Výklenková kaple v areálu raně gotického kostela Narození P. Marie, jižně od něj. Patrně z 18. století, písemné doklady nenalezeny. Jednoduchá, obdélná stavba s půlkruhovým výklenkem, v něm malba sv. Floriána (původně se sochou sv. Jana Nepomuckého). Se sedlovou stříškou s dvojitým křížem.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapli ze severu od kostela
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Dolní Bukovsko je městys v okrese České Budějovice a leží cca 25 km od krajského města. První písemná zmínka je z roku 1323, kdy směňuje Bukovsko český král Jan Lucemburský s Petrem I. z Rožmberka (červená rožmberská růže dnes ve znaku městyse). Z pamětihodností je zde kromě kaple kostel Narození Panny Marie, v jehož areálu stojí; zbytky rožmberské vodní tvrze (kulturní památka) uprostřed rybníka, secesní budova školy a památkově chráněná usedlost čp. 61. Městys má autobusové spojení s Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou a prochází jím cyklostezka č. 11 a z ní odbočka na č. 1132.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 11.12. 2021
popis

Výklenková kaple v areálu kostela Narození Panny Marie stojí jižně od něj. Pochází podle literatury z 18. století, písemné doklady nenalezeny. Hladké fasády bez profilací neumožňují stavbu datovat rozborem architektury. Je to jednoduchá zděná stavba obdélného půdorysu, s hladkými fasádami. V průčelí má vysoký půlkruhový výklenek uzavřený sklem v dřevěném rámu s mělkým prohloubeným okrajem. Ve výklenku je malba sv. Floriána; původně zde byla socha sv. Jana Nepomuckého. Stavba je ukončena nízkým trojúhelným štítem na jednoduché profilované římse a kryta sedlovou stříškou s taškami. Na vrcholu v průčelí je dvojitý kříž s paprsky.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 11.12. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dolní Bukovsko

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16115
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama