základní informace místa
ID místa: 878
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama