Zaniklá tvrz u Hlubokého je lokalita v bývalém okrese Rakovník, jižně od obce Lhota, nedaleko Žďáru. Zbytky zemních konstrukcí lze poměrně snadno nalézt nedaleko rybníka.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště je vpravo za rybníkem
© Prudký Martin, 03/2013
Silnice z Čisté u Rakovníka přes Novou Ves na Jesenici vede kolem farmy státního statku Zelený Důl, u níž jsou dva rybníčky. Poblíž jednoho z nich je v lese elipsovité tvrziště o rozměrech 53 x 45 m s kruhovým valem a příkopem. Uprostřed je vyvýšenina asi 6 m vysoká o rozměru 17 x 13 m, zbytek po někdejší tvrzi, která tu stávala nedaleko zaniklé vsi Hlubokého. O vsi Hlubokém se dovídáme poprvé r. 1275, kdy si Bohuslav z Buškovic a Sulislav z Trnovan vyměnili některé vsi a mezi nimi i Hluboký. V r. 1413 držel ves Prkart ze Šanova, který r. 1430 prodal pozemky v Hlubokém, Lhotce, Klečetném s lesy, lukami i rybníka a díl Šanova Janovi z Říčan, vlastníku Skryjí, a Janovi z Biskupic za 200 kop grošů. Tehdy se již ves a tvrz Hluboký neuvádějí. Zanikly pravděpodobně r. 1421, když tudy táhl Jan Žižka od Plzně na vrch Vladař a sváděl v okolí boje s plzeňskými pány, nebo r. 1424, když bojoval u Kralovic s Hanušem Kolovratem z Krašova. Ještě r. 1655 se uvádí les Hlubocko, v němž Kryštof Jaroslav Kolovrat, majitel Libyně, postavil ovčín, který pojmenoval Zelený Důl, a při něm chalupu. R. 1674 založil jeho syn Albrecht Jindřich na místě zaniklé vsi hospodářský dvůr. Dnes je zde farma Státního statku Jesenice u Rakovníka a lesní závod Státních lesů Teplice.
Rudolf Anděl a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III. - Severní Čechy, Svoboda, Praha 1984, 22.5. 2009
historie

Tvrz u Zeleného Dolu je příkladem fortifikace zvané motte. To je zemní objekt vzniklý navršením zeminy po vykopání kruhového příkopu obvykle do výšky 5 až 10 m. Další materiál použili středověcí stavitelé k zbudování násypu vně příkopu. Na kuželovitém "kopečku" (což je doslovný překlad francouzského la motte) postavili vlastní tvrz. Jak je patrné, jednalo se o jednoduchou a praktickou obrannou stavbu využívanou hlavně na území s plochým terénem. Nedaleko vlastní tvrze stávala vesnice Hluboký ale její poloha není dnes jasná. Neležela pravděpodobně v bezprostřední blízkosti tvrze. O tvrzi se nedochovaly žádné přímé písemné zmínky, kromě obsáhlé publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III., která však není věrohodná. Vesnice je poprvé připomínána k roku 1146, kdy ji daroval král Vladislav I. klášteru v Plasích. Roku 1275 ale v majetku plasských řeholníků nebyla protože se stala součástí směny…  číst dále

Prudký Martin, 29.5. 2009

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),

Místa v okolí

 Zelený Důl
 Otěvěky
 lovecký pomník
 kaple sv. Marka
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Podbořánky
 Schanigerův kříž
 Smrk
 kostel sv. Blažeje
 Svatý Hubert
 Tlestky
 Strachovice
 dvůr Hubenov
 Plaveč
 boží muka
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Lom Soseň
 Viklan
 celní kolo
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Hasen-Marterl
 smírčí kříže
 Angerbach u Kožlan
 Trpasličí díra
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Hůrky
 kostel sv. Vojtěcha
 smírčí kříž
 křížový kámen
 Oráčov
 Žihle
 Václavy
 kostel sv. Václava
 zatopený lom
 Odlezelské jezero
 kaple sv. Vojtěcha
 Nouze
 kaple
 Mlýnský vrch
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 smírčí kříž
 Šebíkov
 bývalý kříž
 Selský dub
 Tobiášův vrch
 Baba
 Petrohrad
 Bílenec
 Šprymberk
 bývalý lom
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 dvůr Lednice
 kostel sv. Prokopa
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Krakovec
 Francouzský kříž
 Černá Hať
 Nový Dvůr
 kaple
 dvůr Kalec
 dvůr Rohy
 Krašov
 synagoga
 Kapucín
 Zhoř
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Plasy
 železná huť
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Hradiště
 Chříč
 pivovar
 Kotaneč
 silniční most
 Kolešovice
 smírčí kříž
 Loreta
 Ondřejov
 židovský hřbitov
 Liblín
 Rabštejn nad Střelou
 Babina
 hradiště Koryta
 Senomaty
 Sychrov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kozí hrady, Kozihrady
 Vrbice
 Schillerova rozhledna
 Jablonná
 Vidhostice
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 povodňový památník
 Hřešihlavy
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Zvíkovec
 Vochlice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Mlýnce
 Prašný Újezd
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 7812
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama