Hřbitov pocházející ze začátku 19. stol., dochováno kolem 55 náhrobků; nejstarší čitelný epitaf je z r. 1815 a poslední pohřeb tu proběhl v r. 1911. Z ohradní zdi a márnice zbyly jen ruiny.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2017
Židé sídlili v Hřešihlavech již od poloviny 17. stol., písemně se o existenci zdejší židovské modlitebny k roku 1680 zmiňuje židovský obchodník žíjící na Rokycansku Šimon Wels (zemřel r. 1922). Ten také uvádí založení místního hřbitova a pohřebního bratrstva k roku 1821, avšak hřbitov nejspíše existoval již dříve, neboť nejstarší zdejší čitelný náhrobek pochází z r. 1815. Židovské domy stály ve východní části vsi a většina z nich se dochovala, nicméně synagoga do dnešní doby nepřežila - byla zbořena počátkem 20. stol. Židovská obec zde byla poměrně početná a v první polovině 19. stol. dokonce počet Židů převažoval nad ostatním obyvatelstvem (v r. 1840 přes 30 židovských rodin), poté však postupně jejich počet klesal a poslední Židé zmizeli v prvních desetiletích 20. stol. Židovský hřbitov leží asi 500 m východně od vsi na zalesněném svahu poblíž cesty vedoucí k jezu u Lejskova mlýna (Rybárna u Hřešihlav). Jsou zde pohřbeni Židé nejen z Hřešihlav, ale také z okolních obcí jako Liblín nebo Kralovice. Na poměrně malém hřbitově (682 m²) se dochovalo něco přes 55 náhrobků či jejich fragmentů, z nichž nejmladší pochází z posledního doloženého pohřbu ze srpna 1911. Ve špatném a pobořeném stavu je ohradní zeď z lomového kamene včetně márnice (vozovny), ze které je dnes jen zřícenina. O hřbitov se v současnosti stará Federace židovských obcí v ČR.
Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; www.pamatky.kehilaprag.cz a jiné internetové zdroje), 16.4. 2017
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hřešihlavy

Místa v okolí

 Hřešihlavy
 Chlumská stráň
 Prašný Újezd
 Krašov
 Svinná
 Svinná
 dvůr Rohy
 kostel sv. Prokopa
 Chříč
 Zvíkovec
 Podmokly
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Liblín
 Terešov
 Libštejn
 kostel sv. Markéty
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Václava
 kašna
 Radnice
 Jakšovský dům
 synagoga
 kaple sv. Rozálie
 dvůr Lednice
 Dolní Hradiště
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Na Vrchách
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Martina
 Kohoutov
 Kaceřov
 Zhoř
 Hřebečníky
 židovský hřbitov
 Rovný
 Babina
 Čertova skála
 hradiště Koryta
 Řebřík
 Strachovice
 Radeč
 Zbiroh
 kaple sv. Vojtěcha
 Týřov
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 Radost
 Březina
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Václava
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Třebekov
 Újezdec
 kaple se zvoničkou
 Spálený mlýn
 Zelený Důl
 Všetaty
 Smrk
 Hromnické jezírko
 Hluboký
 Bušovice
 kostel sv. Kateřiny
 Třenická hora
 lovecký pomník
 kostel sv. Blažeje
 Propadený zámek
 dvůr Býkov
 Doubravka
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 boží muka
 smírčí kříž
 Otěvěky
 Dolanský Mlýn
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Věžka
Základní informace místa
ID místa: 13331
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama