Dvůr plaského kláštera jehož část, sloužící k ubytování opata, je někdy nazývána zámečkem. Byl postaven v letech 1752 - 1764 opatem Silvestrem Hetzerem a Fortunatem Hartmanem. V západní části dvora stojí obytný zámeček s kaplí sv. Floriána.
Hlavní obrázek místa
Zámeček
Pohled ze dvora
© Luděk Pitter 10/2005
Poměrně rozsáhlý barokní hospodářský dvůr plaského kláštera se nachází v severozápadní čtvrtině obce Lednice v místě vyústění místních komunikací od západu z Plas a od severu z Kralovic Vlastní zámeček stojí v západní části dvora, kde je mezi západními křídly vstupní brána. Jakási plošina na které dvůr stojí je na jihu chráněna příkopem tvořeným potokem vytékajícím s blízkého rybníka ležícího západně od dvora. Ke dvoru dříve patřily zahrady. Objekt byl v restitučním řízení vydán oprávněným majitelům a je dnes v soukromých rukou, nepřístupný. Jistě je zajímavé, že spojnice dvora v Lednici se dvory Kalec a Býkov vytváří pravoúhlý trojúhelník.
L.P., 20.3. 2006
historie

Popis dvora

Dvůr je obdélníkového tvaru o vnějších rozměrech 100 x 70 m. Na východní straně stojí dlouhá tzv. dvoumlatová stodola. Na jižní a severní straně je ohraničen hospodářskými budovami. Symetrie dvora je porušena jen v místě stojícího zámečku, který tvoří obytná dvoupatrová budova s valbovou střechou. Uprostřed dvora je klasicky umístěn objekt s mléčnicí, tak jak jej známe i z jiných dvorů. Nad vchodem do zámečku je kamenný znak plaského kláštera se štítkem opata Hartmanna. V přízemí nejspíše bývala kuchyně a pravděpodobné kaple sv. Floriána.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 20.3. 2006

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Lednice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 Liblín
 kaple sv. Vojtěcha
 Babina
 hradiště Koryta
 Libštejn
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 dvůr Hubenov
 Angerbach u Kožlan
 Radost
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 Šebíkov
 Strachovice
 židovský hřbitov
 Třebekov
 železná huť
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 Chříč
 Plasy
 Žižkovo bojiště
 smírčí kříž
 Zelený Důl
 synagoga
 Hluboký
 Prašný Újezd
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozálie
 Na Vrchách
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Radnice
 Ondřejov
 smírčí kříž
 Krakovec
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Markéty
 lovecký pomník
 Smrk
 Podbořánky
 Odlezelské jezero
 Zvíkovec
 Otěvěky
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Podmokly
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Svatý Hubert
 Spálený mlýn
 kostel sv. Martina
 Hrad na Babské skále
 Terešov
 Tlestky
 Černá Hať
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Václavy
 Hůrky
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 dvůr Kalec
 Březina
 křížový kámen
 Nový Dvůr
 Rovný
 Radeč
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 4011
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama