Čertova skála neboli Čertovka je přírodní neupravovaná skalní vyhlídka nedaleko Zbiroha. Poskytuje vyhlídku především jižním a jihozápadním směrem. Místo je součástí oblíbeného turistického okruhu.
Hlavní obrázek místa
Čertova skála
© Jiří Špaček 10/2006
Čertova skála neboli Čertovka je přírodní vyhlídkové místo asi dva kilometry vzdušnou čarou severozápadně od zámku Zbiroh. Z náměstí ve Zbirohu na ni vede červená turistická značka, cesta tam je dlouhá 3 km.
2.2. 2022
popis

Severozápadně od Zbiroha na jižním okraji Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko najdou návštěvníci středních Čech hezkou vyhlídku. Čertova skála nebo také Čertovka se nad okolní krajinou vypíná do nadmořské výšky bezmála 566 metrů a nabízí hezké výhledy do několika stran, zejména však k jihu a jihozápadu. Skalní vyhlídka není upravovaná a vede k ní strmá odbočka ze základní turistické trasy. Kdo se bude pozorně dívat, uvidí v lese u skal také dřevěný kříž, patrně památku na nějakou tragickou událost. Protože Čertova skála se nachází necelé 2 kilometry od zámku Zbiroh, je vhodné výstup na její vrchol spojit s prohlídkou hezkých historických interiérů a zámeckého parku. Vstup do parku je však placený, podobně jako parkování u zámku. Přes Čertovu skálu prochází červeně značená turistická trasa, která je součástí oblíbeného sedmikilometrového okruhu, vhodného i pro děti. Vychází z náměstí ve Zbirohu a vede kolem zámeckého…  číst dále

Jiří Špaček, 2.2. 2022

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Zbiroh

Místa v okolí

 Zbiroh
 kostel sv. Mikuláše
 Rovný
 Újezdec
 Řebřík
 Terešov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Třenická hora
 Radeč
 Doubravka
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Martina
 Kohoutov
 kostel sv. Štěpána
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Markéty
 Prašný Újezd
 Podmokly
 Zálužský hrad
 Skryjská jezírka
 větrný mlýn
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Václava
 Komárov
 synagoga
 Radnice
 kašna
 Jakšovský dům
 Žebrák
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Chlumská stráň
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Rocha
 Točník
 Zvíkovec
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Březina
 Hřešihlavy
 Březina
 kostel Všech svatých
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Na Vrchách
 Týřov
 Záhorsko
 Tihava
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 Hřebečníky
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Osek u Rokycan
 Chříč
 židovský hřbitov
 Vimberk
 Valdek
 Otmíče
 Kamýk
 Libštejn
 Krašov
 židovský hřbitov
 Liblín
 dvůr Rohy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 křížová cesta
 kaple
 Muchkovský mlýn
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 kašna
 kašna
 radnice
 Černá mohyla
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Fitzova vila
 rozhledna Máminka
 Kokotsko
 Leontýn
 Klabava
 Angerbach
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 16059
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama