Hrad vystavěn kolem roku 1383. V 16. století byl renesančně upraven a ještě počátkem 2. poloviny 17. století dále opravován. Po požáru v roce 1783 byl definitivně opuštěn a postupně se měnil ve zříceninu.
Hlavní obrázek místa
Krakovec - letecký snímek
© Radovan Smokoň 04/2008
Hrad se nalézá ve stejnojmenné vesnici nedaleko od Rakovníka. Vlakem se dopravte do zastávky Všesulov a odtud po žluté turistické značce 5 km. U hradu je dobová hospoda.
28.5. 2002
turistické

Na Krakovci se natáčel film Ať žijí duchové! a také pohádka Princ a Večernice.

Josef Filio Šretr, 9.9. 2011

historie

Mezi četnými hrady a jejich zříceninami v povodí Berounky zaujímá Krakovec zvláštní místo. Nevyniká rozlohou ani zachovalostí a výbavou svých komnat, neupoutává mohutným opevněním, vysokými věžemi ani romantickou polohou. Jeho strohá pravoúhlá siluleta s prázdnými otvory mnoha oken na první pohled spíše připomíná prostý opuštěný dům, který lze v odlehlém údolí snadno přehlédnout. Zavítá-li však návštěvník přesto do této končiny lesnatého Rakovnicka a vstoupí do romantické zříceniny hradu, dýchne na něj zvláštní kouzlo tohoto místa, jež si mnohé připoutá. Při návratech do zdí Krakovce zde pokaždé nalézáme něco nového, zajímavého, každý detail z rukou středověkého kameníka působí ve zdejší podmanivé atmosféře jaksi mocněji a trvaleji než jinde. Krakovec byl postaven pro předního muže královského dvora a purkrabího hradu Křivoklát, Jíru z Roztok, na konci 14. století. Jedinečná ukázka architektury doby Václava IV. Poslední útočiště mistra…  číst dále

PhDr. Vladislav Razín, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Mistr Jan Hus se loučí s vlastí

Hradu Krakovci bylo souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra Jana Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Z Táborska, z Ústí Sezimova po smrti svého příznivce Jana z Ústí přijel na Krakovec, přijav pozvání pana Lefla z Lažan. S těžkým srdcem loučili se s ním jeho přátelé, leč Hus rád zavítal do nového kraje, aby i tady rozšířil svoje myšlenky a zanítil v českých srdcích plamen nadšení pro obrodu náboženského života a zvroucnění víry. Svou činnost kazatelskou zahájil v zámecké kapli, čině tu výklady evangelia, avšak brzy, zrovna tak jako na Kozím hrádku u Tábora, počal kázati po široširém kraji. Vyhledával shromáždění lidu, kázal na návsi a pod lipami, o poutích, svatbách a posvícení – a všude hrnuli se k němu vděční posluchači, jak o tom svědčí slova kronikářova: „Kudyž se kolivěk obrátil, tam za ním lidé v zástupech šli a jeli a na vozech se všech…  číst dále

2.9. 2002

Půdorys místa

půdorys přízemí
© T. Durdík podle D. Menclové (Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Krakovec

Místa v okolí

 Zhoř
 židovský hřbitov
 Chříč
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Angerbach
 Václavy
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Zvíkovec
 Strachovice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Krašov
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Štěpána
 Hůrky
 kostel sv. Vavřince
 Všetaty
 Chlumská stráň
 Hřebečníky
 Smrk
 smírčí kříž
 Senomaty
 Podmokly
 dvůr Rohy
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Trpasličí díra
 lovecký pomník
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Pšovlky
 Zelený Důl
 Hasen-Marterl
 Svatý Hubert
 Skryjská jezírka
 Hluboký
 kostel sv. Jiljí
 Prašný Újezd
 socha sv. Floriána
 sokolovna
 pivovar
 radnice
 kaple sv. Rocha
 dvůr Hubenov
 socha T. G. Masaryka
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 kostel sv. Mikuláše
 Samsonův dům
 židovský hřbitov
 synagoga
 Vysoká brána
 Pražská brána
 Týřov
 Oráčov
 dvůr Lednice
 Plaveč
 Francouzský kříž
 Otěvěky
 bojiště u Rakovníka
 Ostrovecký mlýn
 Liblín
 kostel sv. Martina
 Olešná
 pivovar
 židovský hřbitov
 Svinná
 Kolešovice
 Svinná
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Marka
 Propadený zámek
 Hlavačov
 synagoga
 Tlestky
 Podbořánky
 Kohoutov
 Terešov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jakuba
 Velká Buková
 Libštejn
 Schanigerův kříž
 Dolní Hradiště
 židovský hřbitov
 celní kolo
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 smírčí kříže
 kaple
 zatopený lom
 Viklan
 Tobiášův vrch
 Babina
 hradiště Koryta
 Husův sbor
 Bílenec
 kostel sv. Vojtěcha
 Železniční muzeum
 Řebřík
 Šprymberk
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Selský dub
 kostel sv. Václava
 Radost
 kaple
Kontaktní informace
Státní Hrad Krakovec
Krakovec č.p. 4
270 35 Petrovice
Tel: 313 549 302
http://www.hrad-krakovec.cz
krakovec@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 185
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama