Kostel sv. Jakuba Většího připomínán jako gotická stavba r. 1350, rozšířen a významně barokně upraven r. 1764. Z pův. stavby zachován presbytář, při zachování gotických prvků dostavěna barokní loď a hranolová věž s jehlancovou střechou v západním průčelí. Nyní filiální kostel farnosti Zbiroh.
Hlavní obrázek místa
Kostel Drahoňův Újezd
© Jiří Špaček, 07/2015
Obec Drahoňův Újezd je prvně připomínána r. 1350, a to již s farním kostelem. Leží ve stráni nad stykem údolí Sebečického potoka a potoka Koželužka, který se opodál vlévá do Zbirožského potoka. Svůj název dostala podle vladyckého rodu Drahoňů z Chotětína, jemuž patřil zdejší dvůr. Historicky bývala ves dělena na dvě části a proto tu v 15. století vznikly dvě tvrze, jedna v horní části pod kostelem a druhá níže u dvora při cestě k Chotětínu. Obě však beze stop zanikly po prodeji majetků Lobkowiczům v 16. století a jejich připojení ke zbirožskému panství. Kostel se nachází v nejvyšším bodě obce na horním okraji návsi. Najdeme tu též roubené stavby jako památky lidové architektury. Obec leží mimo železniční síť a prochází jí silnice II/235 od Kařeza ke Zvíkovci. Prochází tu též zeleně značená turistická trasa od Zbiroha k břehu Berounky u Hřešihlav.
8.8. 2015
historie

Kostel sv. Jakuba Většího v Drahoňově Újezdu je doložen jako farní v polovině 14. století. Orientovaná gotická stavba byla r. 1764 rozšířena a významně barokně upravena, přitom však byla zachována řada gotických prvků. Užší obdélný presbytář zaklenutý křížovou žebrovou klenbou pochází zřejmě z původní stavby, zatímco loď a hranolová věž s jehlancovou střechou v západním průčelí jsou dílem barokním. Okna v boční fasádě jsou lomená a v presbytáři navíc zdobená kružbou. Hlavní oltář s kazatelnou je novogotického původu z 19. století. Přestavbu v 18. století připomínají dva boční rokokové oltáře sv. Rodiny a sv. Jana Nepomuckého, podobně jako sousoší Kalvárie a protějškové obrazy sv. Prokopa a Vojtěcha v bohatě řezaných rokokových rámech. Kostel sv. Jakuba Většího je nyní filiálním kostelem farnosti Zbiroh a bohoslužby se tu konají zpravidla v sobotu odpoledne.

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1 A-J, Academia 1977, a informace farnosti Zbiroh), 9.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Drahoňův Újezd

Místa v okolí

 Terešov
 židovský hřbitov
 Zbiroh
 Rovný
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrovecký mlýn
 Řebřík
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 Prašný Újezd
 Radeč
 kostel sv. Markéty
 Podmokly
 Třenická hora
 Skryjská jezírka
 Svinná
 Svinná
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Václava
 Zvíkovec
 kašna
 synagoga
 židovský hřbitov
 Jakšovský dům
 Radnice
 kostel sv. Štěpána
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Martina
 Hřešihlavy
 větrný mlýn
 Březina
 Zálužský hrad
 Na Vrchách
 Žebrák
 pivovar
 Týřov
 Březina
 Hřebečníky
 Chříč
 Točník
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 kostel sv. Vavřince
 Krašov
 Libštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 sloup odsouzenců
 synagoga
 dvůr Rohy
 Liblín
 Hořovice
 Záhorsko
 kostel sv. Prokopa
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Osek u Rokycan
 Tihava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Strašice
 Kamýk
 kostel sv. Vavřince
 Propadený zámek
 židovský hřbitov
 Bušovice
 Spálený mlýn
 Valdek
 křížová cesta
 Labšovský mlýn
 kaple
 Muchkovský mlýn
 děkanství
 Rokycany
 rozhledna Máminka
 kašna
 kašna
 masné krámy
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 Kokotsko
 radnice
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Leontýn
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach u Kožlan
 Klabava
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zbiroh
Náměstí TGM 133
338 08 Zbiroh
Tel: 731 619 669
http://www.farnostzbiroh.cz
rkradnicezbiroh@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12398
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama