Vápencové bradlo nad obcí Červený Kameň v CHKO Biele Karpaty. Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1969. Vápenec je načervenalé barvy. Přístupno po naučné stezce s výhledy do okolí.
Hlavní obrázek místa
Červená skála
© Pavel Semple, 06/2017
Vápencové Červenokamenské bradlo se rozkládá v jižním svahu částečně zalesněného kopce nad obcí Červený Kameň v CHKO Biele Karpaty. Ke spodní partii bradla vede z obce krátká okružní naučná stezka. Ta je vedena převážně loukami kolem skal s krásným výhledem na obec a na kopce Chmeľová, Chotuč a Vršatské bradlo. Je třeba dávat pozor na značení stezky a na náhlé odbočky. Dále je tu k vidění kostel Panny Marie z 18. stol. Červený Kameň je v půli cesty mezi Lednicí a Vršatcem, kde jsou k vidění hrady a bradla. Celé okolí je mimořádně zajímavé pro pěší turistiku. Nad obcí se dne 20. srpna 2015 srazila dvě letadla při leteckém cvičení. V obci je k tomu upomínková informační tabule.
Pavel Semple, 12.10. 2017
popis

Za účelem ochrany vápencového bradla byla v roce 1969 vyhlášena přírodní rezervace Červenokamenské bradlo o rozloze 47.5 ha. Jde o přechodné území panonské a karpatské flóry. V rezervaci jsou dvě paralelní bradla, z nichž to menší je přímo nad obcí zakončeno 45 m vysokým monolitem Červené skály. V otvoru této skály je dnes umístěna soška Panny Marie. Horní partie většího bradla je dnes známa jako Čínská zeď (Čínsky múr). Barva místního jurského vápence je mírně načervenalá, odtud jméno bradla a vesnice pod ním.

Pavel Semple, zdroj: (http://slovakianguide.com/sk/cervenokamenske-bradlo), 12.10. 2017

Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

Místa v okolí

 Lednické bradlo
 zaniklý kostel
 Lednica
 Vršatec
 kostel sv. Vendelína
 Pruské
 kaple sv. Anny
 Horovce
 Bohunice
 Lednické Rovne
 Návojná
 Ilava
 Královec
 Brumov
 židovský hřbitov
 Klobušice
 Brumov
 Čubův kopec
 Borčice
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Lipina
 Košeca
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Čertovy skály
 Súča
 Trubiska
Základní informace místa
ID místa: 13678
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama