Dvůr plaského kláštera jehož část, sloužící k ubytování opata, je někdy nazývána zámečkem. Byl postaven v letech 1752 - 1764 opatem Silvestrem Hetzerem a Fortunatem Hartmanem. V západní části dvora stojí obytný zámeček s kaplí sv. Floriána.
Hlavní obrázek místa
Zámeček
Pohled ze dvora
© Luděk Pitter 10/2005
Poměrně rozsáhlý barokní hospodářský dvůr plaského kláštera se nachází v severozápadní čtvrtině obce Lednice v místě vyústění místních komunikací od západu z Plas a od severu z Kralovic Vlastní zámeček stojí v západní části dvora, kde je mezi západními křídly vstupní brána. Jakási plošina na které dvůr stojí je na jihu chráněna příkopem tvořeným potokem vytékajícím s blízkého rybníka ležícího západně od dvora.
Ke dvoru dříve patřily zahrady. Objekt byl v restitučním řízení vydán oprávněným majitelům a je dnes v soukromých rukou, nepřístupný.
Jistě je zajímavé, že spojnice dvora v Lednici se dvory Kalec a Býkov vytváří pravoúhlý trojúhelník.
L.P., 20.3. 2006

  historie

  Popis dvora
  Dvůr je obdélníkového tvaru o vnějších rozměrech 100 x 70 m. Na východní straně stojí dlouhá tzv. dvoumlatová stodola. Na jižní a severní straně je ohraničen hospodářskými budovami. Symetrie dvora je porušena jen v místě stojícího zámečku, který tvoří obytná dvoupatrová budova s valbovou střechou. Uprostřed dvora je klasicky umístěn objekt s mléčnicí, tak jak jej známe i z jiných dvorů. Nad vchodem

  L.P. (čerpáno z více materiálů), 20.3. 2006
  Historie dvora
  Ves Lednice byla vysazena roku 1339 zákupním právem opatem plaského kláštera pro 15 osadníků. Později v letech 1419 - 1450 byla zastavena Kolovratům na Krašově a dalším. Od roku 1623 byla již majetkem plaského kláštera. Lednice patřila mezi dvory plaských cisterciáků. Dvůr byl vystavěn v letech 1752 - 1764. Stavbu zahájil v roce 1752 opat Silvestr Hetzer a dokončil ji až Hetzerův jeho nástupce opat Fortunát

  L.P. (Procházka Z.,Bukačová I., Fák J.,Foud K., Severní Plzeňsko I., Historicko-turistický průvodce č. 6, Nakladatelství českého lesa, 1996, str. 64), 20.3. 2006


  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Lednice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 4011
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=4011
  Uveřejněno: 20.3.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama