Na místě původní tvrze byl koncem 18. století vybudován pozdně barokní zámek. Ten patřil městu Kynšperk nad Ohří. Po roce 1945 připadl armádě, po jejím odchodu zpustl a změnil se v ruinu. Po roce 2004 byl zámek i s parkem obnoven. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hobzík, 04/2011
Kamenný Dvůr je místní část obce Kynšperk nad Ohří. Nachází se 11 km západně od Sokolova a 15 km východně od Chebu. Zámek leží u rychlostní silnice R6 u odbočky do města Kynšperk nad Ohří. Leží téměř v centru západočeského lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně.
Pavel Vítek, 22.7. 2012
popis

Po zakoupení zámku novým majitelem byly zrekonstruovány a upraveny budovy zámku. Rovněž byly revitalizovány zámecké zahrady a jezírko s ostrůvkem. Dnes zámek slouží jako luxusní hotel a restaurace, přístupný je i turistům. V hlavní turistické sezóně je k dispozici průvodce, s nímž je možné si prohlédnou interiér zámku. Z původního vybavení zámku nezůstalo téměř nic. Současné vybavení jsou dobové repliky či jinde zakoupené originály. V horních části zámku se nacházejí hotelové pokoje, v dolní části kuchyně a recepce. V levém křídle lze navštívit rytířský sál a ve sklepení vinný sklep, mučírnu a další místnosti.

Pavel Vítek, 22.7. 2012

historie

V dnešní vsi Kamenný Dvůr stál původně dvůr Leuchtenberků, obehnaný kamennými zdmi, z něhož vznikla pozdější tvrz a kolem ní ves. Obě se připomínají v r. 1370. V r. 1509 Jetřich z Gutštejna tvrz a ves připojil ke Kynšperku, k němuž pak už patřily trvale. Koncem 18. století nechalo město Kynšperk na místě tehdy již zbořené tvrze postavit pozdně barokní zámek. Po druhé světové válce zámek využívala armáda. Později zůstal opuštěný a stal se cílem vandalů a zlodějů. Ze zchátralého zámku byla na přelomu 20. a 21. století troska. Některé obvodové zdí se zřítily a ze zámecké zahrady se stal prales. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic. V roce 2004 ruiny zámku zakoupil soukromý investor a zámek byl nákladně zrestaurován podle historických materiálů.

Pavel Vítek, 22.7. 2012

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Mostov
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kaceřov
 Okrouhlá
 Rusov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Lítov
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Doubrava
 kostel sv. Anny
 Plikenštejn
 Sokolov
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Kynžvart
 Kynžvart
 Chlumeček
 Hard
 Schirdingerovský dům
 pramen Natálie
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Cheb
 Václavský hrad
 pramen Richard
 Salingburg
 Kladská
 Kladský rybník
 Císařské lázně
 kostel sv. Olgy
 Hartenberg
 Těšovice
 metorologický sloup
 fara
 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 statek Bernard
 Skalná
 Krudum
 Starý Rybník
 Skalná
 Starý Rybník
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Boučí
 Dyleň
 PR Smraďoch
 Lipnice
 Neuhaus
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
Kontaktní informace
Chateau Kynšperk
Kynšperk nad Ohří 1
357 51 Česká republika
Tel: +420 605 055 500
http://https://www.chateau-kynsperk.eu/
reception@chateau-kynsperk.eu
Základní informace místa
ID místa: 576
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama