Na místě původní tvrze byl koncem 18. století vybudován pozdně barokní zámek. Ten patřil městu Kynšperk nad Ohří. Po roce 1945 připadl armádě, po jejím odchodu zpustl a změnil se v ruinu. Po roce 2004 byl zámek i s parkem obnoven. V současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Hobzík, 04/2011
Kamenný Dvůr je místní část obce Kynšperk nad Ohří. Nachází se 11 km západně od Sokolova a 15 km východně od Chebu. Zámek leží u rychlostní silnice R6 u odbočky do města Kynšperk nad Ohří. Leží téměř v centru západočeského lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně.
Pavel Vítek, 22.7. 2012
popis

Po zakoupení zámku novým majitelem byly zrekonstruovány a upraveny budovy zámku. Rovněž byly revitalizovány zámecké zahrady a jezírko s ostrůvkem. Dnes zámek slouží jako luxusní hotel a restaurace, přístupný je i turistům. V hlavní turistické sezóně je k dispozici průvodce, s nímž je možné si prohlédnou interiér zámku. Z původního vybavení zámku nezůstalo téměř nic. Současné vybavení jsou dobové repliky či jinde zakoupené originály. V horních části zámku se nacházejí hotelové pokoje, v dolní části kuchyně a recepce. V levém křídle lze navštívit rytířský sál a ve sklepení vinný sklep, mučírnu a další místnosti.

Pavel Vítek, 22.7. 2012

historie

V dnešní vsi Kamenný Dvůr stál původně dvůr Leuchtenberků, obehnaný kamennými zdmi, z něhož vznikla pozdější tvrz a kolem ní ves. Obě se připomínají v r. 1370. V r. 1509 Jetřich z Gutštejna tvrz a ves připojil ke Kynšperku, k němuž pak už patřily trvale. Koncem 18. století nechalo město Kynšperk na místě tehdy již zbořené tvrze postavit pozdně barokní zámek. Po druhé světové válce zámek využívala armáda. Později zůstal opuštěný a stal se cílem vandalů a zlodějů. Ze zchátralého zámku byla na přelomu 20. a 21. století troska. Některé obvodové zdí se zřítily a ze zámecké zahrady se stal prales. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic. V roce 2004 ruiny zámku zakoupil soukromý investor a zámek byl nákladně zrestaurován podle historických materiálů.

Pavel Vítek, 22.7. 2012

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kynšperk nad Ohří

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Mostov
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kaceřov
 Okrouhlá
 Hartoušovské mofety
 Kostelní Bříza
 Rusov
 Kostelní Bříza
 Lítov
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Soos
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Plikenštejn
 železniční viadukt
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Sokolov
 evangelický kostel
 Kynžvart
 Hard
 Kynžvart
 Chlumeček
 Schirdingerovský dům
 pramen Natálie
 Dudácká kašna
 Špalíček
 Cheb
 Václavský hrad
 pramen Richard
 Salingburg
 Kladská
 Císařské lázně
 Kladský rybník
 kostel sv. Olgy
 Těšovice
 Hartenberg
 fara
 metorologický sloup
 kostel sv. Kunhuty
 Starý Hrozňatov
 Kladské rašeliny
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 statek Bernard
 Skalná
 Krudum
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Boučí
 hrobka Hendrich
 Dyleň
 Smraďoch
 židovský hřbitov
 Lipnice
 Neuhaus
 Zpívající fontána
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
Kontaktní informace
Chateau Kynšperk
Kynšperk nad Ohří 1
357 51 Česká republika
Tel: +420 605 055 500
http://https://www.chateau-kynsperk.eu/
reception@chateau-kynsperk.eu
Základní informace místa
ID místa: 576
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama