Barokní kostel sv. Mikukáše z r. 1727 upravený zřejmě podle návrhu J. B. Santiniho stojí na místě původního gotického kostela, v r. 1690 přestavěného barokně.
Hlavní obrázek místa
Kozojedy
kostel sv. Mikuláše
© Jaroslav Černín, 07/2009
Kostel je jednolodní stavba s trojbokkým presbytářem a obdélnou sakristií na severu, v západním průčelí stojí věž. Hlavní oltář pochází z 2. poloviny 17. století. Vybavení kostela je barokní.
Ivka (Kol.: Umělecké památky Čech, II. díl., Academia, Praha 1978), 24.9. 2009
historie

Původní gotický kostel je připomínán v polovině 14. století. Ve hmotě současného kostela se zachovalo zdivo presbytáře a lodi. Barokně byl přestavěn v roce 1690. V roce 1727 byl kostel rozšířen zřejmě podle návrhu J. Santiniho. Hřbitovní zeď s bránou je z r. 1735.

Ivka (Kol.: Umělecké památky Čech, II. díl., Academia, Praha 1978), 24.9. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela, černě gotické zdivo, šrafovaně barokní přístavba
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 37 Politický okres kralovický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1912
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Kozojedy

Místa v okolí

 Liblín
 dvůr Rohy
 dvůr Lednice
 Dolní Hradiště
 Libštejn
 Krašov
 kostel sv. Prokopa
 Babina
 Hřešihlavy
 hradiště Koryta
 židovský hřbitov
 Svinná
 Svinná
 Kaceřov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 Chlumská stráň
 židovský hřbitov
 Radost
 Prašný Újezd
 Chříč
 kašna
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 kostel sv. Václava
 Radnice
 synagoga
 Na Vrchách
 dvůr Hubenov
 Třebekov
 kostel sv. Markéty
 Strachovice
 Zvíkovec
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Šebíkov
 Hromnické jezírko
 Podmokly
 Hrad na Babské skále
 Krakovec
 Žižkovo bojiště
 železná huť
 Terešov
 dvůr Býkov
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Zelený Důl
 Spálený mlýn
 boží muka
 Hluboký
 Plasy
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Zhoř
 Březina
 Ostrovecký mlýn
 Březina
 Smrk
 lovecký pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Ondřejov
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 smírčí kříž
 Bušovice
 Schanigerův kříž
 Skryjská jezírka
 Otěvěky
 Podbořánky
 Rovný
 kaple sv. Marka
 Dolanský Mlýn
 Radeč
 Odlezelské jezero
 Věžka
 Čertova skála
 Hřebečníky
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kolomazná pec
 Dědek a Bába
 kostel sv. Kateřiny
 Krkavec
 kostel sv. Štěpána
Základní informace místa
ID místa: 8062
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama