Hřbitov pocházející ze začátku 19. stol., dochováno kolem 55 náhrobků; nejstarší čitelný epitaf je z r. 1815 a poslední pohřeb tu proběhl v r. 1911. Z ohradní zdi a márnice zbyly jen ruiny.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2017
Židé sídlili v Hřešihlavech již od poloviny 17. stol., písemně se o existenci zdejší židovské modlitebny k roku 1680 zmiňuje židovský obchodník žíjící na Rokycansku Šimon Wels (zemřel r. 1922). Ten také uvádí založení místního hřbitova a pohřebního bratrstva k roku 1821, avšak hřbitov nejspíše existoval již dříve, neboť nejstarší zdejší čitelný náhrobek pochází z r. 1815. Židovské domy stály ve východní části vsi a většina z nich se dochovala, nicméně synagoga do dnešní doby nepřežila - byla zbořena počátkem 20. stol. Židovská obec zde byla poměrně početná a v první polovině 19. stol. dokonce počet Židů převažoval nad ostatním obyvatelstvem (v r. 1840 přes 30 židovských rodin), poté však postupně jejich počet klesal a poslední Židé zmizeli v prvních desetiletích 20. stol. Židovský hřbitov leží asi 500 m východně od vsi na zalesněném svahu poblíž cesty vedoucí k jezu u Lejskova mlýna (Rybárna u Hřešihlav). Jsou zde pohřbeni Židé nejen z Hřešihlav, ale také z okolních obcí jako Liblín nebo Kralovice. Na poměrně malém hřbitově (682 m²) se dochovalo něco přes 55 náhrobků či jejich fragmentů, z nichž nejmladší pochází z posledního doloženého pohřbu ze srpna 1911. Ve špatném a pobořeném stavu je ohradní zeď z lomového kamene včetně márnice (vozovny), ze které je dnes jen zřícenina. O hřbitov se v současnosti stará Federace židovských obcí v ČR.
Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; www.pamatky.kehilaprag.cz a jiné internetové zdroje), 16.4. 2017
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Hřešihlavy

Místa v okolí

 Hřešihlavy
 Prašný Újezd
 Krašov
 Svinná
 Svinná
 dvůr Rohy
 Chříč
 kostel sv. Prokopa
 Zvíkovec
 Podmokly
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Liblín
 Terešov
 Libštejn
 kostel sv. Markéty
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Václava
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 dvůr Lednice
 Dolní Hradiště
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach u Kožlan
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Na Vrchách
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Martina
 Kaceřov
 Zhoř
 Hřebečníky
 židovský hřbitov
 Rovný
 Babina
 hradiště Koryta
 Řebřík
 Strachovice
 Radeč
 Zbiroh
 kaple sv. Vojtěcha
 Týřov
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 Radost
 Březina
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Václava
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Třebekov
 Újezdec
 kaple se zvoničkou
 Spálený mlýn
 Zelený Důl
 Hromnické jezírko
 Všetaty
 Smrk
 Hluboký
 Bušovice
 kostel sv. Kateřiny
 Třenická hora
 kostel sv. Blažeje
 lovecký pomník
 dvůr Býkov
 kostel sv. Martina
 Doubravka
 kostel sv. Štěpána
 boží muka
 smírčí kříž
 Otěvěky
 Dolanský Mlýn
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Věžka
Základní informace místa
ID místa: 13331
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama