Na místě původní hřbitovní kaple vystavěn v letech 1776–1785 pozdně barokní kostel. Opravován roku 1990. Slouží jako depozitář Galerie hlavního města Prahy.
Hlavní obrázek místa
Průčelí kostela.
© Pavel Vítek 08/2010
Městys Pavlíkov se nachází 7 km jižně od Rakovníka. Leží na silnici č. 233 vedoucí z Rakovníka do Plzně přes Slabce a Radnici. Nevede tudy žádná turistická trasa ani cyklostezka. Kostel sv. Kateřiny stojí v centru obce přímo u hlavní silnice. Od roku 2007 byl Pavlíkovu obnoven historický status městyse. Pavlíkov je rodištěm výtvarníka Jiřího Anderleho a v budově úřadu městyse se nachází stálá expozice jeho obrazů a kreseb. Je tu též soukromé muzeum motocyklových veteránů. Západně od městyse byla r. 2015 jeho zásluhou na Senecké hoře postavena rozhledna.
Pavel Vítek, 19.8. 2010
popis

Kostel sv. Kateřiny je jednolodní stavba se zvýrazněným středem. Presbytář segmentově uzavřen. Po stranách kostelní lodi je umístěna kaple a sakristie. V západním průčelí stojí věž. Podvěžím procházel hlavní vchod do kostela. Stěny členěny podstřešní římsou. Okna jsou obdélná se segmentovými záklenky. Chrámová loď je 14,50 m dlouhá, 9,60 m široká a 11 m vysoká.

Pavel Vítek, 19.8. 2010

historie

Obec Pavlíkov vznikla někdy v průběhu 13. nebo počátkem 14. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1422. Na místě původní kaple sv. Vojtěcha, která stála na místním hřbitově a pocházela ze 14. stol., byl v letech 1776–1785 vystavěn nový pozdně barokní kostel zasvěcený sv. Kateřině. Vysvěcen byl roku 1785. V roce 1885 byl hřbitov přenesen východně od obce na vrch zvaný Hůrka, kde je dodnes. Kostel velice chátral zejména v druhé polovině 20. století a v 80. letech mu hrozila i demolice. Roku 1990 však proběhla rekonstrukce kostela, při které musela být stržena původní věž a nahrazena novou. Kostel byl odsvěcen roku 1950 a od té doby neslouží církevním účelům. Vlastníkem se stalo muzeum v Rakovníku. V současnosti je zde umístěn depozitář Galerie hlavního města Prahy.

Pavel Vítek, 19.8. 2010

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Pavlíkov

Místa v okolí

 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 sokolovna
 socha T. G. Masaryka
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 radnice
 Vysoká brána
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Senomaty
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 Velká Buková
 Hřebečníky
 Krakovec
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Propadený zámek
 Husův sbor
 Týřov
 Železniční muzeum
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 Václavy
 Chříč
 Zvíkovec
 kostel sv. Gotharda
 Pšovlky
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Jakuba
 Louštín
 pivovar
 Kolešovice
 Hůrky
 Podmokly
 Krušovice
 Leontýn
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Francouzský kříž
 Jivno
 kostel sv. Markéty
 Trpasličí díra
 kostel Všech svatých
 Klíčavská přehrada
 Angerbach
 synagoga
 Hasen-Marterl
 Chlumská stráň
 Kohoutov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 Oráčov
 Strachovice
 Mackova hora
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 kostel Všech svatých
 stará radnice
 Krašov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Sobín
 kostel sv. Mikuláše
 Dub
 rozhledna Máminka
 dvůr Rohy
 kostel sv. Martina
 Vrbice
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 8726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama