Dva dvorce odkryté archeologickým výzkumem v letech 1921–1937 J. Petříkem a v roce 1956 A. Hejnou. Menší z nich rodiště a sídlo Jana Žižky pozdějšího husitského hejtmana a vojevůdce, který nebyl nikdy poražen.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 07/2007
Nejpozději počátkem 14. století zde byly zde založeny dva dvorce. První z nich – zvaný Žižkův – se zmiňuje v roce 1378, kdy ho prodává Jan Žižka Vilému Puckovi z Trumaně. Druhý – zvaný Mikšův – se v roce 1381 stává majetkem Peška z Trocnova, příbuzného Jana Žižky. Oba dvorce v rozmezí let 1399–1425 získávají páni z Dvorce. Poslední představitel tohoto rodu Oldřich z Dvorce prodává oba dvorce v roce 1484 augustiniánskému klášteru v Borovanech. Ten je vlastní do svého zániku v roce 1579, poté dvorce přecházejí do vlastnictví Rožmberků. V roce 1661, kdy byl obnoven borovanský klášter, se dvorce stávají opět jeho majetkem a v druhé polovině 17. století dvorce zanikají. Správa majetku je vykonávána z nedalekého nově založeného poplužního dvora. Větší dvorec (Mikšův) byl archeologicky odkryt v rozmezí let 1921–1937 J. Petříkem. Dvorec podle nálezů zanikl velkým požárem. Poloha menšího dvorce (Žižkova) byla určena v roce 1938 J. Petříkem a prozkoumán v roce 1956 A. Hejnou. Jde o malá sídla s jednoduchým opevněním (palisáda, plot) s budovou rozdělenou na část obytnou a část provozní s kuchyní, poblíž kterých stál hospodářský objekt. Jde o panská sídla nejnižšího stupně, kterých není v Čechách odkryto mnoho.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo Praha 2005, 18.7. 2010
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 pranýř
 Borovany
 radnice
 kamenný most
 boží muka
 boží muka
 ZOO Dvorec
 Komařice
 Nový Dvůr
 Ledenice
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 kamenný most
 Doubravice
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Římov
 Čížkrajice
 Zvíkov u Lišova
 Plavnice
 Kamenná věž
 Bartochov
 Velešín
 Červený dvůr
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Lustenek
 Holkov
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Rudolfov
 Slabošovka
 Purkmistrovský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Poříčí
 židovský hřbitov
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Maškovec
 kostel sv. Václava
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Pořešín
 kamenná boží muka
 Libníč
 Svébohy
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Cuknštejn
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Třeboň
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Buquoyská hrobka
 vodárenská věž
 Houžná
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 4567
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama