Meternichovský zámek vystavěný v letech 1681 - 1691. Dnešní podobu klasicistní vily dostal přestavbou z barokního zámku. Cenné jsou stylové klasicistní interiéry. Okolo rozsáhlý anglický park s drobnými romantickými stavbami.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Zámek Kynžvart stojí na místě tvrze ze 16 stol. Od roku 1623 patřilo kynžvartské panství Metternichům. Barokní zámek nechal postavit hrabě Philipp Emmerich v letech 1681-1691. V letech 1820-1833 byl zámek přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu. Mettrnichové vlastnili zámek až do roku 1945 a od té doby patří zámek státu. V zámku si lze prohlédnout množství neobyčejně zajímavých památek. Vedle čtyř pozdněgotických deskových oltářních obrazů je na zámku i knihovna, která patří mezi nejvýznamnější šlechtické knihovny v České republice. Výrazná část památek je spjata s osobou Klementa Wenzela Nepomuka Lothara druhého knížete von Metternich - Winneburg, který se narodil 15. května 1773 v porýnsko-falckém městě Koblenz. Ve všech učebnicích se dozvíte, že v letech 1809 - 1848 byl rakouským ministrem zahraničí a od roku 1821 zároveň rakouským státním kancléřem. Jeho životem však nebyla jen politika, měl rád ženy a asi byl pěkný sukničkář. Podle některých autorů, v době kdy Napoleon ovládal Rakousko, měl milostný poměr s manželkami nejmocnějších Napoleonových generálů z nichž jedna byla dokonce dcerou samotného císaře a jeho milenkou byla i kněžna Vilemína Zaháňská, kterou známe z knihy Babička od Boženy Němcové. To vše však nic nemění na tom, že kancléř Metternich byl jednou z velice významných osobností střední Evropy té doby. Nad tím vším se můžete zamyslet při procházce po zámeckém parku.
16.12. 2003
turistické

Hlavní prohlídková trasa zámku (25 místností):

Schodišťová hala, Temný salónek, Malachitový salónek, malá pracovna, modrý salónek (Napoleónův), kancléřova pracovna s rozkládacím stolem, který sloužil při jednáních Vídeňského kongresu (1814-1815), Richardova knihovna se skrytými dvířky, zelený salón s portréty Habsburků a Metternichů, kulečníkový salón s ruským kulečníkovým stolem (dar od cara Mikuláše I.), velký sál se sochařskými díly Antonia Canovy, zámecká jídelna s rodinnými portréty a unikátním zlaceným stolním servisem Thomire na mahagonovém nábytku, kuřácký salón (renesanční) se čtyřmi oltářními deskovými obrazy od Bernarda Strigela (kolem r. 1510), hudební salón, orientální chodba s kolekcí japonských lakovaných šperkovnic, zámecká zbrojnice s 220 chladnými i palnými zbraněmi, expozice Karla Hussa s památkami na posledního chebského kata - zakladatele zámeckého muzea, oratoř zámecké kaple, zámecká kaple sv. Antonína z Padovy s mramorovým oltářem s ostatky sv.…  číst dále

E.H. podle http://www.kynzvart.cz, 22.8. 2013

Další texty turistické
historie

Zámek Kynžvart s rozlehlým parkem stojí asi 1 km jihozápadně od městečka Lázní Kynžvart na úpatí Slavkovského lesa. Původní barokní zámek vybudoval v l. 1681 – 1691 neznámý architekt pro hraběte Filipa Emericha z Metternichu patrně na místě renesanční tvrze (dnešní severní křídlo a kaple?) či v její blízkosti. Tato tvrz dnes neznámé podoby vznikla patrně až po r. 1585, za tehdejších majitelů kynžvartského panství Cedvidů; poprvé se připomíná r. 1600. Za třicetileté války zpustla a r. 1681 byla při výstavbě zámku stržena. Zámecká novostavba měla podobu jednopatrové, trojkřídlé, k východu otevřené stavby s valbovými střechami. Boční křídla byla nestejně dlouhá, hlavní křídlo bylo opatřeno nárožními věžemi středním, pilastry a atikou zdobeným rizalitem, označujícím navenek umístění hlavního sálu. Kaple umístěná v severním bočním křídle měla vížku s bobulovitou střechou. Dnešní podobu bílé klasicistní vily získal zámek v l. 1833…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 5.3. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Lázně Kynžvart

Místa v okolí

 pramen Richard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Kladská
 Kladský rybník
 Manský dvůr
 židovský hřbitov
 anglikánský kostel
 Panská rozhledna
 PR Smraďoch
 Hamelika
 Dyleň
 park Boheminium
 kostel sv. Anny
 Okrouhlá
 Doubrava
 Berchembogen
 Kamenný Dvůr
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Broumov
 Kostelní Bříza
 Jánský zámek
 kaple sv. Siarda
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Plikenštejn
 Arnoltov
 Kager, Starý zámek
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Šabina
 Mostov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Nová Ves
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Lazurová hora
 Krásenský vrch
 Krudum
 kostel sv. Kateřiny
 Planá
 hornické muzeum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Zámek Kynžvart
354 91 Lázně Kynžvart

majitel:
ČR - Národní památkový ústav
Územní památková správa v Praze
Sabinova 373/5
130 00 Praha
Tel: 354 691 269, 354 691 361
http://www.kynzvart.cz/cz
info@kynzvart.cz
Základní informace místa
ID místa: 878
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama