Zaniklá tvrz u Hlubokého je lokalita v bývalém okrese Rakovník, jižně od obce Lhota, nedaleko Žďáru. Zbytky zemních konstrukcí lze poměrně snadno nalézt nedaleko rybníka.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště je vpravo za rybníkem
© Prudký Martin, 03/2013
Silnice z Čisté u Rakovníka přes Novou Ves na Jesenici vede kolem farmy státního statku Zelený Důl, u níž jsou dva rybníčky. Poblíž jednoho z nich je v lese elipsovité tvrziště o rozměrech 53 x 45 m s kruhovým valem a příkopem. Uprostřed je vyvýšenina asi 6 m vysoká o rozměru 17 x 13 m, zbytek po někdejší tvrzi, která tu stávala nedaleko zaniklé vsi Hlubokého. O vsi Hlubokém se dovídáme poprvé r. 1275, kdy si Bohuslav z Buškovic a Sulislav z Trnovan vyměnili některé vsi a mezi nimi i Hluboký. V r. 1413 držel ves Prkart ze Šanova, který r. 1430 prodal pozemky v Hlubokém, Lhotce, Klečetném s lesy, lukami i rybníka a díl Šanova Janovi z Říčan, vlastníku Skryjí, a Janovi z Biskupic za 200 kop grošů. Tehdy se již ves a tvrz Hluboký neuvádějí. Zanikly pravděpodobně r. 1421, když tudy táhl Jan Žižka od Plzně na vrch Vladař a sváděl v okolí boje s plzeňskými pány, nebo r. 1424, když bojoval u Kralovic s Hanušem Kolovratem z Krašova. Ještě r. 1655 se uvádí les Hlubocko, v němž Kryštof Jaroslav Kolovrat, majitel Libyně, postavil ovčín, který pojmenoval Zelený Důl, a při něm chalupu. R. 1674 založil jeho syn Albrecht Jindřich na místě zaniklé vsi hospodářský dvůr. Dnes je zde farma Státního statku Jesenice u Rakovníka a lesní závod Státních lesů Teplice.
Rudolf Anděl a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III. - Severní Čechy, Svoboda, Praha 1984, 22.5. 2009
historie

Tvrz u Zeleného Dolu je příkladem fortifikace zvané motte. To je zemní objekt vzniklý navršením zeminy po vykopání kruhového příkopu obvykle do výšky 5 až 10 m. Další materiál použili středověcí stavitelé k zbudování násypu vně příkopu. Na kuželovitém "kopečku" (což je doslovný překlad francouzského la motte) postavili vlastní tvrz. Jak je patrné, jednalo se o jednoduchou a praktickou obrannou stavbu využívanou hlavně na území s plochým terénem. Nedaleko vlastní tvrze stávala vesnice Hluboký ale její poloha není dnes jasná. Neležela pravděpodobně v bezprostřední blízkosti tvrze. O tvrzi se nedochovaly žádné přímé písemné zmínky, kromě obsáhlé publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III., která však není věrohodná. Vesnice je poprvé připomínána k roku 1146, kdy ji daroval král Vladislav I. klášteru v Plasích. Roku 1275 ale v majetku plasských řeholníků nebyla protože se stala součástí směny…  číst dále

Prudký Martin, 29.5. 2009

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),

Místa v okolí

 Zelený Důl
 Otěvěky
 lovecký pomník
 kaple sv. Marka
 Žižkovo bojiště
 Podbořánky
 synagoga
 Schanigerův kříž
 Smrk
 kostel sv. Blažeje
 Svatý Hubert
 Tlestky
 Strachovice
 dvůr Hubenov
 Plaveč
 boží muka
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Lom Soseň
 Viklan
 celní kolo
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Hasen-Marterl
 smírčí kříže
 Trpasličí díra
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hůrky
 kostel sv. Vojtěcha
 Angerbach
 smírčí kříž
 křížový kámen
 Oráčov
 Václavy
 Žihle
 kostel sv. Václava
 zatopený lom
 Odlezelské jezero
 kaple sv. Vojtěcha
 Nouze
 kaple
 Mlýnský vrch
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 smírčí kříž
 bývalý kříž
 Šebíkov
 Dědek a Bába
 Baba
 Selský dub
 Tobiášův vrch
 Bílenec
 Petrohrad
 Šprymberk
 bývalý lom
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 dvůr Lednice
 kostel sv. Prokopa
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Krakovec
 Francouzský kříž
 Černá Hať
 kaple
 Nový Dvůr
 dvůr Kalec
 dvůr Rohy
 Krašov
 synagoga
 Zhoř
 Kapucín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Plasy
 železná huť
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Hradiště
 Chříč
 pivovar
 Kotaneč
 smírčí kříž
 silniční most
 Kolešovice
 Ondřejov
 židovský hřbitov
 Loreta
 Liblín
 Rabštejn nad Střelou
 Babina
 Senomaty
 socha sv. Barbory
 hradiště Koryta
 Sychrov
 židovský hřbitov
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Kozí hrady, Kozihrady
 Jablonná
 Vidhostice
 Schillerova rozhledna
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 povodňový památník
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Chlumská stráň
 Vyšohrad
 Zvíkovec
 Vochlice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Mlýnce
 Prašný Újezd
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 7812
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama