Dvůr plaského kláštera jehož část, sloužící k ubytování opata, je někdy nazývána zámečkem. Byl postaven v letech 1752 - 1764 opatem Silvestrem Hetzerem a Fortunatem Hartmanem. V západní části dvora stojí obytný zámeček s kaplí sv. Floriána.
Hlavní obrázek místa
Zámeček
Pohled ze dvora
© Luděk Pitter 10/2005
Poměrně rozsáhlý barokní hospodářský dvůr plaského kláštera se nachází v severozápadní čtvrtině obce Lednice v místě vyústění místních komunikací od západu z Plas a od severu z Kralovic Vlastní zámeček stojí v západní části dvora, kde je mezi západními křídly vstupní brána. Jakási plošina na které dvůr stojí je na jihu chráněna příkopem tvořeným potokem vytékajícím s blízkého rybníka ležícího západně od dvora. Ke dvoru dříve patřily zahrady. Objekt byl v restitučním řízení vydán oprávněným majitelům a je dnes v soukromých rukou, nepřístupný. Jistě je zajímavé, že spojnice dvora v Lednici se dvory Kalec a Býkov vytváří pravoúhlý trojúhelník.
L.P., 20.3. 2006
historie

Popis dvora

Dvůr je obdélníkového tvaru o vnějších rozměrech 100 x 70 m. Na východní straně stojí dlouhá tzv. dvoumlatová stodola. Na jižní a severní straně je ohraničen hospodářskými budovami. Symetrie dvora je porušena jen v místě stojícího zámečku, který tvoří obytná dvoupatrová budova s valbovou střechou. Uprostřed dvora je klasicky umístěn objekt s mléčnicí, tak jak jej známe i z jiných dvorů. Nad vchodem do zámečku je kamenný znak plaského kláštera se štítkem opata Hartmanna. V přízemí nejspíše bývala kuchyně a pravděpodobné kaple sv. Floriána.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 20.3. 2006

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Lednice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hradiště
 dvůr Rohy
 Liblín
 kaple sv. Vojtěcha
 Babina
 hradiště Koryta
 Libštejn
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 dvůr Hubenov
 Angerbach u Kožlan
 Radost
 Kaceřov
 Hřešihlavy
 Šebíkov
 Strachovice
 židovský hřbitov
 Třebekov
 železná huť
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Blažeje
 boží muka
 Chříč
 Plasy
 Žižkovo bojiště
 smírčí kříž
 Zelený Důl
 synagoga
 Hluboký
 Prašný Újezd
 Hromnické jezírko
 dvůr Býkov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozálie
 Na Vrchách
 kašna
 Jakšovský dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Radnice
 Ondřejov
 smírčí kříž
 Krakovec
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Markéty
 lovecký pomník
 Smrk
 Podbořánky
 Odlezelské jezero
 Zvíkovec
 Otěvěky
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Podmokly
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Svatý Hubert
 Spálený mlýn
 kostel sv. Martina
 Hrad na Babské skále
 Terešov
 Tlestky
 Černá Hať
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Václavy
 Hůrky
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 dvůr Kalec
 Březina
 křížový kámen
 Nový Dvůr
 Rovný
 Radeč
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 4011
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama