Na místě původní hřbitovní kaple vystavěn v letech 1776–1785 pozdně barokní kostel. Opravován roku 1990. Slouží jako depozitář Galerie hlavního města Prahy.
Hlavní obrázek místa
Průčelí kostela.
© Pavel Vítek 08/2010
Městys Pavlíkov se nachází 7 km jižně od Rakovníka. Leží na silnici č. 233 vedoucí z Rakovníka do Plzně přes Slabce a Radnici. Nevede tudy žádná turistická trasa ani cyklostezka. Kostel sv. Kateřiny stojí v centru obce přímo u hlavní silnice. Od roku 2007 byl Pavlíkovu obnoven historický status městyse. Pavlíkov je rodištěm výtvarníka Jiřího Anderleho a v budově úřadu městyse se nachází stálá expozice jeho obrazů a kreseb. Je tu též soukromé muzeum motocyklových veteránů. Západně od městyse byla r. 2015 jeho zásluhou na Senecké hoře postavena rozhledna.
Pavel Vítek, 19.8. 2010
popis

Kostel sv. Kateřiny je jednolodní stavba se zvýrazněným středem. Presbytář segmentově uzavřen. Po stranách kostelní lodi je umístěna kaple a sakristie. V západním průčelí stojí věž. Podvěžím procházel hlavní vchod do kostela. Stěny členěny podstřešní římsou. Okna jsou obdélná se segmentovými záklenky. Chrámová loď je 14,50 m dlouhá, 9,60 m široká a 11 m vysoká.

Pavel Vítek, 19.8. 2010

historie

Obec Pavlíkov vznikla někdy v průběhu 13. nebo počátkem 14. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1422. Na místě původní kaple sv. Vojtěcha, která stála na místním hřbitově a pocházela ze 14. stol., byl v letech 1776–1785 vystavěn nový pozdně barokní kostel zasvěcený sv. Kateřině. Vysvěcen byl roku 1785. V roce 1885 byl hřbitov přenesen východně od obce na vrch zvaný Hůrka, kde je dodnes. Kostel velice chátral zejména v druhé polovině 20. století a v 80. letech mu hrozila i demolice. Roku 1990 však proběhla rekonstrukce kostela, při které musela být stržena původní věž a nahrazena novou. Kostel byl odsvěcen roku 1950 a od té doby neslouží církevním účelům. Vlastníkem se stalo muzeum v Rakovníku. V současnosti je zde umístěn depozitář Galerie hlavního města Prahy.

Pavel Vítek, 19.8. 2010

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Pavlíkov

Místa v okolí

 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 sokolovna
 socha T. G. Masaryka
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 radnice
 Vysoká brána
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Senomaty
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 Velká Buková
 Hřebečníky
 Krakovec
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Propadený zámek
 Husův sbor
 Týřov
 Železniční muzeum
 Křivoklát
 kostel sv. Petra
 Václavy
 Chříč
 Zvíkovec
 kostel sv. Gotharda
 Pšovlky
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Jakuba
 Louštín
 pivovar
 Kolešovice
 Hůrky
 Podmokly
 Krušovice
 Leontýn
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Francouzský kříž
 Jivno
 kostel sv. Markéty
 Trpasličí díra
 kostel Všech svatých
 Klíčavská přehrada
 synagoga
 Angerbach u Kožlan
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Floriána
 Oráčov
 Strachovice
 Mackova hora
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 kostel Všech svatých
 stará radnice
 Krašov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Sobín
 kostel sv. Mikuláše
 Dub
 rozhledna Máminka
 dvůr Rohy
 kostel sv. Martina
 Vrbice
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 8726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama