Hradiště Koryta stávalo na úzké ostrožně obtočené řekou Střelou severovýchodně od stejnojmenné vsi. Archeologové je datují do pozdní doby bronzové a dochoval se z něj pouze zbytek mohutného valu. Lokalitu zkoumali v 80. letech manželé Baštovi.
Hlavní obrázek místa
Pohled z protějšího hradiště Babina
© Prudký Martin, 12/2018
Hradiště se rozkládalo na velmi úzké ostrožně, meandru ze tří stran obtočeným řekou Střelou, která je rozdělena na dvě terasy. V nejužším místě, na začátku první z nich, je ostrožna přeťata 15 až 18 m dlouhým valem. Ten byl poměrně mohutný protože je vysoký 5 metrů a jeho základna je široká 13 metrů. V minulosti mohl být dlouhý až 40 m a je pravděpodobné, že jej z vnější strany chránil dnes téměř neznatelný příkop. Val při ohledání jevil znaky spečení a je také poškozen novodobou cestou. Spečení valu je doloženo také na protějším hradišti přes řeku Střelu ale dodnes není jasné, zda obě fortifikace zanikly požárem ve stejné době. Někteří badatelé zastávají názor, podpořený absencí obvodového opevnění obou lokalit, že byly osídlené současně protože potom by fortifikace ve směru od řeky nebyla nutná. Další variantou je přesun obyvatelstva ze starších a nepohodlných Koryt na rozlehlejší Babinu. Dnes je do valu vestavěna rekreační chata. Chataři nalezli údajně několik zelených kovových předmětů připomínajících sekery. Poprvé bylo hradiště prozkoumáno manželi Baštovými v roce 1982, kteří zde nalezli hrubší keramiku, zařazenou do pozdně bronzového období. Průzkum v roce 2017 odhalil zbytky mazanice s otisky prutů a také keramiku. Keramika ukazuje na nynickou kulturu. Některé nálezy ukazují na lidskou činnost i v pozdním středověku (struska). V pozdní době bronzové v severozápadních a středních Čechách žil lid knovízské kultury a v severní části Čech, v přilehlých územích Německa a Polska pak lidé lužické kultury. Příslušníci obou kultur se, přes určité rozdíly, nepochybně stýkali. Svědčí o tom předměty v doprovázející zemřelé v pohřbech obou kultur. Od počátku této kultury byli zemřelí spáleni a jejich popel byl uložen do keramických nádob s proraženým otvorem ve dně, který snad měl usnadňovat duše. Otvor němečtí archeologové trefně nazývali Seelenloch.…  číst dále
Martin Prudký podle Jan Bouzek - Pravěk českých zemích v evropském kontextu, Pravěké dějiny Čech - J. Filip,Současný stav poznání hradiště Babina a Koryta v povodí řeky Střely-kolektiv, Vývoj osídlení v povodí Střely-D. Baštová, 8.1. 2019

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Koryta

Místa v okolí

 Babina
 Dolní Hradiště
 Radost
 dvůr Lednice
 Třebekov
 Kaceřov
 Liblín
 Libštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vojtěcha
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 dvůr Rohy
 železná huť
 Šebíkov
 Plasy
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Ondřejov
 Na Vrchách
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Spálený mlýn
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Angerbach
 boží muka
 smírčí kříž
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Blažeje
 Strachovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Věžka
 smírčí kříž
 Chlumská stráň
 Bušovice
 Prašný Újezd
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 Zelený Důl
 Čertův mlýn
 Bílý mlýn Kepka
 Hluboký
 Chříč
 Žižkovo bojiště
 Březina
 Vyšohrad
 synagoga
 kolomazná pec
 Dolní Bělá
 Bílá vila
 Březina
 Černá Hať
 Schanigerův kříž
 Hrad na Babské skále
 Krkavec
 Kokotsko
 dvůr Kalec
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kaolinový důl
 Krakovec
 Osek u Rokycan
 Kotaneč
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Kyjov
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 Komberk
Základní informace místa
ID místa: 14084
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama